Jorma Mattinen, Ulla Achrén och Martin Granholm försäkrar att Barbro Schaumans åsikter inte är Åbo Akademis.

Akademin ser inget bibelbälte

Åbo Akademi, bibelbälte, Schauman. Åbo Akademis tyngsta garde mötte pressen i Jakobstad på onsdag i ett försök att stilla stormen som en akademianställd förorsakat.
11.1.2012 kl. 17:03
Styrelseordförande Martin Granholm, rekor Jorma Mattinen samt förvaltningsdirektör Ulla Achrén upprepade vad de sagt de senaste dagarna, att Åbo Akademis huvudorter är Åbo och Vasa men med verksamhet också i Jakobstad och Raseborg. Det håller de fast vid.

Barbro Schauman, lektor vid Handelshögskolan vid  Åbo Akademi i Åbo, sade tidigare i veckan i en radiointervju att hon inte tänka sig en mindre lämplig ort än Jakobstad för ett konst- och kulturcampus, bland annat för att Jakobstad är huvudort i "bibelbältet".
– Åbo Akademi har inte definierat något bibelbälte, säger Mattinen. Det är ett uttryck som inte borde ha använts och som ingen annan än Schauman använt. Man borde ha mera respekt för folk.
– Risken är att uttalandet sårat någon, säger Granholm.

Trion försäkrar att Schaumans uttalade är henne privata åsikt och inte akademins officiella linje.
– Jag är ledsen över debatten, säger Mattinen. Den har  börjat av att en privat tänkare som är anställd inom akademin har uttryckt sin egen åsikt som absolut inte är Åbo Akademis. Det är styrelseordförande eller rektor som uttalar sig om akademins officiella linje.

Åbo Akademi varken kan eller vill sätta munkavle på sina anställda.
– Men det ska vara klart att man uttalar sig som privatperson och inte som akademianställd, säger Mattinen.
– Det borde också sägas innan man uttalar sig och inte efteråt, säger Granholm. Nu hann budskapet gå ut innan det blev förtydligat att det var en privat åsikt. Jag är bekymrad över att många tolkat det som Åbo Akademis budskap.

Men hon har ju flankstöd för sina åsikter?
– Det har hon säkert, säger Mattinen. Det finns olika opinioner  och individer som tänker på olika sätt. Men frågan är vilken Akademins linje är. Och vi har verksamhet också i Jakobstad.

Ulla  Achrén säger att läget kompliceras av att en akademianställd person som haft en nära anknytning till Novia uttalar sig samtidigt som Novia ser över sina strukturer.

Novias enhet för konst- och kultur i Jakobstad utbildar bland annat kantorer.
Johan Sandberg
(Foto: Johan Sandberg)



andlighetsstörning. En kväll satt jag i soffan och grät över att min kristna tro kändes som skådespel och inbillning. Det som skulle vara stadigt var egentligen vingligt och snett. Det här är vad som hände sedan. 22.2.2018 kl. 10:02

enkät. Vad tyckte du om denna veckas nummer av KP. För att utveckla tidningen gör vi under vintern några enkäter för att få en tydligare uppfattning om vad ni läsare gillar att läsa. Vi är jättetacksamma för att du tar dig tid! 22.2.2018 kl. 09:47

Guds ledning. Att fatta stora livsbeslut hör till det mest skrämmande som finns. 15.2.2018 kl. 12:44

Vaccin. Vilken roll har synen på hälsa i en människas liv? Har attityd till vaccin samband med andra övertygelser? Teologer och psykologer från Åbo Akademi och Åbo universitet startade ett nytt forskningsprojekt. 15.2.2018 kl. 10:11

Analys. Kari Latvus tror att ärkebiskopsvalets andra valomgång blir mycket jämn, men att biskop Tapio Luoma har ett litet försprång. Han hoppas på vassare frågor inför andra omgången. 8.2.2018 kl. 17:34

FÖRFÖLJELSE. Kristna förföljs i 76 olika länder i värden, och i elva av dem utsätts de för extrem förföljelse. 360 miljoner kristna, det vill säga var sjunde kristen, upplever förföljelse. En av fem förföljs i Afrika och två av fem i Asien. 20.1.2023 kl. 10:35

jordanien. "Det känns fint och unikt att få assistera vid vigningen då kyrkorna i Mellanöstern får sin första präst som är kvinna." Det säger biskop Jari Jolkkonen. 18.1.2023 kl. 15:30

SPARMÅL. Johannes församling måste spara. Igår kväll hamnade de lokaler församlingen ska använda i framtiden på det nya församlingsrådets bord. – Nu är allt helt öppet, säger kyrkoherden. 17.1.2023 kl. 16:30

KARRIÄRBYTE. Han har jobbat i kyrkliga sammanhang i stort sett hela arbetslivet. Först som pastor och sedan som ekonom. Wolfgang Falk ser det som ett liv i kyrkans hägn, men i olika roller. 13.1.2023 kl. 09:33

Helsingfors. Hon vill att församlingen ska bli en öppen famn för nyfinländare. 25.1.2023 kl. 00:00