Kyrkan diskuterar på Finlandsarenan

Samhälle. De handikappades rättigheter och religionsdialog är tema för några av de diskussionstillfällen som kyrkan ordnar under samhällsevenemanget Finlandsarenan (SuomiAreena). 17.7.2007 kl. 00:00

De handikappades rättigheter och religionsdialog är tema för några av de diskussionstillfällen som kyrkan ordnar under samhällsevenemanget Finlandsarenan (SuomiAreena).

 
En av fjolårets debatter.

Finlandsarenan, som ordnas för andra gången, är ett samhälleligt diskussionsevenemang. Under 18-20 juli debatteras aktuella samhällsfrågor vid 40 olika diskussionstillfällen i Björneborg.

Enligt arrangörerna, MTV3 och Björneborgs stad, ger Finlandsarenan människor en möjlighet att  fundera på sin egen och Finlands framtid i ledig stil, utan slips och PowerPointpresentationer.

Onsdagen den 18 juli klockan 14 diskuteras de handikappades rättigheter och vad dessa har för betydelse för samhället, lagstiftningen och kyrkan. Diskussionen ordnas i Björneborgs universitets aula.

Samma dag klockan 18 diskuteras förhållandet mellan kristendom och islam. Det är kyrkostyrelsen som står värd för diskussionen som hålls i Ulvila kyrka.







Instagram. Tyck till inför församlingsvalet – vinn biobiljetter. KCSA och Församlingsförbundet engagerar unga med instagramkampanj. 28.1.2014 kl. 08:33

kyrkoherdeval. Församlingsrådet i Joensuu vill välja kyrkoherde med indirekta val. Domkapitlet i Kuopio stift förväntas ta ställning till anhållan på fredagen. 28.1.2014 kl. 08:29

UK. Didrik ”Didde” Svahn har avslöjat för Kyrkpressen hur han blivit så bra på pausgymnastik. 25.1.2014 kl. 10:57

Därför tycker Erika Forsblom att UK är bättre än på länge. 25.1.2014 kl. 12:16

UK. Solidaritet lyftes fram som slagord i diskussionen om en vegetarisk dag på Ungdomens kyrkodagar. 25.1.2014 kl. 10:48