Daniela Strömsholm fungerar som doula vid sidan av sitt jobb som musikledare i Matteus församling.

Kroppen kan föda – och man kan påverka sin egen förlossningsupplevelse

FÖRLOSSNING.

Förlossningen är en stor grej både för kroppen och känslorna. Genom att gå Föda utan rädsla-kursen kan man förbereda sig – oavsett om man är rädd eller inte.

11.5.2021 kl. 09:00

Många känner sig rädda eller nervösa inför förlossningen. Vården kan erbjuda smärtlindring, men den tar inte bort rädslan, säger Daniela Strömsholm.

Strömsholm är musikledare i Matteus församling men fungerar även som doula inom Folkhälsans doulaverksamhet. En doula är en frivillig stödperson som stöder inför och under förlossningen. Strömsholms intresse för kvinnohälsa, graviditet och förlossning vaknade på allvar efter att hon fött sitt andra barn.

– Inför den andra förlossningen läste jag Föda utan rädsla-boken och fick en aha-upplevelse: så här borde det vara! Jag hade också en samtalsdoula.

Den första förlossningen beskriver hon som normal ur medicinsk synvinkel, men det fanns ändå saker som skavde utan att hon kunde sätta fingret på dem och som kom upp till ytan under nästa graviditet.
– Min andra förlossning blev en riktigt revanschförlossning. Fast jag blev igångsatt fick jag en fantastisk upplevelse.

Att hon förberett sig gjorde upplevelsen annorlunda.
– Det här ledde bland annat till att fast förlossningen och smärtorna var mer intensiva klarade jag av att lita på min egen förmåga och följa med kroppen och jag klarade mig också utan medicinsk smärtlindring.

Även fokus på partnern
Förlossningsrädslan ökar, trots att det hela tiden blir allt säkrare att föda ur medicinsk synvinkel.
– Jag tror att den främsta orsaken är otrygghet på grund av minskade resurser. Man får inte besöka förlossningsavdelningen på förhand, har kanske hört skräckhistorier och vet inte vad som väntar en.

Föda utan rädsla-metoden utgår från att kroppen kan föda och att man kan påverka sin egen förlossningsupplevelse så att den blir en stärkande upplevelse – oavsett hur den gått till.

Under Föda utan rädsla-kursen lär sig deltagarna använda fyra konkreta verktyg tillsammans med sin partner: andning, avspänning, röstens och tankens kraft.
– Metoden grundar sig på att alla föderskor ska ha rätt till en trygg och kärleksfull förlossningsupplevelse, den utgår från födandets fysiologi och från forskningserfarenheter.

Kursen passar alla – inte bara den som känner rädsla inför förlossningen.
– Förlossningen är en stor grej. Den är påfrestande både för kroppen och för sinnet och det lönar sig att vara förberedd.

Kursen riktar sig både till förstföderskor och omföderskor. Det spelar ingen roll om man tänkt sig en så naturlig förlossning som möjligt eller är inställd på att ta emot smärtlindring.

Under kursen övar den blivande mamman tillsammans med sin partner eller stödperson. Kursen ger också verktyg som partnern kan använda.
– När man ser sin käraste person ha ont vill man finnas där och hjälpa, men har kanske ingen aning om hur man borde hjälpa. Den här metoden ger förståelse för hur kroppen och känslorna fungerar.

Paren övar tillsammans under kursen och får färdigheter som de kan använda sig av under förlossningen. Kursen rekommenderas från graviditetsvecka 25 och framåt eftersom det är under den delen av graviditeten som man har mest nytta av kursen.

Varför hålls en sådan här kurs i församlingen?
– Församlingen är ju med i alla stora livsskeden och vi vill gärna satsa på att stöda familjen redan i det här skedet. Jag tycker att det passar bra in i den kristna värdegrunden att se och stöda en annan människa.

– Det känns också fint att kunna erbjuda en kostnadsfri kurs eftersom mödravården inte erbjuder profylaxkurser. Vill man gå en förlossningsförberedande kurs måste man vända sig till privata aktörer och själv betala för den.

