Religionsundervisningen läggs om

Samhälle. De religiösa samfunden protesterar mot planerna att skära i religionsundervisningen, men experterna menar att det kunde ha varit mycket värre. 8.6.2010 kl. 00:00

stock.xchng

Religionsundervisningens timresurs föreslås minska från elva till åtta årsveckotimmar. I stället införs ett ämne som är gemensamt för alla religioner: etik.

Finlands ortodoxa kyrka har grundat en nätadress i protest mot de föreslagna nedskärningarna i timresursen för religion. Adressen poängterar att de religiösa samfunden och de som representerar livsåskådningskunskapen är nöjda med det nuvarande systemet.

Undervisningsrådet Irmeli Halinen som suttit med i den arbetsgrupp vid undervisningsministeriet som kommit med förslaget säger att det mångkulturella samhället tvingar också skolorna att tänka om.

– Vi ville skapa rum för en gemensam dialog och för att tillsammans grubbla över värderingar, säger hon på tal om att undervisa i etik.
Enligt förslaget får eleverna i årskurserna 7–9 möjlighet att välja ytterligare fyra årsveckotimmar religion, om de vill.

Förändringstryck

De lärare som undervisar i religion och livsåskådning kommer att vara behöriga att undervisa också i det nya etikämnet. Halinen poängeterar att skolorna har frihet att själva välja vilken lärare som tar hand om etiken.

Christel von Frenckell-Ramberg har suttit med i arbetsgruppen som representant för Hem och Skola r.f. Hon säger att etikundervisningen är ett försök att svara på det tryck som skolan och samhället ställer på undervisningen.

– Arbetsgruppens diskussion rörde sig mycket kring frågan om vi alls ska ha religionsundervisning i skolan eller i stället gå över till en gemensam undervisning i livsåskådning. I de större städerna har skolorna blivit väldigt internationella med barn från många kulturer. Där finns ett tryck på förändring, säger von Frenckell-Ramberg.

Alldeles på slutrakan funderade arbetsgruppen på möjligheten att låta föräldrarna fritt välja undervisning i livsåskådning, oberoende av vilket samfund de tillhör. De stannade ändå för att bibehålla det system som vi har nu: att enbart de som inte tillhör ett samfund eller som tillhör ett minoritetssamfund kan välja livsåskådningskunskap.

– Vi kom till att den frågan är så stor att vi inte kan fatta beslut om den i samband med förnyandet av timfördelningen.

Budskapet till samfunden som samlar namn mot förnyelsen är alltså snarast: Det kunde ha blivit så mycket sämre.

Läs mera i Kyrkpressen 23/2010.

Sofia Torvalds



Kultur. Sorvali begravningsplats i Viborg städas upp som ett gemensamt kulturprojekt. 28.5.2008 kl. 00:00

Världen. Mugabe har slagit igen nästan alla landets anglikanska kyrkor som anses stödja oppositionen. 28.5.2008 kl. 00:00

Människa. Kaj Korkea-aho tror på Gud men han vill inte leva innanför den trygga bubblan. 29.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Ett ord inför helgen sänds numera kl. 17.58. 28.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkans Ungdom har fått stort stöd för sin ungdomssatsning KUng-08. 28.5.2008 kl. 00:00

Ledare. Stiftsfullmäktige visade fräscha tag och fördomsfrihet på sitt första möte. 2.6.2008 kl. 00:00

Mira Strandberg. Vi står där, bredd i bredd, inför det yttersta tecknet på livets förgänglighet. 29.5.2008 kl. 00:00

Ledare. Den samhälleliga utvecklingen är åtminstone i viss mening ganska biblisk. 29.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Ryktet om kyrkoasyl har spridit sig i och med det uppmärksammade fallet av Naze Aghai. 27.5.2008 kl. 00:00

Världen. "Att motverka skadligt bruk av alkohol är en satsning för bättre hälsa i hela världen." 27.5.2008 kl. 00:00

Världen. Drygt femhundra kyrkor har försvunnit efter 34 år av turkisk ockupation på norra Cypern. 27.5.2008 kl. 00:00

Insändare. test 27.5.2008 kl. 00:00

Världen. Många schweitzare har ett positivt förhållande till tro.  26.5.2008 kl. 00:00

Världen. Delar av Bibeln finns nu översatt till 2 454 språk. 26.5.2008 kl. 00:00

Kyrka. Nu finns det på kyrkans webbsidor material på lättläst svenska.  Sidorna riktar sig till dem som har svårt att läsa eller svårt att tillägna sig innehållet i texter. 26.5.2008 kl. 00:00

församling. Domkapitlet förelår att Stina Lindgård, nuvarande kyrkoherde i Lappträsk och Liljendal, blir herde för den nya församlingen i Lovisanejden. 9.3.2017 kl. 15:07

äkenskap. Kyrkorådet i Mariehamns församling beslöt vid ett sammanträde förra veckan att kyrkorummet i församlingen inte ska användas för vigsel av samkönade par. 9.3.2017 kl. 11:45

vigsel. – Vi försöker alltid träffa brudparet i förväg för att diskutera musikvalet, säger Lisen Borgmästars, kantor i Jakobstad. 9.3.2017 kl. 00:00

recension. Sofia Torvalds har läst Anders Larssons roman om en värld som gått förlorad men samtidigt alltid finns där. 6.3.2017 kl. 15:44

Talko. Medan lägerverksamheten ligger nere över vintern är talkoaktiviteten i Pörkenäs i Jakobstad desto större. I vinter byggs en bastu. 6.3.2017 kl. 10:59