Elina Koivisto uppmärksammar kvinnors välmående.

Blomma upp i sommar

kvinnor.

I sommar erbjuder församlingarnas lägerö Lekholmen också program för vuxna.

9.5.2018 kl. 15:43

Under sommaren åker alla svenska Helsingforsförsamlingar ut till Lekholmen, ungefär en halvtimmes båtresa från Degerö, för att ha skriftskolläger där. Men holmen är också öppen för besökare och i sommar ordnas dessutom en del program enkom för den som gästar ön.

– Kanske jobbar du hela sommaren i stan och har svårt att hinna ut till någon stuga. Då kan Lekholmen vara en skön plats att besöka, kanske bara för en kväll, säger Mikaela Steffansson som jobbar med Samtalstjänst och vuxenarbete för kyrkan i Helsingfors.

Tillsammans med Elina Koivisto och kvinnonätverket ”Blomma” har hon bland annat planerat in tre sommarträffar om kvinnors välmående på Lekholmen: 14.6, 28.6 och 2.8 blir det Blomma-kvällar där temat är olika aspekter av kvinnors välmående.

– Att ta hand om sig själv är temat på första träffen, då ska vi också bada bastu, berättar Elina Koivisto.

Andra kvällen blir en grillkväll på temat psykiskt välmående. Sista träffen fokuserar på avslappning och fysiskt välmående.

– Jag hoppas att det ska bli sköna, avslappnade kvällar där man får komma bort från stan och njuta av sommarskärgård och trevligt sällskap, säger Steffansson.

Mera info på helsingforsforsamlingar.fi.

Nina Österholm

Han har mist sin fru och två av sina barn. Ändå är Bernt Mårtensson en lycklig och tacksam människa. Hemligheten ligger i att uppskatta allt det fina livet för med sig, även när det inte längre är fysiskt närvarande. 14.8.2014 kl. 09:43

Irak. "Vi talar Jesu modersmål, vi är de första kristna, men den kristna världen har glömt oss." 12.8.2014 kl. 10:02

Juha Lehtola. Döden som tema i böcker och film behandlas ofta genom det tunga. Regissören Juha Lehtola gick en annan väg. 12.8.2014 kl. 00:00

ebola. När våra tidningar fylls av oroande ebolanyheter är perspektivet ett helt annat i Västafrika. Anna Tikum, FMS-missionär i Senegal, berättar att hon knappt diskuterat viruset med någon, trots att sjukdomen skördar offer i grannländerna. Sjukdomen får inte heller några stora rubriker i de senegalesiska medierna. 12.8.2014 kl. 10:08

Irak. Martyrkyrkans vänner (MKV) sänder 12 000 euro till Irak. Hjälpen ges i form av vatten, mat och mediciner. 12.8.2014 kl. 10:05