Andreas Lundgren utbildade sig till journalist innan han blev präst. – Jag tycker om att jobba med media och teknik.

Att förmedla värme via rutan

Borgå.

Hur skapar man delaktighet och värme under en virtuell gudstjänst eller sångstund? – Vi behöver tänka på
tilltalet, säger Andreas Lundgren.

17.12.2020 kl. 08:37

– Att verksamheten har fått formas om är något vi fått höra många gånger det senaste året, säger församlingspastor Andreas Lundgren.

Han konstaterar att en hel del verksamhet fått strykas under advent på grund av coronaläget, till exempel alla fysiska träffar kring De vackraste julsångerna ställdes in.

– Ett par strömmade De vackraste julsångerna blir det i stället, bland annat 20.12.

Lundgren jobbar mycket med tekniken bakom allt strömmande och bandande som nu är nödvändigt i Borgå svenska domkyrkoförsamling i och med striktare restriktioner.

– Hur förmedlar man värme och delaktighet via en ruta? Det där är något vi arbetar på och måste utveckla än. Man behöver tänka på tilltalet och fundera över på vilket sätt situationen är annorlunda när deltagarna sitter i sin soffa.

– Många har märkt att vissa saker når ut till dem som inte går i kyrkan på söndag. Vilket tilltal borde vi ha för dem? Det här kan vi försöka inlemma i vårt kommunikationstänk överlag.

Det finns olika tankar om det här, konstaterar han, och vissa har valt att göra det traditionellt. Också gudstjänsten under första advent valde man i domkyrkoförsamlingen att göra så traditionell som möjligt.

– Men i flera av våra söndagsgudstjänster har vi förkortat lite. Det ser ut som att många inte orkar följa med så hemskt länge. Och liturgin har vi förenklat en aning. Till exempel växelhälsningar fungerar inte på samma sätt när man är ensam hemma som när man sjunger tillsammans i kyrkan.

– Jag har inga svar på vad som är rätt. Vi måste prova oss fram. Och vi tar gärna emot respons om allt det här.

Musiken är också något som behöver eftertanke.

– Jag hoppas att den som deltar på distans får känna att musiken inte bara är en konsert utan blir inbjuden att sjunga med.

Tekniken är sårbar

Andreas Lundgren har en journalistutbildning i bakfickan.

– Jag tycker väldigt mycket om att jobba med media och teknik, och det är delvis därför jag valde att studera journalistik innan jag blev präst.

Han har helhetsansvaret när det kommer till strömningarna.

– Men jag har kolleger som också lärt sig och gradvis lär sig mer, och hjälpisar och frivilliga som medverkar. Det skulle vara väldigt skört om allt hängde på en person nu.

Det här året har lärt honom att teknik är sårbart.

– Om vi har en fysisk gudstjänst och min mikrofon slutar fungera kan jag bara prata högre, under en strömmad gudstjänst hör ingen mig.

– Det jag också har lärt mig är att det är viktigt att vara tydlig och att kommunicera vad som kommer att hända. Det är ingen poäng med att strömma om ingen vet om det eller hittar dit. Det här gäller inte bara när vi jobbar i det digitala, vi kan jobba på att förtydliga vår kommunikation överlag.

PLOCK UR JULENS PROGRAM

  • Några tillfällen av De vackraste julsångerna strömmas och kan också ses i efterhand. Söndag 20.12 börjar ett strömmat tillfälle kl. 18, se notis s. 16.
  • En strömmad julbön sänds på julafton kl. 13, och kan ses i efterhand. Julhelgens alla gudstjänster strömmas.
  • O helga natt – musik i julnatten strömmas kl. 23 på julafton.
  • Traditionell julbön i Yle Vega, se notis s. 16.
  • Följ med församlingens uppdaterade annonsering på webben, domkyrkan.fi.
Ulrika Hansson
Alexandra Grön

Solf. Solf församling har många nya anställda; tf står det framför titlarna. Men verksamheten är väl inte tf? Hur ser Fredrik Kass på nuet och framtiden? 2.9.2021 kl. 11:52

Kolumn. "Många människor, kanske de flesta, är rädda att bli avslöjade." 2.9.2021 kl. 11:43

Solf. Tre nyanställda i Solfs församling fick svara på frågorna: 1. Vem är du? 2. På vilket sätt finns du till för församlingsborna / Vad vill du hälsa dem? 2.9.2021 kl. 11:37

Kolumn. Vi ska ta god hand om vårt jordiska hem. Men vi har också ett hopp om något större, skriver Markus Engström. 1.9.2021 kl. 19:25

malax. Malax kyrka har fått en ny, bildrik broschyr. – Broschyren är resultatet av ett bra teamarbete, säger Kerstin Hägen. 1.9.2021 kl. 19:10

KORSNÄS. – Vi har inte råd att vara negativa i Korsnäs! säger Jan-Erik Ravals. Han är en Korsnäsbo med många järn i elden. 1.9.2021 kl. 19:02

BÖN. Cita Nylund tog initiativ till att starta en bönetråd på Facebook. Varje vecka samlas gruppmedlemmarna på sitt håll och ger av sin bönetid åt andra. – Det är ganska stort fast det är litet. 1.9.2021 kl. 12:45

Kolumn. Vad är det som gör en församling till församling?! frågar Katarina Gäddnäs. 1.9.2021 kl. 12:41

HOUTSKÄR. Två somrar har Elisabeth Mattson fixat blommor och skött fastigheter vid kyrkan i Houtskär och Korpo. Hennes dröm är att ta över hemgården liksom henne förmoder Elisabeth gjorde på 1700-talet – och tävla i skytte. 1.9.2021 kl. 12:38

kvevlax. – Aldrig i livet, jag är ju inte tillräckligt religiös, utbrast Alf Burman när han ombads ställa upp i kyrkopolitiken. 18.8.2021 kl. 15:24

Kolumn. Vi behöver skapa tid för de goda rutinerna och vi behöver hålla fast vid dem. Samtidigt är det en balansgång. Rutinerna ska ge oss liv och inte kväva oss. 18.8.2021 kl. 15:19

kvevlax. – Det är otroligt att få sjunga i kyrkan. Det finns ett lugn och en rymd där, säger Ann-Katrine Burman. 18.8.2021 kl. 15:13

BORGÅ. Mycket av kyrkans framtid hänger på de frivilliga. Det har man tagit fasta på i domkyrkoförsamlingen där man nu konkret sänker tröskeln för frivilligarbete. 18.8.2021 kl. 15:08

Kolumn. Från den dag de föds till den dag de dör är de våra små barn. För att lära sig måste de få göra själva, misslyckas, pröva igen och till slut lyckas. 18.8.2021 kl. 15:03

sibbo. Det var orden ”du behövs” under ungdomstiden som fick Magnus Engblom att engagera sig som kyrkligt förtroendevald. Vad gör att han vill och orkar med många uppdrag, trots alla utmaningar kyrkan står inför? 18.8.2021 kl. 14:58