Projektkörer som är aktiva under en begränsad tid passar dagens människor som inte alltid har lätt att förbinda sig en längre tid, konstaterar kantor Camilla Wiksten-Rönnbacka.

Ny projektkör sjunger gospel i Sibbo – "gospel är glädje och energi"

sibbo.

Camilla Wiksten-Rönnbacka leder en nystartad projektkör som uppträder i påsdagens högmässa i Sibbo.

15.3.2023 kl. 16:34

Camilla Wiksten-Rönnbacka jobbar som kantor i Sibbo svenska församling sedan ett drygt år tillbaka. Just nu leder hon en projektkör som ska uppträda med gospelsånger i påskdagens högmässa i Sibbo.

– Jag hoppas den här kören kommer att förmedla påskens glada budskap, hopp, kraft och energi, säger hon.

Projektkörer som är aktiva under en avgränsad tid har blivit vanligare.

– Det är effektiv användning av allas tid. På det här viset kanske vi lyckas locka med människor som annars har svårt att förbinda sig till övningar samma dag i ett år eller mer. Förhoppningsvis får vi vissa återkommande projektfaser med den här kören, säger Wiksten-Rönnbacka.

När intervjun för Kyrkpressen görs har kören inte hunnit börja öva än.

– När jag ser vilka och hur många som är med, vilka åldrar och vilka stämmor de representerar, så kan jag slå fast repertoaren helt och hållet. Men det kommer att vara en glad och energisk repertoar som passar påskdagens anda.

Några förkunskaper krävs inte.

– Men övningsgångerna är ganska få och vi ska sedan uppträda i en festmässa, så en viss vana vid att sjunga och vid noter kan underlätta.

Om intresse finns kan kören fortsätta med något annat projekt efter påsken, konstaterar hon.


Vad är det som gör att du gillar gospelmusik och vad betyder den på ett djupare plan?

– Gospelmusik är att förmedla det kristna budskapet. Det som fascinerar mig är glädjen och energin och att det är medryckande.

– Och rytmen! inflikar dottern Amelie 6 år i bakgrunden under telefonintervjun.

– Det också! Även om det också finns lugnare gospelsånger. Man blir väldigt glad och upplyft av att jobba med och sjunga gospel, säger Camilla Wiksten-Rönnbacka.

Under övningarna ackompanjeras kören av kantor Lauri Palin.

– Och vid påskdagens högmässa finns ett band som ackompanjerar.


Trivs bra i Sibbo

Camilla Wiksten-Rönnbacka har jobbat i ett år och några månader i Sibbo svenska församling.

– Jag trivs superbra! Det är en härlig arbetsgemenskap, och det känns som en kreativ arbetsplats där man har möjlighet att utvecklas och får göra egna projekt.

Innan hon landade i Sibbo jobbade hon bland annat som frilanskantor i 20 år, ibland med fast­anställning i olika församlingar.

– Vid sidan av kantorsjobbet undervisar jag också i liten skala i solosång och pianospel och jobbar med att tonbilda körer. När man tonbildar en kör jobbar man med körens sound. Målsättningen är att få kören att klinga bra. Man jobbar med koristernas sång och andningsteknik, vokalfärger, rytm och frasering när de sjunger sin repertoar, och hjälper dem att utvecklas tekniskt.

Camilla Wiksten-Rönnbacka och projektkören

  • Kontakta kantor Camilla Wiksten-Rönnbacka om du vill veta mer om kören: camilla.wiksten-­ronnbacka@evl.fi eller 050 330 4734.
  • Kören övar sex gånger före påsk, i församlingshemmet i Kyrkoby, onsdagar kl. 18.30.
  • Åldersgränsen är 18 år och uppåt.
  • Camilla Wiksten-Rönnbacka undervisar också
    i solosång, pianospel och tonbildning av körer.
  • Hon bor i Borgå med man och två barn.
  • På fritiden ägnar hon sig hängivet åt ridning och hästar med sina döttrar. ”Så mycket jag hinner är jag i stallet.”


