”Bhattis död släcker hoppet i Pakistan”

Världen. Shahbaz Bhattis martyrdöd släcker hoppet för de kristna i Pakistan. Så kommenterar Johan Candelin nyheten om att minoritetsminister Shahbaz Bhatti mördats i Islamabad på onsdagmorgonen klockan nio lokal tid. 2.3.2011 kl. 00:00

Johan Sandberg

Shahbaz Bhatti fick stående ovationer då han mottog MKV:s Pro Fidepris av ordförande Johan Candelin i Larsmo den 20 mars 2004.

Bhatti har varit de mest frispråkiga försvararen av minoriteterna i landet. Candelins har arbetat tillsammans med Bhatti i åtta års tid inom ramen för Martyrkyrkans vänner. Sedan två år tillbaka har Candelin  även varit Bhattis representant och talesman i Europa.

Shahbaz Bhatti har besökt Finland två gånger, den första gången 2004 för att ta emot Martyrkyrkans Vänners profidepris i Larsmo. Som nybliven minister för två år besökte Bhatti bland annat Jakobstad.

På väg till möte

Shahbaz Bhatti var på väg till ett möte med regeringen när två män i en vit skåpbil stannade Bhattis bil. En av männen drog ut Bhatti medan den andra sprayade Bhattis bil med maskingevär. Bhatti var död när han anlände till sjukhuset. På platsen lämnade gärningsmännen flygblad med budskapet att så här kommer det att gå för envar som ifrågasätter hädelseparagrafen.

– Det kommer att vara mycket svårt för någon att träda till i Bhattis ställe, säger Candelin.

– Mordet är fruktansvärt och är i linje med mordet på Benazir Bhutto för fyra år sedan och guvernör Salman Taseer. Det kommer att påverka omvärlden förtroende för Pakistan då Bhatti var ansedd i väst.

Senast Candelin träffade Bhatti var för två veckor sedan i Washington DC. Där samtalade Bhatti över en timme med utrikesminister Hillary Clinton som lovade backa upp honom. De åkte vidare till Kanada, där Bhatti träffade statsminister Stephen Harper och talade inför landets parlament. Bhatti hade också inbokat ett möte med EU:s utrikesministrar den 13 mars.

– Bhatti räknade med att förr eller senare bli dödad, säger Candelin. Därför skaffade han sig heller aldrig familj. Den senaste tiden har Bhatti tagit emot många dödshot då han motsatt sig sharialagarna och hädelseparagrafen.

Dör hellre än kompromissar

– För en tid sedan gjorde jag en videointervju med Bhatti, som han bad mig överlämna till tevekanalerna Al-Jazeera och BBC World ifall han dödas, berättar Candelin.

I intervjun bekänner Bhatti sin tro på Jesus. Han säger också att han är redo att dö för sin tro.

– Trots varningarna jag fått tänker jag inte ändra på mina åsikter eller principer. Jag dör hellre än kompromissar, säger Bhatti i intervjun enligt hans önskemål nu publicerats och kan ses på http://www.bbc.co.uk/news/world-south-asia-12620506

Johan Sandberg

Johannes församling Stina Lindgård. Stina Lindgård från Borgå, tf kyrkoherde i Lappträsks svenska församling och Liljendals församling, söker tjänsten som kyrkoherde i Johannes församling. 17.2.2014 kl. 15:33

Bröllop Utö . Laura och Markus Hellsten visste redan tidigt att på deras bröllop är gemenskapen det viktigaste - därför ställde de till med ett lägerbröllop på Utö. 14.2.2014 kl. 16:22

Judas Åbo Svenska Teater Jesus Christ Superstar musikal. I dag har rockoperan Jesus Christ Superstar premiär på Åbo Svenska Teater. Vi har träffat Judas. 13.2.2014 kl. 08:00

samuel erikson. Huvudsyftet med militärtjänstgöringen är att tjäna fosterlandet, slår beväringspastor Samuel Erikson fast. Men de flesta lär sig också något om sig själva under tiden. Fast det ska erkännas: också Erikson räknar dagarna till hemförlovningen lika ivrigt som alla andra. 12.2.2014 kl. 00:00

nina wredlund. Det var i Esbo svenska församling som Nina Wredlund råkade ut för det sexuella ofredande hon berättat om i Västra Nyland. Nuvarande kyrkoherden i Esbo går nu ut och uppmanar personer som eventuellt råkat ut för samma sak att ta kontakt. 12.2.2014 kl. 12:00