Svenska kyrkoherdar blir komministrar

Världen. Minst 177 kyrkoherdar har lämnat sina tjänster under de senaste sju åren, visar en kartläggning som Kyrkans Tidning har gjort.
11.8.2007 kl. 00:00

Minst 177 kyrkoherdar har lämnat sina tjänster under de senaste sju åren, visar en kartläggning som Kyrkans Tidning har gjort.

Många av de kyrkoherdar som lämnar sina tjänster väljer att bli komministrar. Komminister betyder medhjälpare och är motsvarigheten till kaplan i Finland.

– Jag fick allt mindre tid att göra det jag tyckte var roligt och allt mer tid var jag tvungen att lägga på sådant jag inte tyckte var roligt, säger en tidigare kyrkoherde till Kyrkans Tidning.

En orsak till återgången till komministertjänst tycks alltså vara att många präster upplever att de inte har tillräckligt med tid att göra det de utbildats till, på grund av den administrativa arbetsbördan.

– Den vanligaste orsaken är att man inte orkar med kyrkoherderollen. Det kan ligga personliga orsaker bakom, men det är oftast inga konflikter, säger komminister Maria Berg, facklig förtroendeman i Luleå stift.


Kyrkomötet. Frågan om möjligheten att grunda personförsamlingar väckte diskussion i kyrkomötet men förslaget om att låta initiativet förfalla skedde utan omröstning. 6.11.2014 kl. 08:49

Kyrkomötet i Åbo vill effektivera arbetet i vår. 5.11.2014 kl. 11:18

feminism. Tio skribenter reflekterar över feminism och kyrka i en ny svensk antologi. Kan kyrkan lösgöra sig från de strukturer som gynnar den etablerade mannen? 5.11.2014 kl. 00:00

En tidigare församlingsanställd i Tammerfors stift är misstänkt för grovt brott. Mannen ska ha uppträtt olämpligt mot minderåriga unga. 5.11.2014 kl. 10:34

Genom att låta vårdpersonalen välja om de vill medverka under en abort respekterar man samvetsfriheten och motverkar diskriminering. Det anser de som undertecknat ett medborgarinitiativ i frågan. 4.11.2014 kl. 09:43