Kyrkoherdarna Daniel Norrback, Camilla Svevar och Mikael Forslund har fått göra om församlingens program på kort varsel.
Kyrkoherdarna Daniel Norrback, Camilla Svevar och Mikael Forslund har fått göra om församlingens program på kort varsel.

Kyrkoherdar om begränsningarna: "Vi är bättre förberedda den här gången"

restriktioner.

Offentliga tillställningar och allmänna sammankomster med fler än tio personer är förbjudna i Vasa sjukvårdsdistrikt till slutet av oktober. Församlingarna följer samma direktiv. Tre kyrkoherdar vittnar om en viss coronavana – men också om coronatrötthet.

14.10.2020 kl. 13:58

Religiös verksamhet omfattas inte av direktiven, men domkapitlet i Borgå stift skriver i sina anvisningar till församlingarna i området att de ska följa begränsningarna.

– Vi ser att situationen är mycket allvarlig och här därför valt att till församlingarna ge samma begränsningar som regionförvaltningsverket ger, säger biskop Bo-Göran Åstrand.


Vi frågade tre kyrkoherdar vad beslutet betyder för deras del.

Hur har ni gjort om församlingens program med tanke på de nya begränsningarna?

– Vi beslöt i ett ganska tidigt skede att vi under rådande omständigheter inhiberar de flesta fysiska samlingar under oktober, förutom gudstjänster, förrättningar och dagklubb. Först hoppades vi kunna ha gudstjänster för 50 personer, men sedan kom ju direktiv om gränsen tio personer, så då följer vi de direktiven, som även bekräftats av biskop och domkapitel. De som inte är bland de tio som följer gudstjänsten på plats kan delta via en ljudlänk som sänds i realtid via församlingens hemsida, säger Daniel Norrback, kyrkoherde i Kristinestads svenska församling.

Camilla Svevar, kyrkoherde i Replots församling, säger att församlingen länge avvaktade med att inleda verksamheten, eftersom man hade på känn att det fanns risk för att tvingas släcka ner igen.

– Det betyder att all vår verksamhet inte ens hade kommit igång när de nya direktiven kom. Vi strömmar gudstjänsterna nu i oktober, men namnuppläsningen för de under året avlidna, som vi brukar ha på allhelgona, har vi beslutat att skjuta upp tills restriktionerna lättar. Vi tror att det är viktigt att de anhöriga får vara fysiskt på plats i kyrkan. Förrättningar hålls med högst tio personer närvarande.

Mikael Forslund, kyrkoherde i Vasa svenska församling, säger att situationen ser ut ungefär som den gjorde i våras.

– En stor del av församlingens verksamhet håller paus. De lagstadgade uppgifterna som gudstjänster och förrättningar sköter vi med de begränsningar som gäller. Det är förstås knepigt när vi inte vet hur länge restriktionerna fortsätter. Nu säger man att restriktionerna gäller till slutet av oktober och jag hoppas att vi då kan återuppta verksamheten. Men situationen är nog bekymmersam, så vi får räkna med att restriktionerna fortsätter i någon form.

Vad har ni lärt er att göra bättre sedan i våras? Känns det lättare den här gången?

– I våras skulle vi från en vecka till en annan börja jobba på ett helt annat sätt. Vi valde att filma andakter i stället för att strömma gudstjänsterna. Nu väljer vi att strömma eftersom vi hunnit skaffa utrustning som möjliggör det. Vi har sedan i våras varit så aktiva på Facebook att vi nu, då vi borde producera material och jobba på nätet, känner av en viss trötthet, säger Camilla Svevar.

– Efter en så långvarig stress som vi har haft med arbetssituationen är det utmanande att konstant hålla kreativiteten på topp. Den tekniska biten är nu lättare eftersom vi lärt oss av våra misstag. Men vi är bara amatörer som prövar oss fram så tekniskt sett blåser det fortfarande ibland lite vart det vill.

Daniel Norrback säger att den psykologiska chocken inte är lika stor som när den första coronavågen kom i mars.

