SJU PERSONER representerar Borgå stift vid kyrkomötet. ”Molnen” ovanför dagens ombud står för listorna som fanns inför valet 2007. Två av prästlistorna blev utan ombud. Det är fritt fram för förtroendevalda och präster att var för sig ställa upp listor med olika åsiktsbas. Invalet sker efter samma principer som i politiska val, platserna fördelas först mellan listorna efter röstetal. Den som samlar flest personliga röster toppar den enskilda listan. (Illustration: Malin Aho)

Ingen arvtagare till Perret

Det har varit tyst inför nomineringen av kandidater till kyrkomötet och stiftsfullmäktige. – Tiden är kort. Man borde börja nu, säger Rolf Kokkola.
27.10.2011 kl. 00:00
Det råder tills vidare stiltje på nomineringsfronten. Henrik Perret öppnade diskussionen förra veckan genom att meddela att han inte längre ställer upp för omval. Perret har varit ombud för prästerna sedan 1983.

Stiftets andra prästombud Helene Liljeström står till förfogande för omval.

– Under förutsättning att jag blir tillfrågad, säger hon. Jag har upplevt arbetet som meningsfullt.

Stiftets lekmannaombud i sittande kyrkomötet är Stig Kankkonen, Åsa A. Westerlund, Görel Ahlnäs och Peter Lindbäck. Av dem ställer åtminstone Kankkonen upp för omval.

– Jag har blivit tillfrågad om jag står till förfogande och det har jag svarat jakande på, säger han. En lista är också är på gång.

Även Peter Lindbäck som representerar Åland i både kyrkomöte och stiftsfullmäktige står till förfogande i valet till kyrkomötet. En lista är också på gång på Åland.

– Men jag vill avstå från stiftsfullmäktige. Ur åländsk synvinkel skulle det vara bättre om två olika personer hade uppdragen.

Görel Ahlnäs vill diskutera med andra innan hon ger besked om sin kandidatur. Kyrkpressen har inte lyckats få kontakt med Åsa A. Westerlund.
Vem ärver Perrets röster?

Frågan om vem som ska företräda de präster som röstat på Perret är kanske den intressantaste personfrågan inför valet. Någon självskriven kandidat verkar inte finnas.

Det är inte bara de så kallade konservativa prästena som röstat på Perret. Han har också representerat en sakkunskap. Att den som stiger in i Perrets skor har en gnutta karisma skadar heller inte.

Någon egentlig diskussion om Perrets efterträdare har inte förts. Sannolikt kan man söka bland de präster som brukar deltar i väckelserörelsernas gemensamma kyrkhelg i Karleby. Tänkbara efterträdare som nämnts är Torsten Sandell, Peter Kankkonen, Max-Olav Lassila, Bengt Lassus och Tomas Klemets.

Varken Sandell eller Kankkonen har blivit tillfrågade om de ställer upp. Bägge säger att de inte tänkt göra det. De övriga har Kyrkpressen inte frågat.

Det är inte givet att Perrets röstetal automatiskt går till en person. Rösterna kan fördelas på ett nytt sätt. Därför kan man inte utesluta namn som Sixten Ekstrand, Bo-Göran Åstrand, Rolf Steffansson och Lars-Henrik Höglund.

Det är betydligt svårare att spekulera i vem som ställer upp bland lekmännen. Prästerna som röstar in sina kolleger känner varandra. Men församlingarnas förtroendevalda som ska ställa upp och rösta in varandra på lekmannalistan känner inte varandra som prästerna gör.

En inte helt ointressant aspekt i lekmannavalet är hur många listor som lämnas in. I valet för fyra år sedan blev det två lekmannalistor, en för södra Finland och en för Österbotten. Den regionala representationen ansågs då vara viktigare än den teologiska.

– De regionala listorna visade sig lite problematiska eftersom de olika inriktningarna inte kom fram, säger Rolf Kokkola som för fyra år sedan var ombud för lekmännens lista för södra Finland.

– Man borde kanske bygga upp också lekmannalistorna på åsiktsbas.

Inför det här valet kommer Kokkola inte att vara ombud eftersom han inte längre är förtroendevald.