Terapeuten och författaren Tommy Hellsten berättar i färska numret av tidningen Askel att han befann sig i livsfara under en svår seglats för en månad sedan. 11.6.2012 kl. 16:03

Den nya prästdräkten för kvinnor fick pris i designtävlingen Vuoden Huiput 2011. 8.6.2012 kl. 12:56

Lägerholmen Lekholmens 75-årsjubileum firas med festmässa på söndag. 7.6.2012 kl. 15:55

I kyrkans krypta ställs etiken och tekniken mot varandra. Var går gränsen? 7.6.2012 kl. 06:00

Stora skaror har besökt det nyöppnade kapellet i Helsingfors centrum. 6.6.2012 kl. 10:49

Receptserien Karins Kyrkkaffe finns nu på webben. 5.6.2012 kl. 10:51

Magnus Engblom valdes till ordförande på nya stifsfullmäktiges första sammanträde. 4.6.2012 kl. 09:48

. I sommar är 279 vägkyrkor öppna för resenärer. 3.6.2012 kl. 08:00

Kyrkostyrelsen ska flytta till mindre och funktionsdugligare utrymmen. 2.6.2012 kl. 06:00

Blogg. I höst fortsätter bloggen med nya spännande bloggare. 1.6.2012 kl. 14:43

Kapellet i Påras i Kronoby står nu klart. På torsdagskvällen välsignades kapellet av kyrkoherde Markus Ventin och kontraktsprosten Hans Häggblom. 1.6.2012 kl. 09:18

Veckoslutet som kommer är avslutningarnas tid. En av dem som sätter punkt för en tolvårig skolgång är Lina Frisk. 31.5.2012 kl. 11:44

Några gånger om året avviker församlingarnas deadline för annonseringen i Kyrkpressen från det normala. Här kan du läsa information om alla specialdeadlines fram till årets slut. 13.6.2012 kl. 14:19

På torsdag kväll invigs och välsignas det nya kapellet i Kampen i Helsingfors. 31.5.2012 kl. 09:53

eurovision. Eurovisionstvåan Buranovskiye Babushki sjöng för att få en ny kyrka till hembyn. De väntar också på att få Bibeln på sitt modersmål. 30.5.2012 kl. 16:51

RÄTTEGÅNG. Vasa hovrätt gör samma bedömning som Mellersta Österbottens tingsrätt och friar Martyrkyrkans vänners ordförande Johan Candelin samt den styrelsemedlem som stått åtalade för penninginsamlingsbrott. Den springande punkten i åtalet har handlat om huruvida Martyrkyrkans vänner i sin insamling riktat sig till en på förhand bestämd och avgränsad grupp för vilket det inte krävs insamlingstillstånd eller om man riktat sig till en bredare allmänhet, vilket hade krävt ett insamlingstillstånd. 2.7.2021 kl. 15:21

ledarskap. Vad är en ledares viktigaste egenskap? Gott självförtroende, säger Henrik ”Henka” Lindberg, som leder produktionsbolaget Parad. Han vill skapa en arbetskultur där det är tryggt att misslyckas. 
– Först då kan kreativiteten flöda. 27.6.2021 kl. 13:42

ÅLDRANDE. Författaren och psykoterapeuten Patricia Tudor-Sandahl har skrivit en ny bok, ”Mer levande med åren”, om modet att åldras och bli sams med det paradoxala och motsägelsefulla som ryms inom oss. 24.6.2021 kl. 00:00

FÖRLÅTELSE. Jimmy Sundström har levt med konstant värk i kroppen i femton år. Bakom värken ligger ett trauma – han var med om övergrepp när han var tolv år. – De senaste femton åren har inte varit lätta, men med Guds hjälp har jag kunnat förlåta och få frid. 23.6.2021 kl. 09:00

GENERATION Y. – När man frågar millennialer vad de vill att kyrkan ska göra svarar många: Vi vill inte ha något av kyrkan, det räcker att kyrkan finns där. Vi kan komma om det är någon kris eller om vi vill gifta oss, säger Laura Leipakka. 8.7.2021 kl. 06:00