Kristen tro och scouting - svår nöt för många

Samhälle. Omnämnandet av Gud i scoutlöftet diskuteras som bäst inom scoutrörelsen i Svenskfinland. 16.3.2011 kl. 00:00

Christa Mickelsson

Den andliga biten av scoutingen ligger Anna Bäck varmt om hjärtat.

Anna Bäck har varit scout sedan barnsben. Just sitter hon med i en grupp som vill stöda scouter i den andliga biten av verksamheten.

Gruppen är en gren i Finlands svenska scouters officiella programgrupp med fostran som ansvarsområde. I den gruppen finns också Simon Lampenius från Kyrkans central för det svenska arbetet.

– Det vi på senaste tid har diskuterat är scoutlöftet och om och hur Gud ska omnämnas i det.

Scoutlöftet ifrågasätts

Inom den finlandssvenska scoutrörelsen har den andliga fostran ifrågasatts, även på högre nivå. Debatten går het bland annat i Scoutposten, som kommer hem till alla scouter i Svenskfinland, och på olika bloggar.

– En grupp scouter anser att det är svårt för dem att avlägga scoutlöftet då de inte själva har någon gudstro.

Scoutlöftet lyder Jag vill älska min Gud, mitt land och mänskligheten, vara andra till hjälp och följa scoutidealen i mitt liv.

Takorganisationen Finlands scouter (Suomen partiolaiset) har däremot inga intentioner att lätta på den kristna kopplingen i löftet. I november godkände medlemsmötet det nuvarande löftet. Det som däremot ändrade var forumleringen i verksamhetsbeskrivningen, där termen religiös fostran böts ut till andlig fostran.

–  Det ursprungliga initiativet var att helt stryka termen religiös fostran, berättar Bäck.

Läs mera i Kyrkpressen 11/2011.

Christa Mickelsson

Sixten ekstrand. Medierna ger ofta en snedvriden bild av den finlandssvenska andligheten, konstaterades vid lördagens rådslag i Tammerfors, arrangerat av Fontana Media. 24.3.2014 kl. 16:08

Biskop Björn Vikström har vidtagit åtgärder för att personer som utsatts för sexuella övergrepp ska ges möjlighet till stöd och adekvat vård. 21.3.2014 kl. 13:25

björn vikström. Efter fyra år som biskop skriver Björn Vikström om att söka nya vägar för kyrkan och om sina visioner för stiftet. 19.3.2014 kl. 00:00

De svenska skolorna i Grankulla hade biskop Björn Vikström på besök förra veckan. Eleverna i Granhultsskolan hade samlat in 38 roliga, personliga och svåra frågor till biskopen. 17.3.2014 kl. 15:21

lekholmen. Församlingarnas lägerö Lekholmen utanför Helsingfors kommer att höja profilen nästa sommar. 17.3.2014 kl. 14:56