– På vårvintern var ju allt så nytt och nedstängningen kom som en blixt från klar himmel. Nu har vi lärt oss hur det är att leva med coronarestriktioner i församlingen. En sak som vi i Kristinestads svenska församling nog blivit bättre på under året är färdigheten och vanan att sköta saker virtuellt. Vi anställda bildade till exempel en egen Whatsapp-grupp under våren för att snabbt kunna kommunicera utan att samlas fysiskt. En del anställda kom med i den gruppen alldeles nyligen, så vi utvecklas alltjämt. Också medarbetarsamlingar via Teams-appen känns numera naturligare, eftersom vi fick öva på att ha sådana i våras.

Också Mikael Forslund påpekar att de som jobbar i församlingen åtminstone lärde sig den nya tekniken i våras.

– Det underlättar en hel del. Vi har också med medarbetarna utvärderat vårens nedstängning när en stor del av verksamheten flyttade ut på nätet. Vi har funderat på vad som inte fungerade och vad vi kan göra bättre. Vi är nog bättre förberedda den här gången.

Sofia TorvaldsJohanna Evenson stortrivs hemma i hängmattan i Bovik. Ibland får hon besök av grannens kor.

Kulturer. Johanna Evenson växte upp på olika håll i Svenskfinland, bodde i USA i trettio år – och har nu återvänt till Åland. Varje gång hon stiger in i sitt arbetsrum – en 1400-talskyrka – tänker hon: Wow, tänk att jag får bo här! 22.7.2021 kl. 08:00
Att blir pappa var en större omställning än jag någonsin hade tänkt mig, säger Erik Abbor.

Papparoll. För Erik Abbor tog det flera år att landa i rollen som pappa. 21.7.2021 kl. 08:00
– Jag vill gärna fortsätta skriva musik och ge ut den, att folk lyssnar och blir berörda och får ut någonting av den.

musik. Musiken har funnits med Susanna Sandell hela livet. Hon har studerat musikpedagogik och har skrivit egen musik sedan tonåren. I maj släppte hon sin första egna singel och mer är på gång. 8.7.2021 kl. 08:00
Pamela Granskog bor i Haga där parkerna finns nära.

STADSBO. Pamela Granskog känner sig som helsingforsare i Österbotten och som österbottning i Helsingfors. Om hon skulle få bestämma skulle alla åka på utbyte till andra regioner. 22.7.2021 kl. 06:00
Mi Lassila önskar att alla vuxna som inte är på läger ber för lägren och konfirmanderna. –Det betyder otroligt mycket.

KONFIRMANDLÄGER. Mi Lassila har 80–90 konfirmandläger bakom sig. För henne är konfirmandlägret en plats där man kan inse att man är älskad. 7.7.2021 kl. 08:00
Johan Candelin och den andra styrelsemedlemmen från Martyrkyrkans vänner som stått åtalade för penninginsamlingsbrott frias också av Vasa hovrätt.

RÄTTEGÅNG. Vasa hovrätt gör samma bedömning som Mellersta Österbottens tingsrätt och friar Martyrkyrkans vänners ordförande Johan Candelin samt den styrelsemedlem som stått åtalade för penninginsamlingsbrott. Den springande punkten i åtalet har handlat om huruvida Martyrkyrkans vänner i sin insamling riktat sig till en på förhand bestämd och avgränsad grupp för vilket det inte krävs insamlingstillstånd eller om man riktat sig till en bredare allmänhet, vilket hade krävt ett insamlingstillstånd. 2.7.2021 kl. 15:21
Henrik Lindberg har inget eget arbetsrum, utan sitter där det finns en ledig stol.

ledarskap. Vad är en ledares viktigaste egenskap? Gott självförtroende, säger Henrik ”Henka” Lindberg, som leder produktionsbolaget Parad. Han vill skapa en arbetskultur där det är tryggt att misslyckas. 
– Först då kan kreativiteten flöda. 27.6.2021 kl. 13:42
Döden är en del av livet. Att inte blunda för den är livsviktigt i synnerhet för oss som är gamla, säger Patricia Tudor-
Sandahl.

