Genom utställningen vill Barbara Savolainen stöda kyrkans arbete för invandrare och deras välmående.

Ansikten som protesterar

Påverka.

Just nu pågår en konstutställning i Johanneskyrkans krypta. Det är journalisten och konstnären Barbara Savolainen som ställer ut sina verk under rubriken Face, ansikte.

17.11.2017 kl. 10:28

Barbara Savolainen har jobbat hela sitt yrkesliv som journalist, främst med grävande journalistik på Yle.

Hur kommer det sig att du också målar?

- Jag har målat ända sedan jag var liten och tänkte även att målandet skulle bli min huvudsyssla. Men journalistiken var en lika stark dröm. De senaste åren har jag hållit utställningar vid sidan av journalistjobbet.

I dina tidigare utställningar har du använt mycket starka färger och en del humoristiska inslag. Följer Face samma spår eller har något ändrats?

- Den stora förändringen är att det vid sidan av de stora färgmålningarna har börjat dyka upp svartvita bilder i mitt målande. De blev fler ju mer jag stötte på tiggare och papperslösa i Finland. Mina besök på flyktingmottagningar fick en avgörande betydelse. Plötsligt började jag göra snabbskisser av de människor jag träffade.

Du verkar ha ett tydligt budskap med ditt målande.

- Ja, jag protesterar mot regeringen. Jag tål inte hur man behandlar papperslösa i Finland. Som journalist har jag alltid ambitionen att påverka samhället, också med mitt målande.

Hur känns det att ställa ut dina verk i en kyrka?

- Bra och viktigt. Genom utställningen vill jag stöda kyrkans satsning på invandrare och deras välmående. Min senaste utställning i Bullkyrkan ledde till intressanta samtal. En del var upprörda över de svartvita bilderna och en del grät när de såg dem. Få var oberörda.

KONST I KRYPTAN

  • Barbara Savolainens utställning Face pågår i Johanneskyrkans krypta till 26.11.
  • Utställningen är öppen vardagar kl. 10-15. Trappor ner till kryptan finns till höger om altaret inne i kyrkan. En direktingång finns på högra sidan om kyrkan.

Barbara Savolainen målar ansikten med starka färger och stora penseldrag. - Det här är en grävande journalists sätt att måla i ett samhälle som bryter mot mänskliga rättigheter, säger hon. Foto: Anja Lopes

Liisa Mendelin

Patrik Hagman. Kollekten kunde lyftas fram och bli mer synlig i kyrkan. Det sa Patrik Hagman på gudstjänstdagarna i Jyväskylä. 16.2.2015 kl. 13:33

Svenska kyrkan har låtit göra framtidsprognos som visar att färre kommer att gå ur kyrkan, men att doptalen sjunker samtidigt som många gamla medlemmar dör, skriver Kyrkans tidning. 16.2.2015 kl. 12:20

Kyrkan får aldrig vara tråkig eller ovälkomnande, säger Mark Russell, vd för Church Army. 13.2.2015 kl. 16:17

fritänkarna. Fritänkarförbundet har lanserat en webbtjänst där man anonymt kan klaga på religionen i skolan. 10.2.2015 kl. 00:00

evangelisk-lutherska kyrkan. I slutet av år 2014 hörde 73,7 procent, eller drygt fyra miljoner av finländarna, till den Evangelisk-lutherska kyrkan. 9.2.2015 kl. 12:49