Körsvängen med Laudate Eum

Kultur. Laudate Eum är något så ovanligt som en laestadiansk ungdomskör. 9.4.2011 kl. 00:00

 Namnet, som betyder lovprisa Honom, berättar ganska bra vad det är frågan om. 

– Vi tycker det är roligt att få sjunga till Guds ära. Evangeliet är ett glatt budskap, vilket vi också vill förmedla via sången, säger körmedlemmen Christoffer Asplund.

Kören har kring 30 medlemmar från området mellan Karleby och Nykarleby. De flesta är i 20-årsåldern och alla är under 30.

– I mitt kompisgäng är många musikaliska så vi tänkte vi kunde göra något av det. Markus Wargh, som till vardags är kantor i Luleå Domkyrka, uppmuntrade oss.

Ursprungligen var det tänkt att kören bara skulle ha mansstämmor, men det passade repertoaren bättre att också ta med kvinnoröster.

– Vi sjunger psalmer och lovsånger, de flesta är på svenska men också några engelska låtar finns med.

Sångerna ackompanjeras huvudsakligen på piano men ibland har man tagit stöd av elgitarr.

– Vissa tror att det låter stökigt, men elgitarrer kan också ha ett skört sound.

Laudate Eum övar en gång per vecka, huvudsakligen under Victoria Lassilas ledning. Kören hade sin första konsert på nyårsdagen 2010 i Pedersöre kyrka och fick ett bra mottagande. Vissa i publiken ställde till och med önskemål om att få höra kören på skiva.

– Vi började fundera på saken och under helgen spelar vi in i Luleå kyrka. Vi har sponsorerats av olika företag i Jakobstadsnejden och vinsten går till välgörande ändamål i Nepal, säger Christoffer Asplund.

Efter skivinspelningen tar kören sommarlov, men Asplund hoppas på fler uppträdanden i framtiden.

– Om någon vill att vi ska uppträda, ställer vi gärna upp. Det har tidigare varit tal om att sjunga på åldringshem, jag hoppas det blir av.

Marina Wiik

Susan Haraldson kom till Finland i slutet av 1980-talet då hon var med i en kringresande teatergrupp. Här träffade hon sin man och gifte sig. Men livet skulle snart föra med sig en verklig tragedi och Haraldson fick ge sitt allt för att inte duka under. 26.4.2013 kl. 14:14

Finns det klasskillnader i kyrkan och finns det rum för alla? Frågan ställde vi till en arbetare i Jakobstad. 26.4.2013 kl. 10:59

Två observatörer från Borgå stift tog del av arbetet mot människohandel i Sydostasien. 25.4.2013 kl. 10:08

Beskedet om att de två kidnappade syriska biskoparna återbördats togs tillbaka. 25.4.2013 kl. 07:55

Hur skiljer sig den som tror på Gud från människor som inte gör det? Den frågan diskuteras i den färska antologin ”En liten skillnad”. 24.4.2013 kl. 12:57