Nykarleby församling börjar om

Kyrka. När nya Nykarleby församling inleder sin verksamhet 2013 kan den börja nästan från tomt bord. 4.5.2011 kl. 00:00

Lars-Johan Sandvik räknar med att det på sikt blir mera tid över för det andliga arbetet i Nykarleby när församlingarna gått samman.

– Nu har vi en unik möjlighet att fundera på hur vi vill arbeta i församlingen, säger Lars-Johan Sandvik som blir den nya församlingens kyrkoherde.

Veckan före påsk beslöt Kyrkostyrelsen enhälligt att lägga ner församlingarna Nykarleby, Munsala och Jeppo samt samfälligheten 2013. Samtidigt bildas nya Nykarleby församling dit de anställda överförs. Beslutet är ännu så pass färskt att man inte hunnit börjat diskutera detaljerna.

Sandvik är mån om att inte gå händelserna i förväg men antyder några frågeställningar.

– Är det värt att driva invandrar- och ungdomsarbete på tre ställen? Kan vi sköta det tillsammans? Ungdomarna går ju i ett gemensamt högstadium.

Lönar det sig att ha tre enheter som ger ut ämbetsbetyg och upprätthåller kyrkobokföringen?

Jublar inte

Lars-Johan Sandvik hoppas komma i gång med planeringen i maj. Domkapitlet utser en organisationskommitté där alla tre församlingar och samfälligheten är representerade.

– Övergångsperioden blir troligen svår och det kommer att ta tid att bygga en ny församling.

Sandvik tror ändå att slutresultatet kan bli bra, även om han inte jublar över beslutet.

– Med tanke på mitt eget arbete hade jag gärna fortsatt som förr. Jag vill jobba som församlingspräst och inte med ännu mera administration. Jag bävar nog lite för uppgiften, men mycket kan ännu hända. Jag har heller inte gett nåt löfte att jag stannar kvar.

Johan Sandberg

S:t Mikaels svenska församling i Tallinn är ett centrum för kyrkligt engagerade estlandssvenskar. De sociala utmaningarna i Estland är enorma och kyrkan måste glömma alla illusioner om svunna storhetstider, säger kyrkoherde Patrik Göransson. 31.5.2013 kl. 13:13

På sommaren då föräldrarna jobbar men skolorna har stängt ordnar somliga församlingar dagsläger för barn. Lägren är ofta väldigt populära. 31.5.2013 kl. 09:39

Under drygt tio år har musikern Nina Åström evangeliserat i mellan 250 till 300 fängelser i Ryssland, Baltikum, Kirgizistan, Ukraina samt i två västfängelser i Kanada och Holland. Arbetet är inte slut med det, för i det forna Sovjet finns cirka tusen fängelser. 30.5.2013 kl. 10:37

Samarbetsförhandlingar blir aktuella vid Finska Missionssällskapet. Orsaken är de nya stiftssekreterarna för internationella ärenden som ska anställas i varje stift från och med årsskiftet. 30.5.2013 kl. 13:35

Döden har i vår tid blivit avdramatiserad, avritualiserad och tabubelagd. Vi har förlorat viktiga kulturella strategier, säger professor emeritus Bo Lönnqvist. 26.5.2013 kl. 12:00