Jonathan och Aron Vik använder sina kunskaper om placering för att bidra till kristna projekt.

Bröderna från Åland startar fond för kristen tro och framtid

ekonomi.

Jonathan och Aron Vik från Åland har startat Sackaiosfonden – ett projekt som förenar ekonomi och tro. De vill bidra till kristen verksamhet och inspirera andra, samtidigt som de utforskar vad det innebär att tjäna Gud i sina framtida karriärer.

8.1.2025 kl. 18:32

Bröderna Jonathan och Aron Vik sitter med varsin rykande kaffekopp framför sig. De ler medan de berättar om det relativt nystartade projektet. Både deras brinnande ambition och deras nära relation märks tydligt, och ger rummet värme.

Att kombinera intresset för ekonomi och kärleken till Gud är en tanke som funnits med dem länge. Hur det skulle se ut i praktiken var inte självklart, innan idén till Sackaiosfonden väcktes.

– Jag satt på bussen på väg till Mariehamn när idén om en kristen fond kom. Jag skickade ett mess till min kompis Tobias som var med direkt. Sedan började jag kolla runt och läsa igenom alla lagar och regler. Efter det hade vi ett online-möte med Jonathan och några and­ra och sedan var vi i gång, säger Aron.

Jonathan tittar stolt på sin lillebror.

– Aron använder sina gåvor genom det han kan bäst. Han har jobbat jätteflitigt och när man ser något sådant vill man ju bara stötta. Det är kreativt och ambitiöst!

23-åriga Jonathan ska bli magister i statskunskap och 21-åriga Aron studerar på Hanken. De kommer från Godby, Åland och har båda flyttat till Helsingfors för att studera. Studentmissionen, där de båda är aktiva, ligger dem varmt om hjärtat.

Det praktiska arbetet satte i gång och teamet växte. I dagsläget sitter sex personer i Sackaiosfondens styrelse.


Att förvalta sina talanger

Kristet arbete kan se ut på många sätt, poängterar Aron och Jonathan. Alla har olika gåvor. Det behöver inte vara det klassiska missionsarbetet eller att gå en bibelskola.

– Det var en stor del i varför jag började tänka på det. Jag vill tjäna Gud i mitt yrke och det kan vara svårt som ekonom, säger Aron.

– Det var också därför jag fastnade för det här. Alla borde fundera över vad de är bra på. Hur kan jag tjäna världen med de talanger jag har? Hur kan jag göra det för världens bästa och till Guds ära? säger Jonathan.

Med Sackaiosfonden vill de primärt bidra till kristen verksamhet genom att i framtiden ge ut bidrag och stöd. Men de vill också inspirera andra att tänka utanför boxen och använda sina talanger för Gud.

– Vi förvaltar våra talenter genom att förvalta talenter, säger Jonathan.

– Vi vill bidra till Guds rike på största och bästa sätt. Och jag har också en dröm om att gå internationellt, säger Aron.

Förutom företagsamheten har också profetiska ord spelat in.

– Förra hösten funderade jag mycket på om jag verkligen skulle bli ekonom. Jag träffade två killar från Hawaii som uttalade profetiska ord över mig och mina vänner, säger Aron.

– De såg hur Jesus sa till mig att jag kan välja vilken väg jag vill, för han kommer ändå alltid vara med mig. Den ena sa att han inte hade någon aning vad jag går igenom, men det jag gör just nu är det jag borde göra.

Tron har kommit naturligt för dem båda, tack vare uppväxten i en kristen familj. Som barn har de bott en tid i Indien när deras föräldrar var missionärer där.

– Att vi är uppvuxna i en kristen familj är nog något vi är mycket tacksamma över. Mamma är missionärsbarn och vi har också varit missionärsbarn i Indien under två år. Jag tror aldrig att jag hade gett tron en ärlig chans annars.

– På Åland hade vi inte så många kristna vänner, så familjen och släkten har betytt mycket, säger Jonathan.

Sackaiosfonden har fått sitt namn från den bibliska berättelsen, som passar perfekt in i brödernas tankesätt.

– Sackaios i Bibeln var ju en ohederlig tullindrivare. Det är kanske lite det man förknippar ekonomer med, säger Jonathan och skrattar.

– Men sedan mötte han Jesus. Han kunde fortfarande använda sitt kapital och sina pengar, och blev till och med biskop. Han använde sitt inflytande till Guds ära.

