Kyrkoherde Peter Kankkonen går i pension i sommar. Den 18 december går ansökningstiden ut för den som vill bli hans efterträdare.

Rädsla för splittring i Karleby

Karleby församling. I Karleby församling är känslorna delade inför beskedet att Peter Kankkonen går i pension – i ena lägret förväntan, i andra oro. 27.11.2013 kl. 08:00
Kristina Holmqvist har länge suttit med i församlingsrådet i Karleby och kämpat för att Karleby svenska församling ska få en präst som fullt ut kan samarbeta med kvinnliga präster. Ingen av församlingens nuvarande tre präster samarbetar med kvinnor vid altaret.

– Jag hoppas verkligen att det ska lösa sig och att vi ska få flera sökande till kyrkoherdetjänsten. Jag ser fram emot att vi ska få en annan atmosfär kring den här frågan.

Tiden är knapp – ansökningstiden går ut redan den 18 december. Numera är regeln den att de som blir valda till en kyrkoherdetjänst förväntas kunna samarbeta med både män och kvinnor.

Vad skulle hända om Karleby fick en kvinnlig kyrkoherde?

– Jag vill tro att det skulle fungera, säger Kristina Holmqvist.

Rädsla för splittring

Tom Nygård, röstmagnet i senaste församlingsval, ställer sig tveksam till linjen att den som ska kunna bli vald till kyrkoherde förutsätts kunna samarbeta med kvinnliga kolleger.

– Jag tycker att man borde kunna tillmötesgå en övertygelse och inte köra över en människas samvete som är bundet vid Bibeln. Så har kristenheten tolkat bibelordet i närmare 2000 år.

Läs hela artikeln i Kyrkpressen 48/2013.
Sofia Torvalds

prästvigning. Borgå stift fick två nya präster då Linus Stråhlman och Alexandra Johansson ordinerades till prästämbetet 29.5.2014. 2.6.2014 kl. 15:19

Många tycker att han är alltför radikal. Han är kritisk till både konservativ och liberal kristendom. Själv säger han att omständigheter i livet lett till att han blivit något av en profet. – Jesus var en radikal samhällomstörtare, säger Kai Sadinmaa. 28.5.2014 kl. 08:30

Efter en tio månaders bibelskola i Kenya återvände Patrick Tiainen till Karleby. Med sig har han ett helt nytt samfund, Word of Faith Church Finland. 27.5.2014 kl. 16:00

begravningsplats. När det gäller val av växter till gravplatsen är växtplatsen helt avgörande. 27.5.2014 kl. 14:38

Snappertuna, Raseborg. Snappertuna är gammal skärgårds- och landsbygd med Raseborgs slottsruin i mitten. Nästa år går församlingen samman med fösamlingarna i Ekenäs, Tenala och Bromarf. 26.5.2014 kl. 15:58