Granskning i Jomala och Övermark församlingar

Kyrka. På uppdrag av biskop Gustav Björkstrand kommer ekonomin och förvaltningen i Jomala och Övermark att granskas i en särskild förrättning. Granskningen görs enligt biskopen för att hjälpa församlingarna att fungera ännu bättre. 17.4.2008 kl. 00:00

Illustration: Wilfred Hildonen

– Jag har funnit det nödvändigt att förrätta en särskild visitation rörande ekonomin och förvaltningen i två församlingar, säger biskop Gustav Björkstrand.

Enligt kyrkoordningen skall biskopen med regelbundna mellantider förrätta visitationer i stiftets församlingar. I samband med visitationen granskas församlingens kyrkböcker, arkiv, förvaltning, egendom, ekonomi och de fonder som finns i församlingen.

Granskningen kan också förrättas särskilt så att den gäller ett församlingsorgans, en tjänsteinnehavares eller en förtroendevalds verksamhet.

Rätten att förordna någon att förrätta en visitation är förbehållen biskopen. Och nu har biskop Gustav Björkstrad förordnat prästassessor Bror Träskbacka att genomföra en granskning i Jomala och lagfarne assessor Kasten Österholm att göra det i Övermark.

– När jag besökte församlingarna i vårt stift visade det sig inte oväntat att det fanns församlingar där det förelåg ett behov av en fördjupad inblick i det aktuella läget, konstaterar biskop Gustav Björkstrand.

Domkapitlet utarbetar för närvarande en ny modell för framtida visitationer, vilket har gjort att bis-kop Björkstrand inte har förrättat någon egentlig visitation efter besöken. Han inväntar först resultatet av det utvecklingsarbete som pågår.

– Jag har dock funnit det nödvändigt att under tiden förrätta en särskild visitation rörande ekonomin och förvaltningen i två församlingar, det vill säga i Jomala och Övermark och förordnat assessorerna Träskbacka respektive Österholm att utföra dem.

Initiativet är alltså mitt, understryker Björkstrand.

Granskningen gäller både ekonomin och förvaltningen. Vid denna särskilda visitation upprättas ett protokoll och de fortsatta åtgärderna blir beroende av vad som kommer fram under visitationen.

– Syftet är alltså att stöda och hjälpa församlingarna när det gäller att få förvaltningen att fungera ännu bättre framöver.
Motsvarande visitationer kan enligt biskopen bli aktuella också i några andra fall. De är en viktig del av den tillsyningsuppgift som alla biskopar har.

Biskop Björkstrands allmänna intryck från besöken i församlingarna är att både de anställda och förtroendevalda fungerar väl med ansvar för och kärlek till uppgiften.

– Det gäller också de nu nämnda församlingarna, säger biskopen.

Jomala församlings kyrkoherde Joe Brandt vill i detta skede inte kommentera granskningen. Han hänvisar till att han inte vet varför den förrättas och inte heller annars känner till något om dess bakgrund eller mål.

Övermark församlings kyrkoherde Peter Lassus hälsar lagfarna assessor Österholm varmt välkommen till Övermark och säger sig hoppas att granskningen skall resultera i konkreta förbättringsförslag.

Det förrättas enskild visitation i Jomala församling den 17 till 18 april och i Övermark församling den 28 till 29 april.

Stig Kankkonen

Sara Grönqvist. På trettondagen blev Sara Grönqvist installerad som kaplan och Maria Wikstedt välsignad till tjänsten som församlingspastor i Väståbolands svenska församling. 7.1.2014 kl. 12:02

Prästen Kent Danielsson har i tjugo års tid försökt återinföra meditationen i den finländska kristna kulturen. Meditation främjar hälsan och öppnar dörrar till en större förståelse av evangelierna, menar han. 3.1.2014 kl. 16:04

inskrivningar. Den sista december var de närvarande medlemmarna i Vasa svenska församling 12 836 till antalet, vilket är 38 fler än år 2012. 3.1.2014 kl. 15:42

Vi bad en författare, en politiker och en präst välja vår tids ”tre vise.” Vilka väljer du? 2.1.2014 kl. 12:02

Mjölkbondens familj firar jul mellan ladugårdstiderna. Som jordbrukardotter har jag fått utsträcka julevangeliets närhet till djuren ända till de livs levande kornas idisslande. 21.12.2013 kl. 14:00