Se med kärlek på din historia

Kultur. Emma och Uno fick sex barn i tät följd, när det sjätte föddes bodde de inte längre tillsammans. Vad var det som hände? Märta Tikkanen har skrivit en roman om sina morföräldrar. 27.8.2010 kl. 00:00

Sofia Torvalds

Märta Tikkanens nya bok handlar om hennes släktingar

Märta Tikkanen har skrivit många mer eller mindre självbiografiska böcker. Men när hon den här gången gett sig in på att skildra en komplicerad kärlekshistoria har hon fått göra det med lite större distans.

– Det har varit jätteskönt! säger hon och menar att det är lättare att inte skriva om sig själv, även om boken handlar om släktingar.
Emma och Uno Stadius hade, som sagt, sex barn. Det betyder att det finns en lång rad med barnbarn och barnbarnsbarn som har egna minnen och uppfattingar om sina mor- och farföräldrar.

– Därför stannade jag för att kalla boken för ”roman”, säger Tikkanen.

På det viset har hon också med gott samvete kunnat rekonstruera fiktiva scener om sådant som inte finns dokumenterat.

Besvärliga Uno

Berättelsen börjar i Kyrkslätt. Uno Stadius är ny föreståndare på Finns folkhögskola, Emmas pappa Carl Arkadius äger Överby gård. Hon är arton när det träffas, mindre än ett år senare är de gifta. På bröllopet verkar pappa Carl djupt bedrövad. Varje år föds ett barn, Uno gör karriär som föreläsare, folkhögskoleman och skriftställare i Sverige, Emma och barnen bor mest i Finland. Han har aldrig pengar och sätter sprätt på Emmas hemgifte, i ett huj är pengarna borta.

I sitt testamente ser Carl Arkadius till att Uno inte kommer åt Emmas förmögenhet. Uno blir djupt sårad, Emma är ledsen, läsaren ropar ”hurra!”.

Vad ska man riktigt säga om Uno?

– Ja, utgångspunkten är ju att han var besvärlig. Men samtidigt har jag också en viss förståelse för honom liksom min mamma hade. Och så blir jag så glad över hans formuleringar, jag som är en ordmänniska.

Läs mera i Kyrkpressen 34/2010.

Sofia Torvalds

Katriina Järvinen kallar sig själv ”den fattiga kvinnans Merete Mazzarella”. Hennes färska bok handlar om barn som inte vill ha kontakt med sina föräldrar. 11.9.2014 kl. 09:50

Vad har Sibelius, Abraham Lincoln och Jesus gemensamt? Svaret är att de alla hade ett nervsystem som var känsligare än hos genomsnittet. Under de här männens livstid fanns det inget begrepp som beskrev deras personlighetsdrag. I dag kallar vi dem högkänsliga. 10.9.2014 kl. 15:38

Munsala kapellförsamling löper risk att bli utan representation i moderförsamlingen Nykarlebys kyrkofullmäktige. Då det återstår mindre än en vecka av tiden att nomineria kandidater har man ännu inte börjat söka efter dem. 9.9.2014 kl. 13:47

församlingsval. Församlingsvalet är en möjlighet för församlingarna att göra sig själv synliga. Den 15 september ska kandidaterna vara uppställda. 8.9.2014 kl. 15:12

finlands evangelisk-lutherska folkmission. Finlands evangelisk-lutherska folkmission har inför församlingsvalet i höst lanserat nätverket ”Tro och gemenskap”. 8.9.2014 kl. 15:04