Nykarleby församling börjar om

Kyrka. När nya Nykarleby församling inleder sin verksamhet 2013 kan den börja nästan från tomt bord. 4.5.2011 kl. 00:00

Lars-Johan Sandvik räknar med att det på sikt blir mera tid över för det andliga arbetet i Nykarleby när församlingarna gått samman.

– Nu har vi en unik möjlighet att fundera på hur vi vill arbeta i församlingen, säger Lars-Johan Sandvik som blir den nya församlingens kyrkoherde.

Veckan före påsk beslöt Kyrkostyrelsen enhälligt att lägga ner församlingarna Nykarleby, Munsala och Jeppo samt samfälligheten 2013. Samtidigt bildas nya Nykarleby församling dit de anställda överförs. Beslutet är ännu så pass färskt att man inte hunnit börjat diskutera detaljerna.

Sandvik är mån om att inte gå händelserna i förväg men antyder några frågeställningar.

– Är det värt att driva invandrar- och ungdomsarbete på tre ställen? Kan vi sköta det tillsammans? Ungdomarna går ju i ett gemensamt högstadium.

Lönar det sig att ha tre enheter som ger ut ämbetsbetyg och upprätthåller kyrkobokföringen?

Jublar inte

Lars-Johan Sandvik hoppas komma i gång med planeringen i maj. Domkapitlet utser en organisationskommitté där alla tre församlingar och samfälligheten är representerade.

– Övergångsperioden blir troligen svår och det kommer att ta tid att bygga en ny församling.

Sandvik tror ändå att slutresultatet kan bli bra, även om han inte jublar över beslutet.

– Med tanke på mitt eget arbete hade jag gärna fortsatt som förr. Jag vill jobba som församlingspräst och inte med ännu mera administration. Jag bävar nog lite för uppgiften, men mycket kan ännu hända. Jag har heller inte gett nåt löfte att jag stannar kvar.

Johan Sandberg

Adoptera en grav. Den uppmaningen går nu ut till föreningarna i Karleby. Den första graven är redan adopterad. 12.7.2013 kl. 13:38

Att bli offer för en narcissist drabbar inte vem som helst men kan drabba var som helst: på jobbet, i familjen, i församlingen. Teol dr Raimo Mäkelä, pionjär i vårt land med att lyfta fram det problem som var okänt ännu på 1980-talet, förskönar inte sanningen för den som råkar ut för en narcissist: ”Du är illa ute." 12.7.2013 kl. 09:43

Han växte upp i två kulturer: den ena var livet på storgodset Tervik och den andra var livet utanför trädgården, där allmogen huserade. Av sin mor fick han i arv en kristen övertygelse som han hållit fast vid hela sitt liv. En kvinnlig teolog kom med de förlösande orden som avslutade en mångårig troskris. 11.7.2013 kl. 13:05

Kampen om de populära vigselkyrkorna är hård och bokningarna sker ofta ett år i förväg. Men ryktet om att finlandssvenska par får gå före i kön är överdrivet. 11.7.2013 kl. 10:21

– Flickorna skriker helt hysteriskt när de blir bitna av en broms, utbrister konfirmanden Kristofer Söderström. Under en intensiv lägervecka är insekterna det största problemet. Allt annat går som en dans i sommarhettan. 7.7.2013 kl. 07:00