Elina Koivisto uppmärksammar kvinnors välmående.

Blomma upp i sommar

kvinnor.

I sommar erbjuder församlingarnas lägerö Lekholmen också program för vuxna.

9.5.2018 kl. 15:43

Under sommaren åker alla svenska Helsingforsförsamlingar ut till Lekholmen, ungefär en halvtimmes båtresa från Degerö, för att ha skriftskolläger där. Men holmen är också öppen för besökare och i sommar ordnas dessutom en del program enkom för den som gästar ön.

– Kanske jobbar du hela sommaren i stan och har svårt att hinna ut till någon stuga. Då kan Lekholmen vara en skön plats att besöka, kanske bara för en kväll, säger Mikaela Steffansson som jobbar med Samtalstjänst och vuxenarbete för kyrkan i Helsingfors.

Tillsammans med Elina Koivisto och kvinnonätverket ”Blomma” har hon bland annat planerat in tre sommarträffar om kvinnors välmående på Lekholmen: 14.6, 28.6 och 2.8 blir det Blomma-kvällar där temat är olika aspekter av kvinnors välmående.

– Att ta hand om sig själv är temat på första träffen, då ska vi också bada bastu, berättar Elina Koivisto.

Andra kvällen blir en grillkväll på temat psykiskt välmående. Sista träffen fokuserar på avslappning och fysiskt välmående.

– Jag hoppas att det ska bli sköna, avslappnade kvällar där man får komma bort från stan och njuta av sommarskärgård och trevligt sällskap, säger Steffansson.

Mera info på helsingforsforsamlingar.fi.

Nina Österholm

själavård. Bekymrad? Nu kan du skicka brev till kyrkan och få svar. 23.3.2015 kl. 15:11

riksdagsvalet 2015. Får man tala om Jesus på skolans julfest? Vad anser partierna om att pojkar omskärs? Ofta är partierna eniga – ibland inte alls. 20.3.2015 kl. 08:58

Med några få undantag har kyrkans servicecentral Kipa inte ännu gett församlingarna några inbesparingar. Snarare tvärtom. Övergången tar fem år. 19.3.2015 kl. 10:52

sibbo. Kyrklandskapet i Sibbo har i nästan två decennier frammanat bilder och idéer hos Putte Frisk. I år föll pusselbitarna på plats och på långfredagen ledsagar ensemblen i det nyskrivna påskspelet Kärlekens väg publiken genom påskens händelsen. 18.3.2015 kl. 00:00

julia korkman. Förra veckan ordnandes två seminariedagar i Vasa och Helsingfors med temat bemötande och förbyggande av sexuella övergrepp och trakasserier i kyrkan. 16.3.2015 kl. 11:15