Kyrkomötesombud uttrycker sitt stöd för kyrklig vigsel av homosexuella

Kyrkomötet. 25 kyrkomötesombud har publicerat ett skriftligt ställningstagande där de uttrycker sitt stöd för kyrklig vigsel av homosexuella. 10.11.2016 kl. 10:31

Tapani Rantala från Åbo är en av dem som skrivit under ställningstagandet.

– Vi hoppas att det ska finnas rum för olika uppfattningar inom kyrkan, också när det gäller äktenskapssynen, och vill ge uttryck för det i vårt ställningstagande. (Läs hela ställningstagandet längst nere i texten.)

I det följebrev som skickats ut till medierna skriver kyrkomötesombudet Johanna Korhonen att kyrkomötet inte fattat något beslut i frågan och att det inom kyrkan finns olika åsikter om huruvida det ens behövs ett beslut i frågan.

– Enligt biskopsmötet och kyrkostyrelsen ska kyrkan fatta ett beslut om att gå in för att viga par av samma kön, om kyrkan vill gå den vägen. Men en annan tolkning är att det inte behövs något skilt beslut, utan att kyrkan kan och helt enkelt bör gå in för att följa den nya äktenskapslagen. Den senare tolkningen stöds bland annat av Helsingfors stiftsfullmäktige, en del av kyrkostyrelsens plenums medlemmar och flera rättslärda, skriver Korhonen.

Med ställningstagandet vill ombuden reagera på de förväntningar som riktas gentemot kyrkomötet och uttrycka sitt tydliga stöd för alla kyrkans medlemmar som vill ingå äktenskap inför en präst och emotta välsignelse för sitt förbund.

Biskop Björn Vikström uttrycker sin förståelse för att många av dem som vill få en förändring till stånd är frustrerade över att kyrkan stampar på stället i den här frågan.

– Men samtidigt är det lite knepigt med ställningstaganden av den här typen. För människor som inte är insatta i den kyrkliga beslutsgången kan det upplevas förvirrande med olika typer av vädjanden och ställningstaganden. Besvikelsen kan också blir stor när man märker att det inte leder till något konkret.

En tredjedel upp i talarstolen

En liten försmak av den diskussion kyrkomötet har att vänta sig inom de närmaste åren bjöds det på under onsdagen när kyrkomötet diskuterade den utredning som biskopsmötet gav i augusti med anledning av förändringen av äktenskapslagen och den juridiska utredning som kyrkostyrelsen gav i oktober om vilka följder ändringen i äktenskapslagen har för kyrkan.

– Biskoparnas utredning har väckt både tacksamhet och kritik. Det är bra, avsikten var inte att avsluta diskussionen, utan att öppna den, sa ärkebiskop Kari Mäkinen och lyfte samtidigt fram att det bland biskoparna inte råder någon konsensus kring vilken framtid som är önskvärd för kyrkan i den här frågan.

Diskussionen var livlig och drygt en tredjedel av ombuden steg upp i talarstolen. Många framhöll att den diskussionsmodell för konstruktiv dialog som tagits upp är en god idé. Men alla var inte av samma åsikt.

– Visst vill vi föra en civiliserad diskussion, men hur ska vi göra med dem som inte respekterar kyrkans linje, utan i stället gör revolt mot den? Är det någon idé med konstruktiv dialog då? frågade sig Eeva-Riitta Hahtola.

Niilo Räsänen var inne på samma linje och uppmanade de andra ombuden att inte glömma bort syndabegreppet i den här frågan. Matti Taskila höll med i talarstolen.

– Låt oss hålla fast vid Guds ord. Det kommer att välsigna vårt folk, sade Taskila.

Jaana Hallamaa höll med om att alla människor är fallna, men varnade för att peka ut vissa relationer som betydligt mer syndiga än andra.

– Då blir frälsningen ett människans verk, och inte Guds verk.




Kyrkomötesombud stöder kyrklig vigsel av par av samma kön

”Kyrkan ska vara en säker och jämlik gemenskap för alla slags människor, familjer och parförhållanden. Varje människa är skapad till Guds avbild.

Från om med mars 2017 finns det inga hinder i lagstiftningen för att att par av samma kön vigs i kyrkan. Vi gläder oss tillsammans med de par som hittat varandra och vill förbinda sig till äktenskap. Vi vill också stöda de präster som möter dessa människor. Vårt synsätt baserar sig på vår bibeltolkning, vår kristna tro och den människosyn som springer ur dessa.

Som representanter för kyrkomötet förbinder vi oss till att arbeta för att också kyrkans praxis ska motsvara den nya äktenskapslagen. Vi bjuder in alla: låt oss bygga en kyrka, vars dörrar står öppna, vars välsignelse tillhör alla, och där varje par, som vill knyta äktenskapets förbund inför Guds ansikte, kan göra det.”

