Bloggarkiv

Mats Fontell
Mats Fontell
Mats "Matte" Fontell är  ungdomsarbetare och trubadur från Borgå. Vid sidan av visdagboken skriver han gärna texter med olika längd och innehåll. Som månadsbloggare bjuder han på en bukett tankar som landat i vardagen.

Sömnängeln

24.01.2012 10:05
Min goda vän kan inte sova. Eller visst sover han lite varje natt, men alldeles för lite. Det började för några år sedan. Kanske som en följd av arbetsstress, kanske som en följd av intensivt familjeliv eller som en kombination av bägge. Sömnlöshet kan också ha neurologiskt betingade orsaker och då blir det mer komplicerat.
Min vän har uppsökt all tänkbar expertis som finns att tillgå, varit tjänsteledig i flere månader för att varva ner, motionerat, mediterat, medicinerats, bytt säng och kämpat. Allt dock nästan helt utan resultat. Sömntiden  landar på cirka tre futtiga timmar per natt.
Själv är jag en priviligerad sömntuta som somnar i tid och otid och sover för det mesta tungt (och ljudligt har jag hört..) Tidvis i livet har jag sovit för mycket och fått käka lite uppiggade preparat för att hållas något längre vaken om kvällarna.
Så olika kan det vara. God  och djup sömn är en stor och värdefull gåva som man lätt tar förgiven. Andra har den, andra inte. Min goda vän ber skämtsamt ibland om att jag skulle "bluetootha" lite av min sömn åt honom. Allvarligt bönar och ber han om att en sömnängel skall landa vid hans sängkant och breda sina sövande vingar över honom. Allt medan kvällen går mot natt och natten mot gryningen.
Sömnen är livsviktig och sömnlösheten är i längden skrämmande farlig. Under en period för några år sedan drömde jag ofta obehagliga mardrömmar och kunde vakna till mitt eget rop. Då blev jag upplyst om att den sista vakna timmen om kvällen många gånger är avgörande för kvaliteten i nattens sömn. Det är inte så fiffigt att avsluta dagen med tv-nyheter (som ofta år 90% dåliga nyheter) eller med en orolig film. Avslappnande musik och fridfull sysselsättning vid dagens ände påverkar högst sannolikt även min nattsömn. Åtminstone i mitt liv har det här varit ett jätte värdefullt råd.
Samma knep hjälper ändå tyvärr inte alla. Jag önskar dig som läser det här en god dag - men minst lika mycket en god sömn.

bibelsällskapet. Svenska Bibelsällskapet initierar en diskussion om behovet av en ny översättning av Nya testamentet genom att publicera en provöversättning av Lukasevangeliet 9:51–19:28 och Galaterbrevet. 21.1.2015 kl. 10:09

klaus härö. Filmregissören Klaus Härö har fått pris av den lutherska kulturstiftelsen Luterilaisen kulttuurin säätiö. 21.1.2015 kl. 15:30

UK 2015. UK:s ordförande Pontus Särs gläder sig över beslutet att UK uppmanar kyrkomötet att ta ställning för att viga samkönade par. 17.1.2015 kl. 15:44

UK 2015. Äktenskapet diskuterades i tre omgångar på årets upplaga av Ungdomens kyrkodagar. 17.1.2015 kl. 15:41

UK 2015. – Gott! tyckte de flesta om maten som serverades under UK:s vegetariska dag. 17.1.2015 kl. 15:46