Världsböndagen firas alltid den första fredagen i mars. Årets tema är ”Allt Gud skapat är mycket gott”.

Ber samma böner på tusen språk

bön.

Världsböndagen börjar när gryningen kommer i Tonga och slutar 40 timmar senare i Alaska. Samma gudstjänst firas på mer än tusen språk i över 170 länder.

2.3.2018 kl. 11:15

Vad är Världsböndagen?

– Det var år 1887 som man först började samla kvinnor till förbön. Initiativet växte till en nationell, ekumenisk böndag. På 1920-talet spreds idén från Nordamerika vidare. I början kallades dagen ”Kvinnornas internationella böndag” men numera har man ändrat namnet till ”Världsböndagen”, berättar Britta Lassus, som är med i den finlandssvenska kommittén för Världsböndagen.

I Finland firas Världsböndagen för 58:e gången. Som traditionen bjuder sker det i morgon, den första fredagen i mars. Årets tema är ”Allt Gud skapat är mycket gott”. Materialet till Världsböndagens gudstjänst – som översätts till olika språk och firas över hela världen – har i år sammanställts av kvinnor i Surinam i norra Sydamerika.

Vilka kyrkor är inkluderade?

– I princip kan alla kristna kyrkor och samfund vara med, säger Britta Lassus.

I Finland finns både en finskspråkig och en svenskspråkig kommitté som arbetar med böndagen utgående från det material som sammanställts. Den finlandssvenska består av representanter för sex olika samfund: Ella Enberg (Missionskyrkan i Finland), Tuula Sahlin (Finlands sv. Metodistkyrka) Rut Nordlund-Spiby (Finlands sv. Baptistsamfund), Christina Långström (Frälsningsarmén), Barbro Holmberg (Finlands sv. Pingstmission) och Britta Lassus som representerar den evangelisk-lutherska kyrkan.

– Varje år är någon av dessa ansvarig för Världsböndagens program och utser vilket biståndsprojekt som får ta emot världsböndagssamlingarnas kollekter. I år är det Frälsningsarméns fadderarbete i Bolivia som får ta emot de medel som samlas in.

För naturen och barnen

– I årets program ber vi speciellt för bevarandet av den natur som Gud skapat (miljön håller på att förstöras på olika sätt i Surinam och i hela vår värld) och för människorna i Surinam, om möjlighet för barn och unga att få gå i skola – en fråga som är aktuell i de flesta utvecklingsländer, säger Lassus.

Världsböndagskommittén skickar ut gudstjänstprogrammet till församlingarna runt om i Svenskfinland.

– Vår förhoppning är att materialet ska användas vid en ekumenisk gudstjänst på olika orter.

I Helsingfors firas en gemensam svenskspråkig ekumenisk gudstjänst på Världsböndagen. I år hålls den i Templet på Frälsningsarmén, Nylandsgatan 40, fredagen den 2 mars kl. 19. Medlemmarna i Världsböndagskommittén och Templets hornmusikkår medverkar och talare är Lyn Hills från Frälsningsarmén.

Emelie Wikblad



Kyrka. Sedan ett par veckor erbjuder Tammerfors kyrkliga samfällighet möjlighet att skriva in sig i kyrkan via nätet. 29.5.2008 kl. 00:00

Kultur. Sorvali begravningsplats i Viborg städas upp som ett gemensamt kulturprojekt. 28.5.2008 kl. 00:00

Världen. Mugabe har slagit igen nästan alla landets anglikanska kyrkor som anses stödja oppositionen. 28.5.2008 kl. 00:00

Människa. Kaj Korkea-aho tror på Gud men han vill inte leva innanför den trygga bubblan. 29.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Ett ord inför helgen sänds numera kl. 17.58. 28.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkans Ungdom har fått stort stöd för sin ungdomssatsning KUng-08. 28.5.2008 kl. 00:00

Ledare. Stiftsfullmäktige visade fräscha tag och fördomsfrihet på sitt första möte. 2.6.2008 kl. 00:00

Mira Strandberg. Vi står där, bredd i bredd, inför det yttersta tecknet på livets förgänglighet. 29.5.2008 kl. 00:00

Ledare. Den samhälleliga utvecklingen är åtminstone i viss mening ganska biblisk. 29.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Ryktet om kyrkoasyl har spridit sig i och med det uppmärksammade fallet av Naze Aghai. 27.5.2008 kl. 00:00

Världen. "Att motverka skadligt bruk av alkohol är en satsning för bättre hälsa i hela världen." 27.5.2008 kl. 00:00

Världen. Drygt femhundra kyrkor har försvunnit efter 34 år av turkisk ockupation på norra Cypern. 27.5.2008 kl. 00:00

Insändare. test 27.5.2008 kl. 00:00

Världen. Många schweitzare har ett positivt förhållande till tro.  26.5.2008 kl. 00:00

Världen. Delar av Bibeln finns nu översatt till 2 454 språk. 26.5.2008 kl. 00:00

församling. Domkapitlet förelår att Stina Lindgård, nuvarande kyrkoherde i Lappträsk och Liljendal, blir herde för den nya församlingen i Lovisanejden. 9.3.2017 kl. 15:07

äkenskap. Kyrkorådet i Mariehamns församling beslöt vid ett sammanträde förra veckan att kyrkorummet i församlingen inte ska användas för vigsel av samkönade par. 9.3.2017 kl. 11:45

vigsel. – Vi försöker alltid träffa brudparet i förväg för att diskutera musikvalet, säger Lisen Borgmästars, kantor i Jakobstad. 9.3.2017 kl. 00:00

recension. Sofia Torvalds har läst Anders Larssons roman om en värld som gått förlorad men samtidigt alltid finns där. 6.3.2017 kl. 15:44

Talko. Medan lägerverksamheten ligger nere över vintern är talkoaktiviteten i Pörkenäs i Jakobstad desto större. I vinter byggs en bastu. 6.3.2017 kl. 10:59