ÅLDRANDE. Författaren och psykoterapeuten Patricia Tudor-Sandahl har skrivit en ny bok, ”Mer levande med åren”, om modet att åldras och bli sams med det paradoxala och motsägelsefulla som ryms inom oss. 24.6.2021 kl. 00:00
Jimmy är väldigt tacksam för sin familj. – Det är till stor del på grund av dem som jag orkat under de senaste åren.

FÖRLÅTELSE. Jimmy Sundström har levt med konstant värk i kroppen i femton år. Bakom värken ligger ett trauma – han var med om övergrepp när han var tolv år. – De senaste femton åren har inte varit lätta, men med Guds hjälp har jag kunnat förlåta och få frid. 23.6.2021 kl. 09:00
– Jag vill visa att kyrkan har mitt ansikte också, inte bara biskopens, säger Laura Leipakka.

GENERATION Y. – När man frågar millennialer vad de vill att kyrkan ska göra svarar många: Vi vill inte ha något av kyrkan, det räcker att kyrkan finns där. Vi kan komma om det är någon kris eller om vi vill gifta oss, säger Laura Leipakka. 8.7.2021 kl. 06:00
Johanneskyrkans norra torn och dess gargoyler väntar fortfarande på restaurering.

johanneskyrkan. Johanneskyrkans fasad med sina gargoyler, rosettfönster och fialer får en grundlig genomgång i samband med fasadrenoveringen. 23.6.2021 kl. 06:00
Daniela Hildén jobbar som familjearbetare.

FRIHET. "Varje sommar när vi åker iväg med vår fullastade båt fladdrar det en massa fjärilar i min mage." 23.6.2021 kl. 06:00

forskning. När Mikael Lindfelt och hans forskarkollegor började forska om attityder till vaccination för fem år sedan hade de ingen aning om hur aktuell deras forskning skulle komma att bli. 22.6.2021 kl. 09:00
Edgar Vickström kommer att jobba i Mariehamn, Heidi Juslin-Sandin i Kyrkslätt och Benjamin Häggblom i Åbo.

PRÄSTVIGNING. Vem är du? Varför ville du bli präst? Har du en hemlig talang? 21.6.2021 kl. 09:53
Kristian Willis blir tf kyrkoherde i Vanda i väntan på att förvaltningsdomstolen tar ställning till valet.

vanda. Kristian Willis blir tf kyrkoherde i Vanda svenska församling från första juli, bestämde domkapitlet vid sitt möte igår. 16.6.2021 kl. 11:09

Johanna Evenson stortrivs hemma i hängmattan i Bovik. Ibland får hon besök av grannens kor.

Kulturer. Johanna Evenson växte upp på olika håll i Svenskfinland, bodde i USA i trettio år – och har nu återvänt till Åland. Varje gång hon stiger in i sitt arbetsrum – en 1400-talskyrka – tänker hon: Wow, tänk att jag får bo här! 22.7.2021 kl. 08:00
Att blir pappa var en större omställning än jag någonsin hade tänkt mig, säger Erik Abbor.

Papparoll. För Erik Abbor tog det flera år att landa i rollen som pappa. 21.7.2021 kl. 08:00
– Jag vill gärna fortsätta skriva musik och ge ut den, att folk lyssnar och blir berörda och får ut någonting av den.

musik. Musiken har funnits med Susanna Sandell hela livet. Hon har studerat musikpedagogik och har skrivit egen musik sedan tonåren. I maj släppte hon sin första egna singel och mer är på gång. 8.7.2021 kl. 08:00
Pamela Granskog bor i Haga där parkerna finns nära.

STADSBO. Pamela Granskog känner sig som helsingforsare i Österbotten och som österbottning i Helsingfors. Om hon skulle få bestämma skulle alla åka på utbyte till andra regioner. 22.7.2021 kl. 06:00
Mi Lassila önskar att alla vuxna som inte är på läger ber för lägren och konfirmanderna. –Det betyder otroligt mycket.

KONFIRMANDLÄGER. Mi Lassila har 80–90 konfirmandläger bakom sig. För henne är konfirmandlägret en plats där man kan inse att man är älskad. 7.7.2021 kl. 08:00