Johanna Sademaa ansvarar för matsalssidan vid lunchserveringen. Hon betjänar också på svenska.

Svinn blir lunch i nytt kafé i Matteuskyrkan

mat.

En ny lunchrestaurang har sett dagens ljus i Matteuskyrkan i Östra centrum. På Snellu Café kan du välja lunchens pris enligt din plånbok och råvarorna består av fullt ätbar mat som riskerar att kastas bort i matbutikerna.

5.2.2018 kl. 17:16

Lunchrestaurangen Snellu Café finns bredvid kyrksalen i bottenvåningen av Matteuskyrkan. Kafét körde igång i mitten av januari.

– Vårt mål är att upp till 70 % av råvarorna ska komma från matsvinn. Vi får in ny mat varje dag, och dagens leverans avgör hur nästa dags meny ser ut. Vi samarbetar med matsvinnsrestaurangen Loop med transporterna, säger Mare Kinanen som är ledande diakoniarbetare för specialungdomsarbetet Snellu.

Snellu hör till Helsingfors kyrkliga samfällighet och det är Snellu som är värd för restaurangen i Matteuskyrkan. Utöver två professionella köksarbetare sysselsätter kaféet unga som annars har svårt att få jobb. Restaurangen har fått bidrag från Europeiska socialfonden (ESF) för att i framtiden erbjuda praktikplatser och arbetsprövning.

Betala extra för din nästa

Än så länge är restaurangen öppen bara lunchtid klockan 11–12.30. Lunchen kostar 2 euro, men den som vill kan betala 5 eller 10 euro och samtidigt göra en god gärning: de extra slantarna används till att stöda diakoniklienters måltider på kaféet.

– Så fort vi får hit de rätta möblerna kan vi förlänga öppethållningstiderna och erbjuda kaféprodukter. Då ska det också bli möjligt att beställa catering från Snellu Café, säger Kinanen.

Konceptet för Snellu Café heter Waste&Feast. Tanken är att det ska bli en modell som kan kopieras också till andra församlingar i Helsingfors och Finland.

– Ordet Waste (sv. avfall) berättar att vi jobbar ekologiskt och deltar i EU:s gemensamma mål: att minska matsvinnet, förklarar Kinanen.

– Och Feast (sv. fest) berättar att det alltid är en fest att äta tillsammans. Det är också en fest varje gång en person som har svårt att komma in på arbetsmarknaden får chansen att göra ett meningsfullt arbete.

Svenskt rum

Matteuskyrkan är Matteus församlings kyrka, och alltså ett svenskt rum i Helsingfors. Också Matteus församling är med i projektet.

– Det känns roligt att vi fått hit ett kafé, säger Stefan Forsén som är kyrkoherde i Matteus församling.

– Tack vare kyrkans centrala läge är det verkligen optimalt att vi nu också kan erbjuda en mötesplats med låg tröskel. Jag hoppas att många svenskspråkiga i östra Helsingfors ska hitta till kaféet.

Waste&Feast Snellu Café

  • Snellu Café erbjuder lunch må–fre kl. 11–12.30 för bara 2 euro. Genom att betala 5 eller 10 euro stöder du måltider för mindre bemedlade.
  • Kaféet jobbar ekologiskt och använder matsvinn som råvara.
  • Snellu Café finns i Matteuskyrkan på Åbohusvägen 3 i Östra centrum.
  • Vill du beställa en tårta till din fest, eller annan catering? Kontakta snellucafe@evl.fi
  • Waste&Feast är ett nytt koncept för diakonimåltider, som kombinerar matsvinn med sysselsättning.
Liisa Mendelin



Johanna Norrdahl jobbar i Jordanien med humanitär hjälp. Men hennes hjärta är i Sideby. 14.7.2012 kl. 20:00

Kommuniteten Taizé har komponerat en sång på finska. 13.7.2012 kl. 17:02

Söndagens gudstjänst i Lönneberga kyrka i Småland fick ställas in på grund av översvämningen. 11.7.2012 kl. 15:35

Nokia Mission ry byter namn och kommer i framtiden att heta Missiomaailma ry. 11.7.2012 kl. 11:04

Begagnat men ändå värdefullt är temat för den bostad som församlingen i Hervanta inrett till bostadsmässan. 9.7.2012 kl. 15:11

Höstdagarna fick en lillasyster – urpremiär för Sommardagarna. Se bilder! 8.7.2012 kl. 16:58

festival. Kyrkpressen besöker Gullbrannafestivalen i Halmstad, Sverige. 6.7.2012 kl. 14:32

En fjärdedel av danskarna skulle besöka kyrkan oftare om de fick ägna sig åt mindfulness, yoga och healing i gudstjänsten. Men majoriteten säger nej tack. 6.7.2012 kl. 13:58

Kristna skapelsetroende behöver inte bli nervösa över upptäckten av Higgsbosonen, skriver tidningen Dagen. 5.7.2012 kl. 13:48

Den nya kapellet i Kampen i Helsingfors hade fler än 40000 besökare i juni. 5.7.2012 kl. 10:43

Kimitoöns svenska församling har öppnat en samtalstjänst för dem som mister jobbet när FN-Steel går i konkurs. 4.7.2012 kl. 13:56

Det är en högre form av mobbning av betrakta troende människor som något konstigt, menar biskop Antje Jackelén i Lund. 2.7.2012 kl. 10:47

sommar. Kyrkbåtsrodd är en populär utfärds- och motionsform. 30.6.2012 kl. 12:00

Diskussion, upplysning och dialog ska locka minoriteten att delta i demokratiseringen. 29.6.2012 kl. 11:14

Då Italien och Tyskland möts i fotbolls-EM i kväll hejar inte Benedictus XVI på någotdera laget. 28.6.2012 kl. 14:15

KYRKOMÖTET. Ett mycket litet steg framåt, säger några av kyrkomötesombuden från Borgå stift om initiativet om vigsel av samkönade par. 6.8.2021 kl. 10:32

FOLKHÖGSKOLA. Kristliga folkhögskolans nya rektor tillträder sin tjänst den 1 september. 4.8.2021 kl. 14:10

profilen. Det var en vän till Tika Sevón Liljegrens familj som förde henne till barnhemmet. Hon blev adopterad och är tacksam för det. Hon har sett hur svårt hennes bror haft det efter sin uppväxt i den nepalesiska by där hon är född. 4.8.2021 kl. 08:00

KYRKOMÖTET. Kyrkomötet samlas den här veckan till session i Åbo. Frågor på agendan är bland annat bönens plats i kyrkan, en jämställdhetsplan för kyrkan – och frågan om samkönade äktenskap. 3.8.2021 kl. 15:43

BÖN. Den anknytning vi har till våra föräldrar blir en upplevelse som vi upprepar i alla våra relationer – också i relationen till Gud. – Att be för sig själv är svårt men fascinerande, säger psykologen och terapeuten Katri Kanninen. 2.8.2021 kl. 17:42