När Kari Kuula bygger med lego blir han uppslukad, tiden försvinner.

Församlingen har en stor legoutställning i Grankulla – ”Legon är så underbart konkreta. Och vackra!”

LEGO.

Utanför kyrkan går ett fotgängarstråk, och där, vid fönstret, knäböjer barnen och kikar in. Här finns staden Grankulla – men i lego! ”Det är byggt av någon konstnär”, går ryktet bland barnen. Men byggare är prästen, forskaren och legofantasten Kari Kuula.

4.3.2026 kl. 19:41


K
ari Kuula har alltid gillat att bygga med lego. Har delar in sitt legobyggande i tre faser: först byggde han själv, sedan byggde han med sina barn, nu bygger han med sina barnbarn.

Ett av hans verk är en legoversion av Grankulla kyrka, utställd vid ett fönster så att förbipasserande kan beundra den. Den fick sin början när han upptäckte att han hade legoklossar i samma färg som orgeln i Grankulla kyrka.

– Jag tog foton på orgeln och byggde den av legoklossar – och den liknar faktiskt den verkliga orgeln. Sedan byggde jag kyrksalen, altaret, dopfunten … Och sedan skaffade jag ännu mer legobitar och byggde hela interiören.

Först tog han foton och mätte upp avstånden med steg, sedan fick han tag på kyrkans ritningar och fortsatte med hjälp av dem. Grankulla kyrka i legoversion har varit utställd i kyrkans fönster i 1,5 år och blivit en sevärdhet. Nu hämtar Kari Kuula bit för bit ny delar till landskapet, för att utställningen ska nå ett crescendo i mars när den svenska och finska församlingen har en stor legoutställning i Grankulla.

Ett bygge som han skapat särskilt till utställningen är Grankulla stadshus.

– Den är en vit tegelbyggnad från 60-talet och den var rolig att bygga. Jag byggde också en lekfull interiör så att alla kan se hur huset ser ut på insidan. Då kan jag också vara kreativ – det riktiga stadshuset har inte en spaavdelning eller ett bankvalv!




Som Joakim von Anka

När han börjar bygga är det svårt att sluta. Tid och rum försvinner.

– Klockan nio på kvällen kan jag titta på klockan och tänka att jag bygger en liten stund, och plötsligt är klockan tre på natten.

Han är församlingspastor i Grankulla finska församling, han är författare och teolog och forskare. Han lever i en abstrakt tankevärld. Legobyggandet blir en motvikt.

– Legon är så underbart konkreta. Och vackra! Jag har många lådor med legoklossar hemma, sorterade efter form och färg. För oss legobyggare är det en underbar känsla att doppa handen i legolådan och låta klossarna rinna mellan fingrarna. Det är samma känsla Joakim von Anka har när han simmar i sin bassäng med guldpengar.

Alla tycker förstås inte att det är lika underbart med lego.

– Det där lilla klirret som uppstår när en legobit åker in i dammsugaren är inte särskilt njutningsfullt. Det klirret, och sedan känslan av att trampa på en vass legobit, är bekant för alla legobyggare.


Kroppen som försvann

Till legobyggenas egenskaper hör att de går sönder men kan repareras. Någon gång river man det man byggt, sorterar klossarna, och bygger sedan något nytt.

Att tänka annorlunda och lite galet är tillåtet. Kari Kuula pekar på ett utrymme på Grankulla legokyrkas andra våning. Här finns i verkligheten ett kaféutrymme med några bord.

– Men jag byggde ett pingisbord där. Och jaha, någon har placerat en hund på pingisbordet.

I kyrkans legoversion finns också kylrummet där kistor förvaras före jordfästningarna. Där finns två legokistor: Kari Kuula lyfter på locket till den ena.

– Här borde finnas en kropp, men någon måste ha flyttat den någon annanstans. Och här uppe har vi en simbassäng – den finns inte på riktigt!

Finns det något du ännu drömmer om att bygga?

– Jag har tagit foton på Helsingfors domkyrka, men om man byggde den i proportion till legogubbarnas storlek så skulle den bli alldeles enorm. Jag har också funderat på riksdagshuset: det har en sådan form att det skulle bli ett bra legobygge. Jag har en tanke om att bygga en apokalyptisk katastrofversion av riksdagshuset, så att bara något hörn står kvar.

Militära byggen hör egentligen inte till legovärlden. Det kan finnas sjörövarskepp i lego, eller Star Wars-raketer, men inga moderna soldater eller pansarvagnar.

– Men legobyggare bygger förstås sådana ändå. På webben hittar man exempelvis instruktioner på hur man bygger en Leopard-pansarvagn.

Kari Kuula påpekar att det har hänt mycket med lego sedan han var barn. När han var liten och fick en legobil kunde han snabbt själv lista ut hur den skulle byggas.

– Men om du idag vill bygga exempelvis ett sjöflygplan (han visar upp ett som han har på sitt arbetsrum) så går det inte, det är för svårt utan instruktioner. Som med alla hobbyn blir legobyggandet snabbt next level.


Lego i Grankulla kyrka

– Legoutställning i Grankulla kyrka lördagen den 7 mars klockan 12–17 och söndagen den 8 mars klockan 12–15.

– Lego- och duplobyggare är välkomna att ställa ut sina egna verk (kolla in anmälningslänk på Grankulla finska församlings webbsida).

