Mingel, mat och glad stämning var viktiga ingredienser när Petruskyrkan invigdes med mässa och festprogram.

Trehundra personer var med när Petruskyrkan invigdes

fest.

Petrus församling i Helsingfors har nått en milstolpe. Den första helt egna kyrkan i Månsas invigdes på söndag eftermiddag och samtidigt firades Petrus församlings tioårsjubileum. Kyrkan var fylld till bristningsgränsen.

10.3.2019 kl. 20:46

– Det här är en glädjens dag för församlingen och hela stiftet. Det är en lång längtan som nått sitt mål, sa biskop Björn Vikström.

Han konstaterade också att uppgiften är mångfacetterad.

– Jag vet inte riktigt varför jag är här, är det för att inviga, välsigna eller ta i bruk? Vi gör allt det här tycker jag. I första hand välsignas ändå människorna, även om hus och platser är viktiga. Vi ber att många ska få komma hit och få bli sedda, tillade han.
Också de förtroendevalda kallades upp och blev välsignade och tackade för sin insats.

Vi har nått en milstolpe, men det slutar inte här, sa kyrkoherde Daniel Björk. FOTO: Nina Österholm

Det var en innerligt glad kyrkoherde, Daniel Björk, som predikade i den fullsatta kyrkan och efteråt pratade med så många han hann innan festprogrammet fortsatte efter mässan.

– När jag stod där framme och predikade för den här fulla kyrksalen var det en av mina gladaste stunder som kyrkoherde. Vi har jobbat så länge med utrymmena, med material och färger, men först nu när man ser kyrkan full med folk ser man hur kyrkan verkligen ska se ut, sa Daniel Björk.

Petrus församling är också stor geografiskt och målsättningen är att vara en kyrka ute bland folk så mycket som möjligt, inte minst Café Torpet är en sådan satsning.

– Men vi behöver både och, vi behöver också någonstans där vi kan landa och känna oss hemma, säger Björk.

Petruskyrkan är funktionell och bland annat ungdomsverksamhetens lokal har egen ingång från utsidan, berättar Christoffer Perret.

Christoffer Perret, förtroendevald i församlingen och viceordförande i gemensamma kyrkofullmäktige, betonade hemkänslan.

– Att få en egen kyrka betyder att församlingen får ett hem för sin verksamhet. Att inte ha det blir lite som att bo som gäst hos någon: man kan inte stuva om i köket och ändra på gardinerna.

Festmässan avslutades med nattvard som förrättades av Benjamin Sandell.

Glada besökare

På andra våningen har barnen och ungdomarna sina egna nyinredda rum med bland annat kök, lekborg och brasrum.

– Bra! tyckte en av de ivriga klättrarna om lekborgen. Det går jättefort i rutschkanan!

På andra våningen i Petruskyrkan har barnen och ungdomarna sina egna rum.

Efter mässan bjöds det på laxsoppa och kaffe med tårta.

– Wow så mycket människor på ett och samma ställe och i så olika åldrar, alla är del i samma församling, sa församlingens informatör Pauliina Kittilä.

Sonja Djupsjöbacka uppskattade den varma och glada stämningen.

– Så många glada människor! Gemenskap! Men man ser också att det är mycket arbete bakom den här dagen, sa Sonja Djubsjöbacka, förtroendevald i församlingen.

– Det är jättefint att det här har blivit av. Jag kommer ihåg hur vi redan 2012 från samfälligheten var ute och såg på lokaler för Petrus församling. Så långt jag kan bedöma verkar det här vara fungerande lokaler, sa Stefan Forsén som är direktör för det gemensamma församlingsarbetet vid Helsingfors samfällighet.

– Det här är fantastiskt. Petrus församling har väntat länge på det här, sa Stig-Olof Fernström, tidigare kyrkoherde i Lukas församling.

Tuula Melasniemi kallade Petruskyrkan "en gåva från himlen". Hon tycker det är viktigt att försöka nå dem som bor i Månsas med den verksamhet som ordnas.

Birger Sirviö har ofta besökt kyrkan i Månsas under sin studietid, långt innan den renoverades. – Kyrkan är mer optimal än förr. Den känns mycket större och luftigare än tidigare.

Ulrika Hansson



Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00

Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Passioner, konserter, gudstjänster. Här är ett litet axplock av påskens händelser. 4.4.2012 kl. 16:00

Biskop Björn Vikström summerar de lutherska biskoparnas resa till Israel. 4.4.2012 kl. 14:36

Gabriellas sång är Helen Sjöholms bravur. Men den är också Riki Sorsas livsberättelse. 4.4.2012 kl. 09:00

Satu Kantola leder Finska Missionssällskapets inrikesarbete. 4.4.2012 kl. 12:54

bibeln. Församlingarna i Esbo donerar 2 900 biblar till stadens grundskolor och gymnasier. 3.4.2012 kl. 11:29

I resten av Europa är det vanligare att kyrkobyggnader säljs och används till olika ändamål. I maj kan det bli möjligt i Finland. 3.4.2012 kl. 08:00

Kristen litteratur har under flera års tid uppmärksammats i församlingarna en vecka på våren. I år blir det ingen vecka. 2.4.2012 kl. 13:31

Nu är det slut med hemgjorda palmer och skalperade krukväxter. Missionärerna räddar palmsöndagens festtåg. 1.4.2012 kl. 17:57

naturen. Visst finns naturen i stan! Se dig omkring, förundras och hitta lugnet i naturen. Det är vi många som gör. Det finns också mycket du kan göra för att ta hand om naturen i närområdet. 26.5.2021 kl. 08:00

musik. Mikael ”Mickus” Nyman skriver inget som inte har betydelse för honom. – Jag lägger normalt mer vikt vid texten än musiken. 24.5.2021 kl. 14:09

kyrkoherdeval. I mitten av april valde församlingsrådet i Vanda Kristian Willis till kyrkoherde trots att Monica Cleve enligt beredningen var mer meriterad. Cleve kommer nu att föra frågan vidare till förvaltningsdomstol. 19.5.2021 kl. 14:20

val. – Jag har fört en inre kamp med frågan och kommit till en kallelse. Det känns att tiden är inne för mig att ta det här steget, säger Mia Anderssén-Löf, som nu är kyrkoherde i Nykarleby församling. 14.5.2021 kl. 14:50

kyrkoherdeval. I mitten av april valde församlingsrådet i Vanda svenska församling Kristian Willis till ny kyrkoherde i församlingen. Nu har Monica Cleve, som också sökte tjänsten, valt att lämna in ett rättelseyrkande till församlingsrådet. Inför valet konstaterades både i domkapitlets utlåtande och i beredningen av ärendet att Cleve ”i skicklighet och kunnande är mera meriterad”. 12.5.2021 kl. 19:46