Det känns meningsfullt att utbilda sig till ett yrke där man verkligen behövs, säger Lucas Stålhammar.

Ung svensk organist i Finland: ”Det är som att spela en hel orkester”

musik.

Från Knivsta, Uppsala, till Helsingfors. Lucas Stålhammar studerar kyrkomusik vid Sibelius-Akademin och vill hjälpa andra att möta Gud genom musiken.

13.5.2025 kl. 19:00

När Lucas Stålhammar beskriver sin första starka upplevelse av tro, tvekar han inte. Det var under ett konfirmationsläger i London.

– Vi sjöng lovsång, och där och då kände jag hur Gud, helige Ande rörde vid mig, säger han.

Lucas växte upp i Knivsta, en liten ort utanför Uppsala. I samband med sin konfirmation började han spela orgel. Det blev ett val som skulle visa sig vara livsformande.

– Jag hade spelat gitarr och piano som barn, men orgeln var något annat. Jag minns att jag sa till mamma att det var som att spela en hel orkester själv.

Fascinationen för instrumentet växte. Orgelns mångsidighet, tekniska komplexitet och variationsrikedom grep tag i honom.

– Varje orgel är unik. Man lär känna varje instrument som en egen individ, beroende på hur kyrkan ser ut och hur piporna är byggda. Det är ett instrument man aldrig blir färdig med.

Efter gymnasiestudier vid en musiklinje i Stockholm blev det Musikhögskolan i Malmö. Nu läser han magisterutbildning i kyrkomusik vid Sibelius-Akademin i Helsingfors.


Finland och finskan

Att flytta till Finland har varit en positiv upplevelse för Lucas.

– Jag trivs jättebra här. Det känns som att det är ganska likt Sverige på många sätt. Det är ganska tryggt och enkelt. Jag tycker Helsingfors är en väldigt fin stad. Lagom stor, lätt att ta sig runt.

Han studerar på svenska och finska, pratar gärna finska i vardagen och försöker undvika engelska så långt det går.

– Det är viktigt för mig att använda de inhemska språken. Det gör också att jag känner mig mer hemma här. Att lära sig finska har varit en utmaning, men inget oöverkomligt hinder.

Han lyfter fram det svenska språket som en oväntad tillgång.

– Det är väldigt skönt att det finns svenskspråkiga församlingar och sammanhang. Jag hade inte tänkt så mycket på det innan jag flyttade hit, men nu märker jag hur värdefullt det är.

– Jag försöker hänga med. Det går ganska bra. Men det bästa är ändå att man klarar sig med svenska i många sammanhang. Det gör att man känner sig hemma på ett sätt.

Han har kommit in i den finlandssvenska gemenskapen och sjunger i Akademiska sångföreningen, mera känd som ”Akademen”.

Han är ofta i Johanneskyrkan i Helsingfors, men också i Olaus Petri församling, en rikssvensk gemenskap där han ibland hoppar in som vikarierande kantor.

– Jag spelade där så sent som i söndags.

– Musiken är en del av teologin i gudstjänsten och för allting framåt, säger Lucas Stålhammar.


Musiken som teologi

För Lucas är musik och tro sammanflätade. Han beskriver musiken som en form av teologi och inte som något trevligt inslag i gudstjänsten.

– Musiken kan beröra människor på djupet, på ett sätt som ord ibland inte förmår. För mig är det viktigt att musiken och predikan pekar åt samma håll.

Det är också därför han ser fram emot att jobba som kyrkomusiker. Snart tar Lucas sin magisterexamen. Och framtidsdrömmen är tydlig.

– Jag vill jobba i någon församling där jag trivs. Var det är spelar mindre roll. Jag vill gärna jobba med konfirmandarbete också, inte bara musik.

Han vill inte riskera att tröttna.

– Jag är bara 23 år. Att bara spela musik i 40 år kan kanske bli tråkigt till slut. Jag vill, med musikens redskap, försöka få andra människor att möta Gud.


Ett tidlöst instrument

Att orgeln ibland kallas gammaldags skrämmer honom inte.

– Jag skulle säga att orgeln kan vara ett gammalt instrument, men just för att den är så mångsidig kan man variera det på så många sätt. Det byggs fortfarande nya orglar i dag.

– Jag hade en lärare som sa att orgeln var det största tekniska underverket – tills rymdraketen kom. Och det ligger något i det. Det är ett otroligt fascinerande instrument.

Det råder brist på kantorer både i Finland och Sverige.

– Det märks när man hör om tjänster som inte blir tillsatta. Det finns ett behov, absolut.