Föda utan rädsla-kursen

  • Kursen hålls i Matteuskyrkan den 13.6 kl. 14–18.
  • Kursdatumet i juni passar dem med beräknad förlossning i juni-september. En ny kurs planeras i oktober.
  • Kursen är kostnadsfri.
  • Anmälningar till daniela.stromsholm@evl.fi senast 6.6.
  • Mer om Föda utan rädsla-metoden kan du läsa på birthbyheart.com
Erika Rönngård


teater. Musikalen Next to Normal på Svenska teatern klär i ord och musik den sorg och de förluster många känt att pandemin inneburit för dem. Musikalen handlar om bipolär sjukdom och om medberoende. – Mannens sorg är totalförnekelse, han pratar inte om sorgen alls, säger skådespeladen Alexander Lycke. 8.12.2021 kl. 08:07

HBL. Vem är du? Erja Yläjärvi är ny chefredaktör på HBL. Vad tycker hon är det bästa och sämsta med finlandssvenskhet? 8.12.2021 kl. 07:55

kyrkostyrelsen. Kyrkostyrelsen inleder samarbetsförhandlingar. 8.12.2021 kl. 07:46

Coronapandemin. I domkyrkoförsamlingen i Borgå infördes coronapass vid De vackraste julsångerna, något som drog ner på deltagarantalet. Men de som kom visade villigt sina pass vid kyrkdörren. 8.12.2021 kl. 07:35

Coronapandemin. De nya coronabegränsningarna ställer till det för församlingarna inför jul. 8.12.2021 kl. 07:41

advent. – Det första tecknet på att julen närmar sig är att jag inser att det är så kallt ute att jag måste köpa en mössa som jag sedan kan tappa bort under vintersäsongen, säger Kristian, ”Krippe” Westerling, redaktör på Yle X3M. 26.11.2021 kl. 14:15

advent. – Det är en helt annan upplevelse att höra julens evangelium när man använt adventstiden till att formulera varför vi längtar efter fredens kung, varför det spelar roll för mig och hela världen att Jesus faktiskt kommer till oss, säger Emma Audas. 25.11.2021 kl. 16:20

roman. Karin Erlandsson är aktuell med boken Hem, en historisk roman om Åland. Hon har bland annat gjort research i kyrktornet i Jomala kyrka. 24.11.2021 kl. 09:11

LAPPO STIFT. Matti Salomäki fick 54,8 procent av de avgivna rösterna i valets andra omgång och valdes till ny biskop i Lappo stift. 23.11.2021 kl. 19:52

Coronapandemin. Jonte Wingren jobbar med smittspårning på hälsovårdscentralen i Jakobstad. 23.11.2021 kl. 09:39

coronaepidemin. De vackraste julsångerna drabbas av coronabegränsningar i Nyland och Åboland. 19.11.2021 kl. 12:00

Kyrkodagarna. Idag fick kyrkodagsdeltagarna i Mariehamn lyssna till Kent Wisti och Bo-Göran Åstrand. – När jag knäböjde vid nattvardsbordet för första gången efter en lång paus var mina kinder våta av tårar, sa biskop Bo-Göran Åstrand i sitt kyrkodagstal. 13.11.2021 kl. 14:54

Kyrkodagar. Temat för kyrkodagarna i Mariehamn är ”Fri”. Egentligen skulle kyrkodagarna äga rum ifjol – men på grund av pandemin blev samlingen liten och det blev repris i år. 12.11.2021 kl. 21:41

etiopien. Lämna landet omedelbart! Meddelandet från utrikesministeriet lämande ingen tolkningsmån. Nu är Magnus och Gunilla Riska tillbaka i Finland medan Evangeliföreningens missionärer evakuerats til Kenya. 12.11.2021 kl. 10:57

SAMARBETSFÖRHANDLINGAR. Kyrkans centralförvaltning måste spara ytterligare nästan en miljon euro, slog kyrkomötet fast igår. Det innebär samarbetsförhandlingar. 12.11.2021 kl. 10:01

Helsingfors. – En sång som börjat som en stund mellan bara mig och Gud kan få betyda något för en annan människas vandring med Gud. 6.8.2024 kl. 12:55

val. Församlingspastorstjänster tillsätts inte genom offentligt ansökningsförfarande. Domkapitlet begär församlingen om ett utlåtande om dem som anmält intresse och fattar sedan beslut om förordnandet med utlåtandet som grund. 5.8.2024 kl. 13:39

SOMMARLÄGER. – Att vara tillsammans handlar om ett grundbehov som vi alla bär på, säger Matti Aspvik, verksamhetsledare för förbundet Kyrkans Ungdom. 27.7.2024 kl. 20:50

Kolumn. Som barn minns jag att det var roligt när någon hade ordnat skattjakt för en. Det kunde vara i skolan, på någon födelsedagsfest eller i juniorerna. Man fick en karta i handen, några uppgifter att tänka på och sedan ut för att leta. 20.7.2024 kl. 11:55

PRÄSTER. Över 400 gudstjänster, dop, vigslar och begravningar på ett år – det kan tre präster i en medelstor finlandssvensk församling få dela på. Prästernas arbetsmängd varierar stort från församling till församling, visar Kyrkpressens granskning. 15.7.2024 kl. 10:00