Den nordiska OS-gudstjänsten firades i Southwark cathedral. Gudstjänsten sänds i radio Vega på söndag.

Nordisk OS-radiogudstjänst på söndag

os. Både andakter och gudstjänst i radio anknyter till OS i sommar.
31.7.2012 kl. 09:44
De olympiska spelen i London kommer att prägla andaktsprogrammen i Radio Vega. Det blir såväl andakter som gudstjänst med anknytning till sommar-OS.
Söndagen den 5 augusti sänder Radio Vega en nordisk OS-gudstjänst från Southwark cathedral i London. Gudstjänsten, som firades förra söndagen, är en del av det officiella OS-programmet och förrättas av präster i de nordiska lutherska församlingarna i London.
I gudstjänsten predikar biskopen för Visby stift och Svenska kyrkan i utlandet, Sven-Bernhard Fast. Sjömansprästerna Else Hviid (Danmark), Michael Persson (Sverige), Torbjörn Holt (Norge) och Teemu Halli (Finland) medverkar med textläsning och bön. För körsången står Southwark Cathedral Choir och en nordisk kör.

OS-reflektioner i andakterna
Under OS kommer akademilektor och docent i etik Mikael Lindfelt att i Andrum tala kring sådant som för honom som forskare i idrottsetik känns aktuellt under de olympiska spelen i London.
Det blir reflektioner kring etikens roll och plats i idrottskulturen och de moraliska ideal som på olika sätt finns invävda i den. Hur kan vi i modern tid ta tillvara idrottens traditionella etiska ideal? Hur skall vi idag förstå uttryck som en sund själ i en sund kropp?
Även söndagkvällarnas aftonandakter anknyter stiftsdekanen Sixten Ekstrand till tävlingarna under sommar-OS.

Nordisk OS-gudstjänst söndag 5.8 kl. 13.03 i Radio Vega.
Andrum fredag 3.8, måndag 6.8 och fredag 10.8 kl. 6.54 och 8.54.
Aftonandakt, söndagarna 5.8 och 12.8 kl. 19.15 i Radio Vega.


Kyrklig Tidningstjänst

indirekt val. Församlingsmedlemmarna får inte rösta då ny Petrus församling väljer ny kyrkoherde. 17.6.2014 kl. 08:35

Rebecca ekman. Det har gått tio år sedan Smålandsfödda Rebecca Ekman för första gången satte sin fot på midsommarfestivalen i Pörkenäs. 13.6.2014 kl. 00:00

bo-göran åstrand. Tjänstledige kyrkoherden Bo-Göran Åstrand i Jakobstad kommer att predika på regnbågsmässan som arrangeras i samband med Jeppis Pride i slutet av juli. 12.6.2014 kl. 00:00

Björn Wallén. I 25-årsåldern hade Björn Wallén en mystisk upplevelse av enhet som gör att han ännu i dag kallar sig mystiker. 11.6.2014 kl. 00:00

Det blir ingen förändring av Finska Missionssällskapets linje. Efter ett stundtals kaotiskt och långt möte, över fem timmar, fick styrelsens linje årsmötets förtroende i Vasa på lördagen. 9.6.2014 kl. 15:27