För honom innebär det inte bara en trygg arbetsmarknad, utan också ett ansvar.

– Det känns meningsfullt att utbilda sig till ett yrke där man verkligen behövs. Det motiverar. Samtidigt hoppas jag att fler får upp ögonen för hur fint det är att jobba i kyrkan, med musik och människor.


Text och foto: Christa Mickelsson


Kyrka. Uppståndelsen kring den finska Drumsöherdens fina tjänstebostad väcker frågor om hur kyrkligt anställdas boende egentligen är organiserat. 29.9.2010 kl. 00:00

Kyrka. Säkerheten i församlingscentret i Jakobstad ska ses över. Detta efter att finska församlingens diakon Kirsi Rundgren hotades av en kund förra veckan. 29.9.2010 kl. 00:00

Allmän info. Kyrkpressens 40-årsjubileum firas på bokmässan i Helsingfors. 28.9.2010 kl. 00:00

Kyrka. Ekenäs församling introducerade ett ”Stillhetens rum” på höstmarknaden i Ekenäs. 28.9.2010 kl. 00:00

Kultur. Åttahundra kyrkosångare från alla nordiska länder utom Island beräknas ha deltagit i dagarna som fylldes av sång och musik till Guds ära. 28.9.2010 kl. 00:00

Kyrka. Nyvigda biskopen Irja Askola låter sig inte retas upp av hoten om att bojkotta fem biskopar inom kyrkan. Hon oroar sig däremot för att en aggressiv diskussionskultur ska sprida sig inom kyrkan. 27.9.2010 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkobesökare i österbottniska Lillkyro uppmuntras att komma till kyrkan i sportdräkt i dag, söndag. Även prästerna kommer att klä sig enligt rekommendationen. 26.9.2010 kl. 00:00

Kyrka. Bakgrundsuppgifter på kandidaterna i församlingsvalet blir offentliga när församlingarna i oktober lägger dem i en gemensam databas. 25.9.2010 kl. 00:00

Samhälle. Hon började med att ge tio euro i månaden till Unicef. Det var för fyra år sedan. I dag donerar Elisabet Back pengar också till Röda Korset, Kyrkans utlandshjälps fond Kvinnobanken och svenska Individuell Människohjälp. Totalt blir det 30 euro i månaden. 24.9.2010 kl. 00:00

Kyrka. Det utkast till instruktioner för penninginsamlingar som Polisförvaltningen utarbetat är, sedda ur församlingens synvinkel, tämligen stränga, konstaterar Kyrkans informationscentral. 24.9.2010 kl. 00:00

Människa. Scenen förändras när rocksångaren blir ungdomsarbetsledare. 23.9.2010 kl. 00:00

Ledare. Det blåser kring ungdomsarbetet i Karleby svenska församling. Oroliga föräldrar har sänt en offentlig skrivelse till både församling och stift och kräver en redogörelse inom två veckor. De ifrågasätter både ungt lekmannaledarskap och drag som de upplever som osunda och problematiska särskilt bland unga. 23.9.2010 kl. 00:00

Kultur. – Det finns utan tvekan en bok som har betytt mer för mig än någon annan – söndagsskolans sångbok, säger Geir Rönning. 23.9.2010 kl. 00:00

Rolf af Hällström. – Om du åker taxi och hamnar i en krock, se till att du dunstar med en gång, säger min guide. 23.9.2010 kl. 00:00

Kyrka. Närheten till församlingen, verksamheten och känslan att tillhöra en överblickbar gemenskap är några av motiveringarna till att man i Jeppo inte vill ha en fusion av de tre församlingarna i Nykarleby. 22.9.2010 kl. 00:00

jomala. – Det viktigt att låta glädje och humor blandas med andakt och allvar, säger Fredrik Erlandssson. Jomalas församling lägger en ny version av psalmen "Blott en dag" ut på Youtube varje dag. 30.4.2020 kl. 10:08

vägkyrkor. Sommarens vägkyrkokampanj är annullerad – men många kyrkor håller öppet trots pandemin. 28.4.2020 kl. 12:53

Understöd. Kyrkostyrelsen beviljade sammanlagt 150 000 euro i understöd till kyrkliga organisationer. 27.4.2020 kl. 16:03

Kyrkomötet. Kyrkostyrelsens plenum har beslutat att kyrkomötets första session för året hålls 10-14 augusti. 27.4.2020 kl. 16:33

Coronapandemin. Carolin Ahlvik-Harju, forskare i teologisk etik, säger att många människor får omvärdera sina liv på grund av coronakrisen. 23.4.2020 kl. 16:54