Framtiden ser ljus ut för både Sackaiosfonden och bröderna. Nya projekt och företag finns redan i tankarna. De summerar vårt samtal i en enda mening.

– Vi tackar verkligen Gud för att vi alltid haft vår ambition levande.

Text och foto: Maja Svenfelt


En eller två svenska församlingar i Pedersöre? Ingen större skillnad. Båda modellerna kommer att fungera. 17.9.2012 kl. 11:18

Kristen gästfrihet och sunt förnuft. På de principerna grundar sig biskoparnas uppdaterade anvisningar om upplåtande av kyrkans utrymmen. 14.9.2012 kl. 11:00

– På grund av studierna bor jag tillfälligt i Helsingfors. Jag har gjort det i fjorton år redan, berättar Topi Haarlaa, jordbrukare och teologiestuderande. 13.9.2012 kl. 06:20

Mariehamn drömmer om en åländsk kyrka, Sund-Vårdö om en åländsk församling. Nu går frågan vidare till domkapitlet. 12.9.2012 kl. 13:06

Biskop Samuel Salmi talade bland annat om gruvindustrin i Lappland i öppningstalet för biskopsmötet i Uleåborg. 12.9.2012 kl. 13:39

Björn Nalle Öhman installeras som kyrkoherde i Åbo svenska församling den 16 september. Öhman har tidigare i många år arbetat som omsorgspräst vid Kyrkans central för det svenska arbetet (KCSA). 12.9.2012 kl. 12:42

mission. Ungdomar får bekanta sig med att flyga och får höra om missionsflygning på MAF:s flygläger. 8.9.2012 kl. 18:00

vatten. En lokal avdelning inom svenska Frälsningsarmén har sålt välsignat vatten i mataffärer. Ledningen säger stopp. 7.9.2012 kl. 16:09

sport. Många slutar idrotta när de förväntas ta hobbyn på alltför stort allvar. 6.9.2012 kl. 08:42

Frågan om kvinnliga prästers klädsel har seglat upp till ytan inför ett seminarium i S:t Petersburg som ordnas av S:t Michel stift. 4.9.2012 kl. 14:12

Prästen, journalisten och författaren Hilkka Oliknuora får årets Fredrika Runeberg-stipendium 2.9.2012 kl. 10:00

Blogg. Månadsbloggen kör igång efter en sommarpaus. Höstens första bloggare är Patrick Tiainen från Karleby. 1.9.2012 kl. 06:00

laestadianismen. Var det bönesvar då Alf Snellman som fjortonåring fick jobb på ett båtvarv i Gertruds? Mamma ansåg att Gud hade hört bönerna då Alf kunde hjälpa till att försörja den fattiga familjen vars pappa låg på sjukhuset i lungsot efter kriget. 25.8.2012 kl. 03:00

psalmbok. Tidigare i veckan lanserades en ny finsk psalmbok med punktskrift. Den förra upplagan trycktes på 1980-talet. 31.8.2012 kl. 16:08

religion. Det finns potential i religionen när det gäller konflikthantering, säger Katri Kyllönen. 30.8.2012 kl. 10:54

Afghanistan. I Whatsapp-gruppen för afghankristna i Finland delas dagligen böneämnen för Afghanistan och de kristna afghanerna, säger Miragha Sediqi från den afghankristna föreningen i Finland. 30.8.2021 kl. 12:57

diskussion. Biskop Bo-Göran Åstrand ställde in en planerad radiointervju denna vecka för att brådskande åka till Pedersöre för att bekanta sig med stämningarna där efter kyrkoherdevalet. Under besöket träffade han åtminstone församlingsrådets viceordförande Krister Mård. 27.8.2021 kl. 15:21

UNDERSTÖD. Kyrkostyrelsens plenum beviljade i augusti understöd på sammanlagt en miljon euro till byggnadsprojekt i församlingarna. 26.8.2021 kl. 13:33

LIVSBERÄTTELSE. Ända sedan hon som barn satt under bordet och lyssnade på de vuxna som pratade har Katarina Vestersund fascinerats av människomöten. Att möta människor är just det hon får göra idag trots att planerna på att bli diakonissa kom av sig. 21.8.2021 kl. 06:50

LIVSVÄGAR. – Den här vägen valde mig. Edgar Vickström har varit bankdirektör, stadsdirektör och vice vd på en stor koncern. Nu är han 60 år och nyligen prästvigd. 19.8.2021 kl. 17:46