Fritiden tillbringar Christina Båssar helst i stallet eller på hästryggen.

Församlingen gör ett värdefullt arbete – "Med ett par personer kan de ställa till med musikal!"

korsnäs.

Kommundirektör Christina Båssar tycker om närheten och flexibiliteten som den lilla orten erbjuder. Församling och kommun står varandra nära här – och har återväxten som gemensam utmaning.

2.9.2020 kl. 09:31

– Jag har alltid varit väldigt förtjust i små kommuner, säger Korsnäs kommundirektör Christina Båssar. Jag började i tiderna min karriär i Maxmo kommun, som då var ungefär hälften mindre än vad Korsnäs är idag.

Hon tycker om att ha överblick och kunna upprätthålla nära kontakt med de som jobbar inom kommunen.

– Samtidigt har man också möjlighet att vara flexibel och prova på ett och annat nytt.

Korsnäs är en utpräglad kustkommun. Här har man från början livnärt sig på fiske och jakt. Orten har också formats av blygruvan som verkade här och lockade nya människor till svenskdominerade Korsnäs.

– Jag skulle säga att människorna här är väldigt självständiga, de har egna åsikter – men samtidigt är de öppna för influenser utifrån.

För några år sedan namngavs Korsnäs som Finlands lyckligaste kommun, när man jämförde faktorer för sociala problem och invånarnas hälsa.

– Jag tror att den här närheten i ett litet samhälle gör att det är väldigt låga trösklar att ta kontakt. Det sociala sammanhanget är lätt att greppa.

Naturen finns runt knuten.

– Det är enkelt att ta sig ut i skog och natur. Havet ligger nära. Jag tror nog att folk värdesätter den här jordnärheten.

Kyrkan gör ett värdefullt arbete

Kommunen och församlingen har ett nära samarbete.

– Jag ser att kyrkan har en viktig funktion i Korsnäs. De gör ett väldigt värdefullt arbete med diakonin och med ungdomsarbetet.

Hon berömmer speciellt församlingens medarbetare som med sitt musikaliska kunnande tar sig an och engagerar ungdomar.

– De är fenomenalt bra. Med ett par personer kan de ställa till med musikal!

Att engagera människor och skapa kontinuitet och bredd identifierar hon som en utmaning för församlingens frivilligverksamhet som även återspeglas inom kommunens förtroendeorgan.

– Det är en liknande utmaning som både församlingen och kommunen har: vi konkurrerar idag med väldigt många andra fritidsaktiviteter. Unga familjer har inte så lätt att hitta tiden att koordinera karriär och familjeliv med egna och barnens hobbyer.

Hon har en förhoppning om att årets erfarenheter av distansmöten och nya tekniska lösningar för förvaltning också kunde bidra till att göra tröskeln lägre för fler att engagera sig.

Korsnäs har hittills klarat coronaåret bra på de flesta fronter. De hör till de kommuner som är ofärgade på smittokartorna.

– Vi har förmän som varit proaktiva på alla sätt och gjort de säkerhetsåtgärder som behövs. Till vår lycka har vi en personal som engagerat sig från dag ett.

När det behövts fler händer inom äldreomsorgen har det funnits människor som kunnat tänka sig att flytta över från dagvård eller utbildning.

– Väldigt många har också bytt ut semesterpenningen till ledig tid, istället för att bli permitterade. Det är tacksamt.

För ekonomin är den front där även Korsnäs drabbats.

– Där får vi nog kämpa. Troligen slutar det här året på minus – hur mycket på minus beror på hur mycket staten kommer emot.

Fyra frågor till Christina Båssar

Vad gör du helst på fritiden?

– Jag tillbringar helst min fritid tillsammans med min yngsta dotter i stallet, alternativt på hästryggen.

Vad brukar du lyssna på i bilen?

– Radio Vega, radio X3M eller någon podd.

När var du senast i kyrkan?

– I söndags, då min dotter blev konfirmerad. Det var en enkel fråga, skrattar hon.

Vilken var senaste boken du läste?

– Jag tror det var en av Sofie Sarenbrants deckare. Jag älskar skräckfilmer och -böcker, jag är en storkonsument av Stephen King. Ju mer verklighetsfrämmande desto bättre.

Emelie Wikblad



Många brinner för kyrkan men ger upp. Varför, undrar Daniel Jakobsson. 17.5.2012 kl. 08:00

– Min uppgift är inte att övertyga människor om att jag nog har erfarenheter och vet en del om livet. Men det är klart att jag kommer att möta fördomar som präst, jag är ju så ung. 16.5.2012 kl. 13:16

En stor majoritet av finländarna är positivt inställda till att kristna kulturdrag syns i våra skolor. 15.5.2012 kl. 15:17

Skriftskolor i Ålborg har fått undervisning om psykiska sjukdomar. Målet är att motverka fördomar. 14.5.2012 kl. 15:15

I dag firas mors dag. 13.5.2012 kl. 06:00

Korsholms kyrkliga samfällighet får understöd för utveckla en webbplats för ungdomar. 11.5.2012 kl. 16:51

I dag ordnas Jesusmanifestationen i Stockholm centrum. 12.5.2012 kl. 08:00

Åsa A. Westerlund är ny svensk medlem i plenum. 10.5.2012 kl. 18:59

Då tiden gick ut för att lämna in ombudsinitiativ hade kyrkomötesombuden lämnat in sammanlagt sex initiativ. 10.5.2012 kl. 13:29

Begravningsfrågorna kan bli långkörare i kyrkomötet. 9.5.2012 kl. 16:26

taizé. På hösten ordnas ett internationellt Taizémöte i Helsingfors. Nu söker arrangörerna efter frivilliga som kan inkvartera gäster. 9.5.2012 kl. 10:12

Kyrkomötet inleddes på måndagen. I sitt inledningstal fäste ärkebiskop Kari Mäkinen uppmärksamhet vid väckelserörelserna. 8.5.2012 kl. 09:25

Med en reklamfilm vill katolska kyrkan i Spanien nå de många arbetslösa i landet. 6.5.2012 kl. 08:00

Motorcyklister samlas till den årliga motoristkyrkan i Lundo om en vecka. Över 3000 väntas delta. 5.5.2012 kl. 08:00

Kyrka. Framtiden för anrika Ulrica Eleonora kyrka från år 1700 är högaktuell i Kristinestad. Men ännu är inte tiden mogen för några drastiska beslut. 3.5.2012 kl. 10:38

FRIHET. "Varje sommar när vi åker iväg med vår fullastade båt fladdrar det en massa fjärilar i min mage." 23.6.2021 kl. 06:00

forskning. När Mikael Lindfelt och hans forskarkollegor började forska om attityder till vaccination för fem år sedan hade de ingen aning om hur aktuell deras forskning skulle komma att bli. 22.6.2021 kl. 09:00

PRÄSTVIGNING. Vem är du? Varför ville du bli präst? Har du en hemlig talang? 21.6.2021 kl. 09:53

vanda. Kristian Willis blir tf kyrkoherde i Vanda svenska församling från första juli, bestämde domkapitlet vid sitt möte igår. 16.6.2021 kl. 11:09

Teologi. Tomas Ray vikarierar Patrik Hagman som universitetslärare i praktisk teologi vid Åbo Akademi. 9.6.2021 kl. 16:29