Kvinnobanken breder ut sig

Samhälle.

Vasa, Närpes, Jeppo och Raseborg. Det är några av de orter där Kvinnobanken är på gång att utvidga sin verksamhet i Svenskfinland.

21.1.2011 kl. 00:00

Daniel Eriksson

Maggie Holmberg, Ester Miiros, Christina Ehnström och Ulla Boman utgör Kvinnobankens arbetsgrupp på Åland.

Kvinnobanken är redan etablerad i Jakobstad, Helsingfors och på Åland. I slutet av januari hålls ett seminarium i Närpes som ska leda till att Kvinnobanken inleder verksamheten på orten. Vasa och Jeppo står i turen i februari och Raseborg under våren.

Kvinnobanken förmedlar mikrolån och utbildar fattiga kvinnor att bli företagare. Här i Finland syftar de lokala grupperna till att samla in pengar till banken som administreras av Kyrkans Utlandshjälp. Det är också Kyrkans Utlandshjälp som föreslår de olika hjälpprojekten.

– Man kan undra vad man kan åstadkomma med ett lån på åtta euro. Jo, man kan köpa en sax och bli frisör och därmed kunna försörja sig, säger Ulla Boman, en av de aktiva i Kvinnobanken på Åland.

Läs mera i Kyrkpressen 3/2010.

Johan Sandberg

val. Preliminära resultatet i valet av lekmannaombud och -medlemmar i kyrkomötet respektive stiftsfullmäktige är bara till hälften klart i Borgå stift. Präströsterna dröjer. 14.2.2012 kl. 17:29

val. Preliminära resultatet från valet av ombud för kyrkomötet och stiftsfullmäktige blir klart i kväll. 14.2.2012 kl. 10:01

Senegal går till presidentval om en dryg vecka. Den sittande presidentens vilja att köra ännu ett race trots att den nya grundlagen förbjuder det väcker oro. 14.2.2012 kl. 09:00

gospel. Great Wide North från Karleby vann tävlingen SM-gospel i helgen. 13.2.2012 kl. 16:54

I dag väljs ombud för kyrkomötet och stiftsfullmäktige för fyra år framåt. 13.2.2012 kl. 13:11