Nanny är äldst i byn

Människa. 90-åriga Nanny Olenius, lika gammal som Finland, har sett generationer komma och gå. Med utsikt över en frostig åker i Sibbo samtalar vi om livet som gått. 31.10.2007 kl. 00:00

90-åriga Nanny Olenius, lika gammal som Finland, har sett generationer komma och gå. Med utsikt över en frostig åker i Sibbo samtalar vi om livet som gått.

 
Nanny Olenius

Nanny Olenius föddes i januari 1917 som yngsta dottern i en jordbrukarfamilj i Norra Paipis. Över 90 år senare bor hon ännu kvar i samma by.

– Barndomstiden var lycklig, konstaterar Nanny. Visst fick vi barn börja arbeta på gården i ett ganska tidigt skede och inte hade vi allt det som barn har i dag. Men inte kan jag säga att barndomen skulle ha varit särskilt besvärlig.

Några hundra meter från huset där Nanny bott de trettio senaste åren finns Norra Paipis skola. I skolan, där hennes yngsta dotter Ann-Britt Gustafsson numera är rektor, började Nanny sin skolgång.

– Det var annorlunda i skolan på den tiden. Vi elever hade jour då vi städade skolan och eldade i kakelugnarna. Vi fick mat i skolan, för det mesta havregrynsgröt men ibland något annat. Mjölk skulle vi själva ha med i flaska.

Nanny kommer ihåg hur hon som barn åkte häst och kärra in till Sibbo kyrka för att delta i gudstjänsten där. Den sommar hon skulle konfirmeras cyklade hon däremot de femton kilometrarna till kyrkan varje dag från och med början av juni fram till midsommar och konfirmationen.

– Alla femtonåringar fick undervisning, flickorna på förmiddagen och pojkarna på eftermiddagen.

Läs livsperspektivet i Kp 44/2007.

Terazzohörnet var en central punkt i Jakobstadsungdomarnas liv gör fyrtio år sedan. Där satt man på café eller hängde utanför på gatan på kvällarna. 26.3.2015 kl. 09:16

alexandra äng. Alexandra Äng är Ålands yngsta präst. Hon vill vara en församlingsledare som tar sig tid och är närvarande i stunden. 26.3.2015 kl. 00:00

utskrivningar. Antalet inskrivna medlemmar i evangelisk-lutherska kyrkan i Finland överskred antalet utskrivningar i februari 2015. 23.3.2015 kl. 14:59

åland. Lars-Runar Knuts, som utsetts till specialutredare för en eventuell församlingssammanslagning på Åland, besökte ögruppen förra veckan. 23.3.2015 kl. 15:13

själavård. Bekymrad? Nu kan du skicka brev till kyrkan och få svar. 23.3.2015 kl. 15:11