Bengt Klemets föreslår att de fyra svenska församlingarna i Pedersörenejden ska bli en.

Fyra församlingar föreslås bli en i Pedersörenejden

sammanslagning.

De fyra svenska församlingarna i Pedersöre kyrkliga samfällighet föreslås bilda en ny gemensam Pedersöre svenska församling. Den nya församlingen får över 18 000 medlemmar och blir därmed den största i Borgå stift.

20.3.2019 kl. 15:38

Bengt Klemets har slutfört utredningen som han gjort på uppdrag av domkapitlet. Klemets föreslår att en en församling bildas av Jakobstads svenska, Pedersöre, Esse och Purmo församlingar den 1 januari 2021. Bo-Göran Åstrand blir den nya församlingens första kyrkoherde. Väljs Åstrand till biskop utses en tf kyrkoherde.

Ifall det blir två svenska församlingar inom samfälligheten, det vill säga om Jakobstads svenska står utanför, heter den Pedersöre församling med Kaj Granlund som kyrkoherde.

Domkapitlet ska nu ta ställning till utredningen och göra ett eget förslag. Det förslaget går sedan för utlåtande till fem församlingarna i samfälligheten. Kyrkostyrelsen avgör slutligen frågan. Klemets räknar med att det i bästa fall kan ske i juni i år. Därefter bildas en organisationskommission som ska utarbeta detaljerna.

– Utgångsläget är att det inte är något fel på församlingarnas verksamhet idag, säger Klemets. Men förlorar samfälligheten 290 medlemmar varje år drabbar det plånboken. På tio år har medlemsantalet i samfälligheten, inklusive Jakobstads finska församling, minskat med 2 600 personer. De tre senaste åren har samfälligheten gått back ekonomiskt, i fjol med drygt 300 000 euro. Något måste göras.

I oktober i fjol tog de tre församlingarna Pedersöre, Esse och Purmo församlingar initiativ till att gå ihop till Pedersöre församling. En vecka senare gjorde Jakobstads svenska ett eget initiativ där alla fyra församlingar sammanslås. Klemets har nu utrett bägge initiativen.

– Ganska tidigt fick jag klart för mig att endast alternativet att alla fyra blir en gör skillnad. En svensk församling ger mera inbesparingar.

De fyra svenska församlingarna har 9,3 prästtjänster idag. Klemets räknar med två prästtjänster kan dras in då fyra kyrkoherdetjänster blir en. Det sker genom pensioneringar.

I övrigt räknar Klemets inte med någon personalminskning.

– Alla tjänster kommer att dras in och nya tjänster bildas. Arbetstagarna överförs då till de nya tjänsterna.

Enligt Klemets möter modellen med en svensk församling mest motstånd i Pedersöre.

– Esse församling har kniven mot strupen med sitt dyra församlingshem och de har redan förhandlat med Jakobstads svenska, medan Purmo håller låg profil.

Han har funnit att motståndet bygger på olika kulturer i landsbygds- och stadsförsamling. Också oron för väckelserörelser, smågrupper och talkoarbete har nämnts.

– Enligt min uppfattning är också de teologiska olikheterna mellan församlingarna större än vad som sägs ut, säger Klemets.

Han påpekar att väckelserörelserna också är representerade i kyrkorådet i Jakobstad.

– Där har man inte behövt rösta i någon fråga de senare fyra åren. Med församlingens långsiktiga planering vet medlemmarna på förhand vilka präster som håller gudstjänsterna och kan välja vilken gudstjänst de går till.

Och vad har då Jakobstad, som är den största församlingen, att vinna på en sammanslagning?

– Det är en central fråga och det var den första jag jag ställde i Jakobstad. Där ser man till helheten och man vill att alla ska klara sig. Om inte sättet att arbeta förändras kommer alla församlingar att blöda. Underskottet på 300 000 euro drabbar alla.

Att Jakobstad accepterar namnet Pedersöre svenska församling ser Klemets som ett välkomnande tecken.

