Nora Peltola och hennes tärnor sprider ljus på äldreboenden, skolor och sjukhus.

Lucia-Nora föredrar ren framför skinka på julbordet

Lucia Tjälstek. Julkyrkan har en självskriven plats i Lucian Nora Peltolas julfirande.
16.12.2011 kl. 13:37
–På julaftonsmorgonen äter vi gröt, sedan brukar vi gå i julbönen. Där får jag riktig julkänsla, jag älskar att sjunga julsånger och se förväntan lysa i småbarnens ansikten, säger Finlands Lucia Nora Peltola.

Vartannat år firar Peltolas familj jul med hennes pappas släkt och vart annat år med hennes mammas släkt.
– Vi har alla traditionella rätter, men jag är ingen stor vän av skinka eller lådor, säger Peltola.

Däremot tycker hon mycket om renkött, som också alltid finns på julbordet.
– Antingen hämtar vi ren med oss från Lappland eller också beställer vi köttet av några familjebekanta. Just nu har vi en halv ren i frysen. Av den gör vi till exempel ”Tjälstek”, det är en av pappas bravurer.

Läs mer i Kyrkpressen nr 50/2011!


Recept på Tjälstek (Routapaisti) av ren

En fryst renstek (t.ex. 1–1,5 kg)

Marinad:
1 l vatten
1 dl sojasås
1 dl socker
200 g grovmalen havssalt
1 msk rosmarin
5 hela svartpepparkorn
8 enbär
3 lagerblad

1. Koka upp alla ingredienser till marinaden så att saltet och sockret löses upp. Låt marinaden svalna ordentligt.

2. Lägg steken direkt från frysen på ett ugnsgaller med ett uppsamlingskärl, t.ex. långpanna, för köttsaften som sipprar ut.

3. Stek i ugnen i 80–100 grader mellan 8 och 10 timmar. Använd gärna köttermometer!

4. Lägg köttet i marinaden och låt det marineras i kylskåp i 8-12 timmar. Låt köttet rinna av och servera i tunna skivor.


Marina Wiik
Foto: Marina Wiik

Johannes församling. Johan Westerlund har sökt kyrkoherdetjänsten i Johannes församling. Kyrkoherdetjänsten i Johannes församling har varit obesatt sedan tidigare kyrkoherden Stefan Djupsjöbacka meddelade att han går i pension. 23.5.2014 kl. 15:20

Ett aktualitetsprogram i Sveriges teve som ännu inte sänts, har väckt en livlig debatt i svenska medier. Programmet kommer att sändas den 28 maj i SVT. – Kritiken var väntad, men inte att den skulle komma så tidigt, en och en halv månad innan programmet sänds. Men det blir allt vanligare att vårt arbete uppmärksammas redan på inspelningsstadiet. Så stort genomslag har programmet numera, säger ansvarig utgivare Nils Hanson till Kyrkpressen. 22.5.2014 kl. 13:58

De finns också på församlingens läger: unga som skär sig, som inte äter, som har ångest. Församlingens uppgift är att erbjuda en gemenskap som inte ställer krav och berätta om en Gud som älskar alla, oberoende av prestationer. 22.5.2014 kl. 13:01

Peter Kankkonen. Pensionär i Finland fortsätter söderöver bland finländska långtidsresenärer. 22.5.2014 kl. 11:44

barnkörsstämma. Barnkörer från tjugo olika församlingar samlades till barnkörsstämma på Kimitoön förra helgen. Kimitoöns församling var värd för evenemanget, som ordnades i samarbete med Borgå stift. 19.5.2014 kl. 11:17