Jag + kyrkan = sant?

Kyrka. Hur är det att i verkligheten ha ett jobb inom kyrkan?  Det ska veckoslutet ”Jag + Kyrkan = Sant?!” i Åbo ge studerande svar på. 11.3.2011 kl. 00:00

Christa Mickelsson

– Vi brukar samlas en gång i månaden. Nu drog vi ihop flera träffar till ett veckoslut, säger Emma Audas om själva kontaktprojektet som heter Kyrkan och jag.

Hon är den ena av två representanter för teologie studerandena vid Åbo Akademi i kontaktgruppen för studerande till kyrkliga yrken. I gruppen ingår också studeranderepresentanter för kyrkomusikerna som studerar vid Sibeliusakademin, en för diakonistuderande och en för ungdomsarbetsledarstuderandena som studerar vid yrkeshögskolan Novia i Åbo. I kontaktgruppen ingår också representanter för Akademin och domkapitlet.

Kyrkans ledning tar kontaktprojektet på allvar. Både biskop Björn Vikström och ärkebiskop John Vikström ställer upp i ”Jag + kyrkan = Sant”.

Identitet som kyrklig anställd

– Identiteten som kyrkligt anställd, preciserar Audas målet med inspirationsdagarna. Diskussioner om arbetslivet, hur man kombinerar familjeliv med en kyrklig tjänst, hur barnen trivs med pappas eller mammas speciella arbetsvillkor.

– Det är inte bara söndags- och kvällsjobb. För präster och kantorer gäller också att de inte har arbetstid utan bara reglerade lediga dagar.

Audas noterar att teologi är en akademisk disciplin där många studerar utan  dess mer tanke på att arbeta inom kyrkan. Dessutom är det numera få som planerar att gå till prästyrket direkt från fakulteten:

– Om det sker efter ett par eller efter tio år, det brukar ganska få kunna säga.

Läs mera i Kyrkpressen 10/2011.

Rolf af Hällström

Kyrkostyrelsen redovisar fjolårets ekonomiska resultat ute i församlingarna. För många ser det bättre ut - men skillnaderna är stora. 20.8.2012 kl. 21:53

Att ha pengar och vara lycklig är inte självklart. Men att vara utan är inte heller något lyckorecept. 16.8.2012 kl. 11:29

Hildegard von Bingen var en mystiker och nunna som levde och verkade i början av 1000-talet. 15.8.2012 kl. 15:21

ekonomi. Beslutsfattarnas viktigaste uppgift är att hitta en lösning på den ekonomiska krisen, tycker metropolit Ambrosius. 11.8.2012 kl. 06:00

Kultur. Lite nördiga eller retroinspirerade kläder och accessoarer. Hipsterkulturen intar även den kristna musikscenen. 10.8.2012 kl. 16:00