– Det har varit oroväckande tyst om nomineringen. Tiden är kort.
Johan Sandberg



Världen. Den privatpraktiserande läkaren Allan Axelsen i Århus, Danmark, ber dagligen med sina patienter för att lindra deras smärta, skriver Kristeligt Dagblad. 22.5.2011 kl. 00:00

Kyrka. Hela sju av elva lediga prästtjänster i stiftet har inte inom utsatt ansökstid fått några sökanden. Samma gäller för sju av nio kantorstjänster. 19.5.2011 kl. 00:00

Människa. Forna studerande vid Svenska social- och kommunalhögskolan i Helsingfors får något varmt i blicken när skolans vaktmästare Anders Westerholm kommer på tal. 19.5.2011 kl. 00:00

Kyrka. Vad gör en församling med en hel ö? Ingå församling vill göra Stora Fagerö till en skärgårdsoas för såväl anställda, förtroendevalda som församlingsmedlemmar. 19.5.2011 kl. 00:00

Sofia Torvalds. Kan en flickas längd anses vara en sjukdom som behöver behandlas? På forskning.no läser jag en artikel om Kristin Espetøyl, i dag 44 år, som på 70-talet behandlades med tillväxthämmande hormon. Orsaken: Hon förutspåddes bli 1,87 centimeter lång. 19.5.2011 kl. 00:00

Ledare. Om en dryg vecka möts kyrka och skola i Den blomstertid nu kommer. Psalmen ger barn lyckofjärilar i magen, medelålders föräldrar snörp i halsen – och en och annan lärare en djup suck av lättnad. Om mötet sker, det vill säga. 19.5.2011 kl. 00:00

Kyrka. Församlingarna i Esbo går in för en gemensam servicecentral från och med nästa år. 18.5.2011 kl. 00:00

Kultur. Fontana Medias bokhandel på Mannerheimvägen 16 kommer att stängas kring midsommar. 18.5.2011 kl. 00:00

Kyrka. Förbjud försäljningen av energidrycker. En arbetsgrupp där också Sibbo församling ingår vädjar nu om detta till köpmännen i kommunen. Men uppropet får inget gensvar hos de stora kedjorna. Det avskräcker ändå inte. 18.5.2011 kl. 00:00

Kyrka. Skam och skuld är två skilda saker även om kyrkans tradition har dragit de två över samma kam i två tusen år. Det hävdar Joensuuprofessorn Paavo Kettunen i ny bok. 17.5.2011 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkans tio teser om motion och idrott offentliggjordes under Kyrkodagarna i Lahtis.
   16.5.2011 kl. 00:00

Kyrka. I det senaste meddelandet från domkapitlet i Borgå stift framgår det att sökandena till kaplanstjänsten i Esbo svenska församling Heidi Jäntti, Johan Kanckos och Ben Thilman har förklarats behöriga för tjänsten. 13.5.2011 kl. 00:00

Insändare. Christian-Charles"Crille"  de Plicque, www.deplicque.netInterviewedRadio Vega ÖsterbottenDj Jan "Jacke" JACOBSON kl. 9.10Måndag  16.5svenska.yle.fi/osterbotten 12.5.2011 kl. 00:00

Kyrka. Se bilder från Församlingsförbundets årsmöte! 12.5.2011 kl. 00:00

Kultur. – Vad är det som får någon att ge upp allt och kasta sig i någon annans händer? 12.5.2011 kl. 00:00

romandebut. En måsinvasion, civil olydnad och lojalitet. Förankrad i hembygdens landskap ställer Ulrika Hanssons debutroman frågan: Vad får man vara tacksam för? 16.9.2020 kl. 18:30

döden. Förr höll man nästan alltid en visning av en död anhörig före begravningen. 15.9.2020 kl. 20:12

hopp. Det är okej att vi oroar oss, men Gud har lovat oss ett hopp och en framtid. De orden tröstar Helene Liljeström som tar över som kyrkoherde i Matteus församling en höst när det är svårt att planera för framtiden. 16.9.2020 kl. 00:01

Kyrkflytt. "Om vi inte kan fira gudstjänst, lovsjunga, lyssna och be, så upphör vi att existera som församling." 16.9.2020 kl. 00:01

mathjälp. Helsingfors-hjälpen avslutades för att behoven inte längre ser likadana ut som i våras. Men församlingarna erbjuder fortfarande mathjälp och samtalsstöd, och dörrarna till de gemensamma måltiderna har öppnats på nytt. 16.9.2020 kl. 00:01