– På söndag (8 mars) blir det tvåspråkig familjemässa i kyrkan kl. 10.

Sofia Torvalds


nytt från domkapitlet. Hans Häggblom och Berndt Berg har förlänats prosttiteln. 6.2.2020 kl. 16:01

medaljer. Biskop Bo-Göran Åstrand premierade idag personer som arbetat länge och förtjänstfullt för kyrkan och stiftet. 6.2.2020 kl. 15:22

Fontana Media. Kyrkpressen, Fontana Media och Församlingsförbundet har från och med februari ny adress. Flytten gick från Sandvikskajen till Tölö i Helsingfors. 6.2.2020 kl. 11:48

familjerådgivning. Rådgivningen hade under 2019 drygt 18 500 klienter som de mötte i över 90 000 sessioner. Över 40 procent av kunderna var män. 5.2.2020 kl. 09:53

kyrkoherdeinstallation. Jakobstads svenska församlings nya kyrkoherde Jockum Krokfors installerades i tjänst på söndagen. I sin predikan knöt han an både till det japanska konceptet ”ikigai” samt den egna församlingens kärnvärden. 2.2.2020 kl. 21:24

fotboll. Ju närmare EM-slutspelet vi kommer desto mer ökar intresset och förväntningarna på laget. Men det är inget som skrämmer Tim Sparv. Snarare tvärtom. Han tycker det enbart är häftigt. 30.1.2020 kl. 10:24

medlemsantal. I slutet av 2019 hörde ca 3 792 000 personer till evangelisk-lutherska kyrkan i Finland. 29.1.2020 kl. 16:56

ulf ekman. Ulf och Birgitta Ekman grundade Livets ord och såg rörelsen växa och knaka i fogarna. Efter trettio år lämnade de Livets ord för att bli medlemmar i den gamla kyrka som de tidigare tänkte var död. 29.1.2020 kl. 10:24

tvivel. – Tvivlar gör vi säkert alla någon gång, säger prästen Monica Heikel-Nyberg. Hon har med åren accepterat att det kommer dagar när hon har svårt att tro, men att hon då får lita på att Gud tror på henne. 29.1.2020 kl. 00:01

Keltiska böner. De keltiska bönerna har hittat hit via Iona i Skottland. En del har mött dem på retreater eller i Tomasmässan – eller i form av en psalmtext. 29.1.2020 kl. 00:01

Lärkkulla. – Lärkkulla behövs som en mötesplats för kyrkligt anställda och aktiva i vårt avlånga stift, säger Wallén. 28.1.2020 kl. 09:24

ungdomens kyrkodagar. Deltagare på Ungdomens kyrkodagar ger tummen upp för en kyrka som är aktiv i klimatdiskussionen. 27.1.2020 kl. 17:58

ungdomens kyrkodagar. "Säg åt oss att det är nya tider nu!" sa biskop Bo-Göran Åstrand till deltagarna på Ungdomens kyrkodagar. Han hade sällskap av ärkebiskop Tapio Luoma som besökte UK för första gången. 24.1.2020 kl. 18:36

barnböcker. Vad kan de bästa barnböckerna lära oss? Massor. Sofia Torvalds skriver om hur man klarar blod på födelsedagen, bitande rävar, lejon som vaktar bäckar och mjölk som blivit sur. 22.1.2020 kl. 14:15

besök. En delegation ledd av biskopen i Helsingfors Teemu Laajasalo mötte påven Franciskus vid en privat mottagning i Vatikanen. 17.1.2020 kl. 14:00

BORGÅ STIFT 100 ÅR. Borgå stift har sedan årsskiftet firat att det i år gått 100 år sedan stiftet grundades. Idag, den 1 december, är ändå det närmaste en officiell födelsedag man kan komma, eftersom det första domkapitelsmötet de facto hölls den 1 december år 1923. Dagen till ära hölls ett jubileumssammanträde i exakt samma rum där det första mötet gick av stapeln för 100 år sedan. 1.12.2023 kl. 16:31

KYRKOMÖTET. Borgå stift har sex ombud i kyrkomötet: två präster, tre lekmän och ett ombud från Åland. Fyra av de tidigare ombuden ställer inte upp för omval. Det innebär ett spännande val för Borgå stift. 29.11.2023 kl. 16:48

KONFIRMANDTIDEN. Ungefär 68 procent av unga som konfirmerades i Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland under 2023 tycker att konfirmandtiden har påverkat deras psykiska välbefinnande på ett positivt sätt. Det här kommer fram i kyrkans nationella självutvärdering för konfirmander. 29.11.2023 kl. 08:00

kulturpris. I trettio år var Stefan Härus redaktör för programmet Tack och lov i Yle Vega. Programmet presenterade andlig musik enligt lyssnarnas önskemål, och präglades starkt av Härus röst, personlighet, närvaro och kunskap. Dessa motiveringar lyftes fram när Stefan Härus fick Församlingsförbundets kulturpris år 2023. 28.11.2023 kl. 15:33

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Vem har sökt tjänsten som ledande kaplan i Väståbolands svenska församling? Vem blir citykaplan i Johannes församling? Läs mera i notisen från domkapitels senaste sammanträde. 28.11.2023 kl. 13:58