Jaana Hallamaa, Helsingfors stift
Kirsi Hiilamo, Helsingfors stift
Markku Jalava, Esbo stift
Aila Kemppainen, Kuopio stift
Johanna Korhonen, Helsingfors stift
Mari Korhonen, Åbo ärkestift
Katri Korolainen, Helsingfors stift
Marja-Leena Korpela, Esbo stift
Pekka Kosonen, Kuopio stift
Tuija Kruus, Åbo ärkestift
Jarmo Leppiniemi, Helsingin hiippakunta
Päivi Linnoinen, Esbo stift
Varpu Lipponen, Tammerfors stift
Sami Ojala, Helsingin hiippakunta
Kirsi Ojansuu-Kaunisto, Tammerfors stift
Tuula Okkonen, Uleåborgs stift
Helena Paalanne, Uleåborgs stift
Pertti Rajala, Åbo ärkestift
Tapani Rantala, Åbo ärkestift
Ulla Ruusukallio, Tammerfors stift
Päivi Salli, Esbo stift
Kalervo Salo, Esbo stift
Juha Tanska, S:t Mickels stift
Marjaana Toiviainen, Helsingfors stift
Jaakko Weuro, Helsingfors stift

(Kyrkpressens översättning)

Ställningstagandet för kyrklig vigsel av homosexuella tog form under pauserna vid kyrkomötets höstsession i Åbo.
Christa Mickelsson



Kyrka. 11.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Det mesta fortsätter som förut trots att församlingar går ihop i Helsingfors och på Kimitoön. 11.6.2008 kl. 00:00

Världen. Webbspelet Free Rice tester dina kunskaper i engelska. För varje rätt svar donerar du tjugo riskorn till världens svältande. 12.6.2008 kl. 00:00

Människa. Mirjam Kalland tror på den gyllene regeln men kallar sig själv en tvivlare. 12.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. – Det är inte enkelt att få en präst just dit det behövs, säger Clas Abrahamsson, notarie vid domkapitlet. 11.6.2008 kl. 00:00

Kerstin Haldin-Rönn. Boing! Den häftiga smärtan i huvudet kände jag igen. 12.6.2008 kl. 00:00

Ledare. I nummer 1/2008 av Nordisk alkohol- & narkotikatidskrift (NAT) ingår Marjatta Montonens beskrivning av turerna kring varningstexter på alkoholflaskor i Finland. 12.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Åbo är en europeisk kulturhuvudstad år 2011. 10.6.2008 kl. 00:00

Världen. Bibelsällskapet har utnämnt bibelforskaren Mikael Winninge till översättningsdirektör med första uppgift att utreda när en ny svensk bibelöversättning behövs. 10.6.2008 kl. 00:00

Samhälle. Mariehamns församling utreder om församlingsgården Villa Carita i centrala Mariehamn kan bli ett Fountainhouse. 10.6.2008 kl. 00:00

Världen. Egyptens parlament har antagit en lag som förbjuder kvinnlig könsstympning. 10.6.2008 kl. 00:00

Världen. I Jordanien har arkeologer funnit lämningar av en underjordisk kyrka som daterats till mellan 33 och 70 e. Kr. 9.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Nagu församling vill inte slås ihop med de andra församlingarna i Väståboland, så som domkapitlets förslag lyder.  9.6.2008 kl. 00:00

Världen. Åttio procent av de kyrkliga arbetsgivarna i Sverige har stora brister i sina jämställdhetsplaner. 9.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Många glada nyheter men också bön om hjälp hördes när de hemmavarande missionärerna framförde sina hälsningar från fältet under helgens missionsfest. 9.6.2008 kl. 00:00

Helsingfors. Peter Halldorf besöker Helsingfors nästa vecka. Enhet och ekumenik är temat för hans anförande i Johanneskyrkan. 30.3.2017 kl. 13:28

familj. För Bettina Westergård har livet som mamma till åtta fosterbarn inte alltid varit lätt, men hon har aldrig ångrat sitt beslut.– Men jag har fått leva ett så rikt liv. 30.3.2017 kl. 08:12

profilintervju. För mig har det varit viktigt att stå kvar i att Gud ville mig, säger Alaric Mård. 29.3.2017 kl. 15:01

kyrkoherdeinstallation. Stockholm, London, Helsingfors – det finns inte bara ett sätt att vara kyrka på. Daniel Björk har sett många olika församlingar och litar på att Petrus är på väg åt rätt håll. 30.3.2017 kl. 10:36

konsumtion. Varför är min konsumtion problematisk – inte bara för andra utan också för mig själv? Erika Rönngård söker svar och lösningar i tre böcker som handlar om konsumtionssamhället. 23.3.2017 kl. 13:48