Mindre ståhej att gifta sig utomlands

Ett alternativ till ett stort släktbröllop kan vara att gifta sig utomlands endast i kretsen av de närmaste eller på tu man hand. Bröllopsresan kommer på köpet. 25.5.2012 kl. 09:46
Kyrklig vigsel en förutsättning
En finsk medborgare som vill ingå äktenskap utomlands enligt Finlands lagar och inför en finsk myndighet kan göra det endast genom en kyrklig vigsel. Brudparet ska därför vara medlemmar i kyrkan och ha gått i skriftskolan.
Vigselförrättare är i detta fall en finländsk präst, som undervisningsministeriet har beviljat vigseltillstånd i det aktuella landet. Präster med vigselrätt finns på turistorter som är populära bland finländare, bland annat i Spanien, Grekland och Thailand. Dessutom finns de i länder där lutherska kyrkan betjänar finländare utomlands, t.ex. i Tyskland, Förenta staterna och Storbritannien. Även Norge är medräknat.

– Par som kommer till Spanien för att vigas vill gifta sig utan allt stök. De upplever att det inte är möjligt i Finland, även om man visserligen nog kan ordna en mindre vigsel även i Finland, säger ledande präst Timo Sainio i finska församlingen i Spanien.

Årligen förrättas 30–55 finländska vigslar i Spanien. Största delen av paren kommer från Finland. Med undantag för midvintermånaderna är vigslarna ganska jämnt fördelade över hela året.
Enligt Sainio är det i allmänhet sällsynt med överraskningar i samband med själva vigseln och vigselarrangemangen.

– Folk har i allmänhet en ganska bra uppfattning om hurdana arrangemang som är möjliga och att det inte nödvändigtvis förekommer musik vid vigselakten. Å andra sidan är den finländska kolonin på Solkusten nog så välfungerande, att man lätt får hjälp med de praktiska arrangemangen, säger han.

Hinderslöshetsintyg från egen församling
Sainio uppmanar brudparet att ta kontakt med vigselprästen minst 2–3 månader på förhand för att platsen för vigselförrättningen ska kunna bokas och man ska hinna sköta de övriga arrangemangen. Han betonar att det inte behövs någon separat blankett för en vigsel utomlands, om den förrättas av en präst som har beviljats vigselrätt av undervisningsministeriet.
Hinderslöshetsintyg skaffas antingen från den egna hemförsamlingen eller magistraten och lämnas till vigselprästen. Efter vigseln sänder prästen vigselattesten till registermyndigheten och äktenskapet registreras på normalt sätt.
Det finns ingen statistik över antalet vigslar utomlands eftersom de äktenskap som ingås registreras i kvinnans hemförsamling.


Kyrklig Tidningstjänst

Det sägs att gräset i Kentucky är blått när solen lyser ur en viss vinkel. Gräset har gett namn åt bluegrassmusiken som Johan Österbacka tar till Klippan i Monäs för en välgörenhetskonsert till förmån för ungdomsarbetet på lägerområdet. 21.6.2013 kl. 15:00

För Liselotte J Andersson, pastor i svenska Equmeniakyrkan, är skapelsen och den andliga läsningen den bästa själavården. Som resande evangelist, författare och retreatledare vill hon förmedla Guds närvaro till människor hon möter. 21.6.2013 kl. 09:00

Kaplan Magnus Riska kommer att söka tjänsten som stiftsdekan, kyrkoherde Anders Laxell och domprosten Mats Lindgård överväger. 20.6.2013 kl. 15:00

Missionärsparet som lever i registrerat parförhållande får inga uppgifter i kyrkan i Kambodja. De kommer att arbeta med biståndsarbete direkt underställda FMS. 20.6.2013 kl. 09:00

Kyrkpressens kyrkbongare är i farten igen – den här gången har hon rest till Rom. I vår nya artikelserie presenteras en rad kyrkor från 300 till 500-talet. 16.6.2013 kl. 12:00