Pekka Huokuna får Folktingets medalj för positiva insatser för svenskan

svenska dagen . Kyrkostyrelseprofil noteras för sina språkliga jämställdhetsinsatser. 7.11.2017 kl. 10:49

Ecklesiastikrådet Pekka Huokuna hör till dem som kallades fram på scenen för att han förlänats Folktingets förtjänstmedalj vid Folktingets medaljregn på huvudfesten på Svenska teatern på måndag kväll.

I motiveringen sägs att Huokuna ”målmedvetet värnat om och främjat det svenska språkets ställning vid Kyrkostyrelsen och inom kyrkan, genom att arbeta för lika behandling av de bägge nationalspråken”.


Som chef för Kyrkostyrelsens verksamhetsavdelning lyfter man fram att Huokuna ”visat stor förståelse för den språkliga minoritetens behov av särlösningar för att kunna garantera ett livskraftigt kyrkligt arbete på svenska”.

Pekka Huokuna har lett kyrkostyrelsens verksamhetsavdelning i snart tio år. Han bemödar sig om att använda svenska i arbetet och värnar om det nordiska samarbetet.

Folktingets förtjänstmedalj ges varje år till personer som gjort en betydande personlig insats i arbetet för den svenskspråkiga befolkningen och den svenska kulturen i Finland.

May Wikström

I ett inlägg på Facebook argumenterar biskop Björn Vikström för att kyrkan kunde ge ifrån sig vigselrätten ifall äktenskapslagstiftningen ändras till att omfatta även samkönade par. 21.2.2014 kl. 10:31

UK Stenbäck. Hennes inre politiker vaknade på Ungdomens kyrkodagar. 20.2.2014 kl. 08:44

Johannes församling Stina Lindgård. Stina Lindgård från Borgå, tf kyrkoherde i Lappträsks svenska församling och Liljendals församling, söker tjänsten som kyrkoherde i Johannes församling. 17.2.2014 kl. 15:33

Bröllop Utö . Laura och Markus Hellsten visste redan tidigt att på deras bröllop är gemenskapen det viktigaste - därför ställde de till med ett lägerbröllop på Utö. 14.2.2014 kl. 16:22

Judas Åbo Svenska Teater Jesus Christ Superstar musikal. I dag har rockoperan Jesus Christ Superstar premiär på Åbo Svenska Teater. Vi har träffat Judas. 13.2.2014 kl. 08:00