Mats Fontell
Bloggen:
Mats Fontell
Mats "Matte" Fontell är  ungdomsarbetare och trubadur från Borgå. Vid sidan av visdagboken skriver han gärna texter med olika längd och innehåll. Som månadsbloggare bjuder han på en bukett tankar som landat i vardagen.

Om styrkan i svagheten

30.01.2012 11:54
”Tycker ni att jag talar konstigt?”
Ett lite försiktigt men unisont jakande svar ljuder i det fullsatta auditoriet.
”Det beror på att jag är svensk..”
Ett spontant skratt utbrister bland åhörarna som redan efter en minut tagit den cp-skadade ståuppkomikern och författaren Jonas Helgesson till sina hjärtan.
Jonas Helgesson var definitivt min, och många andras, största behållning från årets kyrkodagar i Vasa. Jonas livshistoria har varit sällsynt unik. Med navelsträngen virad kring halsen vid födseln gav läkarna inte mycket hopp åt föräldrarna.  Om han över huvudtaget överlever så kommer han aldrig att gå eller tala, var det dystra budet. Jonas fick en svår cp-skada p g a långvarig syrebrist vid den oerhört komplicerade förlossningen där både modern och sonen svävade i livsfara.
Idag, drygt 30 år senare, har Jonas med sin envisa kamp och ofattbara livsenergi gång på gång gett sannolikheterna en rejäl knäpp på näsan. Som tonåring fick han nog av alla stämplande handikapphjälpmedel och gjorde dem ett efter ett överflödiga. Rullstolshjulen behövdes till en lådbil och Jonas tog hellre smällarna än att använda skyddshjälm.
Jonas ville vara som sina kompisar och inte ständigt utpekas som den där cp-skadade stackaren som alla tycker synd om och som tanterna sticker godis åt.
Idag lever Jonas Helgesson mest ett helt normalt liv. Han är gift, kör bil, spelar golf, har universitetsexamen och ”säljer sig själv” som företagare. Säljer sig själv? Jo, det är Jonas eget uttryck för sin företagsidé. Som ståuppkomiker, föreläsare och författare handlar det om självförtroende, kommunikation, fördomar, tacksamhet, tro och andra centrala grundstenar i ett gott liv. Jonas Helgesson är det han talar om.
I Vasa köper jag en av hans böcker, ”Grabben i kuvösen bredvid”, en otrolig story där – för att använda en biblisk bild – David besegrar Goliat.
Under hemvägen från Vasa till Borgå sträckläser jag boken från pärm till pärm. Jag får många gånger bita ihop tänderna och blunda för att inte utbrista i gråt i den ganska fullsatta UK-bussen. Som svårt stammande barn och tonåring känner jag igen mig i rätt mycket av den oförståelse som Jonas mött och möter, även om våra handikapp självklart mäts i helt olika klasser.
Jonas Helgesson både pratar och skriver om att han hämtar sin kraft hos Gud. Han ser varje dag som en sällsam gåva som är full av nya möjligheter. Inget dåligt tips till någon av oss. Tack Jonas!
Ps.Kolla in Jonas Helgessons hemsida . Se också videon med Jonas från UK, som finns länkad på Kyrkpressens webbplats här.

Antje Jackelén skriver att det finns två diken att falla i när det gäller tolkningen av jungfrufödseln. 28.10.2013 kl. 10:26

Kaj Korkea-aho säger att hans Österbotten är ett Österbotten av ytterligheter och att han varit insnärjd i en hel del av dem. 24.10.2013 kl. 08:00

Stiftsdekan. Stiftsdekan Mats Lindgård har beslutat återgå till tjänsten som domprost i Borgå för att få Domprostgården renoverad. 23.10.2013 kl. 16:16

Svenska folkpartiet. Ulla Achrén vill bevara det andliga utbudet i etern. – Om somrarna på landet står radion alltid påslagen. Då andakterna kommer stänger jag inte av, utan lyssnar tvärtom gärna. 23.10.2013 kl. 07:00

I år erbjuds bokmässans besökare ett digert och spännande sortiment program med kyrklig anknytning. Tidigare år har det svenskspråkiga kyrkliga inslaget på bokmässan i Helsingfors varit betydligt blygsammare. Nu har KCSA en egen monter tillsammans med Helsingforsförsamlingarna. I montern finns ungefär 20 sittplatser.– När vi planerade programmet i våras utgick vi från det som varit aktuellt under året i den samhälleliga debatten. Kyrkan har diskuterats mycket i medierna. Men den bild som gavs var mycket ensidig, säger Maria Sten på KCSA.På lördag kl. 15.30 samtalar Lucas Snellman med Hbl:s chefredaktör Jens Berg och Carin Göthelid som är mediechef för Svenska Yle.– Temat för samtalet är hur kyrkan och medierna uppfattar varandra.Det kyrkliga programmen pågår under hela bokmässan från torsdag till söndag.– Stiftet fyller nittio år och det har vi uppmärksammat exempelvis med ett samtal mellan biskop Björn Vikström och chefredaktör May Wikström med rubriken Kyrka för alla kyrka för mig. (Lördag kl. 12 på Totti-scenen). 22.10.2013 kl. 08:00