– Jag hade tänkt föreslå namnet Jakobstads svenska församling. Men jag fick så pass många samtal om namnfrågan att jag ändrade åsikt.

Johan Sandberg



Mest läst

    Kyrka. Jona Granlund från Åbo valdes till ordförande för Ungdomens kyrkodagar 2011. 28.1.2011 kl. 00:00

    Kyrka. Ungdomens kyrkodagar 2011 inleddes på torsdagen med en kvällsmässa i Karis kyrka. 28.1.2011 kl. 00:00

    Världen. Ett fyrtiotal män samlas till gemensam morgonbön varje dag på tåget mellan Jerusalem och Tel Aviv. 28.1.2011 kl. 00:00

    Kyrka. I kväll inleds Ungdomens Kyrkodagar 2011. Det blir ingen planerad livestreaming av UK, åtminstone inte i år. 27.1.2011 kl. 00:00

    Människa. Från bussfönstret såg hon hur folk bodde i lerhyddor längs vägkanten. Hon såg dem sitta i dammet och det var där de föddes, levde och dog. 27.1.2011 kl. 00:00

    May Wikström. Mitt vardagsrum är 1+1+2+2+2+2+2+2. 27.1.2011 kl. 00:00

    Ledare. Sportmagasinets säsongstart i FST häromveckan bjöd på ett program att älska eller att hata. 27.1.2011 kl. 00:00

    Kyrka. – Det är det bästa materialet jag stött på. Ungdomsarbetsledare Catarina Lindgren i Vörå döljer inte sin entusiasm över Bibeläventyret. 26.1.2011 kl. 00:00

    Kyrka. Kristdemokraternas ordförande Päivi Räsänen belönas med utmärkelsen årets kristna mediainsats. Utmärkelsen väcker debatt inom kyrkan. 26.1.2011 kl. 00:00

    Kyrka. Lutherska kyrkan har fyra huvudmål inför vårens riksdagsval. 26.1.2011 kl. 00:00

    Världen. För tjugo år sedan startade Finska missionssällskapet en församling i Siu Hong i nordösta delen av Hongkong. Det blev den sista FMS startade och den är fortfarande den minsta. 25.1.2011 kl. 00:00

    Samhälle. Kristna, judar och muslimer i Finland har grundat ett nytt samarbetsforum, Religionernas samarbete i Finland (RESA-forumet r.f.). 25.1.2011 kl. 00:00

    Kyrka. De första svenskspråkiga webbutbildarna har snabbutbildats för att hjälpa församlingarna ta i bruk sociala medier. 25.1.2011 kl. 00:00

    Kyrka. Sedd & hörd är ett projekt som vill stärka barn och ungas delaktighet i församlingarna och som bekostas av undervisningsministeriet. 24.1.2011 kl. 00:00

    Kyrka. Utvecklingen av församlingsstrukturen i Lojotrakten har inletts. 23.1.2011 kl. 00:00

    Coronapandemin. Carolin Ahlvik-Harju, forskare i teologisk etik, säger att många människor får omvärdera sina liv på grund av coronakrisen. 23.4.2020 kl. 16:54

    Coronapandemin. På dörren till kyrksalen är en lapp upptejpad: max 10 personer får vistas här. Församlingen har blivit inkastad i en ny, digital vardag. Samtidigt som man hittar nya vägar att nå ut till människor vill man värna om dem som inte rör sig på sociala medier. 23.4.2020 kl. 15:35

    Coronapandemin. Det finns inga tecken på panik i stiftet. Efter att ha kollat läget med de flesta kyrkoherdarna är biskop Bo-Göran Åstrand både imponerad och bekymrad. 23.4.2020 kl. 12:41

    esbo. Församlingarna i Esbo planerar att skydda femtio hektar skog intill nationalparken i Noux för tjugo år framåt. – Skogen skyddas, men församlingen får också intäkter för den. 23.4.2020 kl. 12:16

    rättelse. I intervjun med biskop Bo-Göran Åstrand i nästa nummer av KP om läget i stiftet finns en felaktig uppgift. 22.4.2020 kl. 12:35

    Mest läst