Världen.Vid vallfärdsorten Notre-Dame de La Salette ihågkoms i dag de pilgrimer som i går omkom i en bussolycka på väg från orten.
23.7.2007 kl. 00:00
Vid vallfärdsorten Notre-Dame de La Salette ihågkoms i dag de pilgrimer som i går omkom i en bussolycka på väg från orten.
Foto: Remigiusz Józefowicz
Ansvarspersoner vid vallfärdsorten Notre-Dame de La Salette skriver idag på sin hemsida att de är mycket chockade över den tragiska olyckan som orsakade närmare 30 pilgrimers död.
- Vi kommer ihåg pilgrimerna i våra böner.
Idag, måndagen den 23 juli, hålls en mässa för offren och deras familjer.
bibelsyn.Diskussioner om bibelsyn har på senaste tiden blivit aktuella bland metodister i USA. En pensionerad pastor i United Methodist Church (UMC) i USA vigde ett homosexuellt par trots att UMC tidigare klart har tagit avstånd från tanken på vigsel för homosexuella.5.5.2014 kl. 13:37
Johannes församling.Nu krävs nya lösningar för att råda bot på konflikterna i Johannes församling, säger församlingsrådsmedlem Maria Björnberg-Enckell i en intervju för Svenska Yle.2.5.2014 kl. 10:56
En kvinna som uppmanades slänga sina kryckor vid Pirkko Jalovaaras förbönskväll i Esbovikens kyrka i april i fjol sitter nu i rullstol, rapporterar tidningen Esse.30.4.2014 kl. 13:12