Jag + kyrkan = sant?

Kyrka. Hur är det att i verkligheten ha ett jobb inom kyrkan?  Det ska veckoslutet ”Jag + Kyrkan = Sant?!” i Åbo ge studerande svar på. 11.3.2011 kl. 00:00

Christa Mickelsson

– Vi brukar samlas en gång i månaden. Nu drog vi ihop flera träffar till ett veckoslut, säger Emma Audas om själva kontaktprojektet som heter Kyrkan och jag.

Hon är den ena av två representanter för teologie studerandena vid Åbo Akademi i kontaktgruppen för studerande till kyrkliga yrken. I gruppen ingår också studeranderepresentanter för kyrkomusikerna som studerar vid Sibeliusakademin, en för diakonistuderande och en för ungdomsarbetsledarstuderandena som studerar vid yrkeshögskolan Novia i Åbo. I kontaktgruppen ingår också representanter för Akademin och domkapitlet.

Kyrkans ledning tar kontaktprojektet på allvar. Både biskop Björn Vikström och ärkebiskop John Vikström ställer upp i ”Jag + kyrkan = Sant”.

Identitet som kyrklig anställd

– Identiteten som kyrkligt anställd, preciserar Audas målet med inspirationsdagarna. Diskussioner om arbetslivet, hur man kombinerar familjeliv med en kyrklig tjänst, hur barnen trivs med pappas eller mammas speciella arbetsvillkor.

– Det är inte bara söndags- och kvällsjobb. För präster och kantorer gäller också att de inte har arbetstid utan bara reglerade lediga dagar.

Audas noterar att teologi är en akademisk disciplin där många studerar utan  dess mer tanke på att arbeta inom kyrkan. Dessutom är det numera få som planerar att gå till prästyrket direkt från fakulteten:

– Om det sker efter ett par eller efter tio år, det brukar ganska få kunna säga.

Läs mera i Kyrkpressen 10/2011.

Rolf af Hällström

Kyrkan är inte en plats utan ett sammanhang där människor kan mötas i gemenskap. Det lärde sig en grupp ungdomar från Matteus församling när de besökte Hamburg för att delta i de tyska kyrkodagarna. 25.5.2013 kl. 12:00

Det kan bli slut med självständiga församlingar. Kyrkomötet har röstat för fortsatt beredning av förslaget att alla församlingar måste tillhöra en samfällighet. 24.5.2013 kl. 15:27

Gudstjänsten är ett heligt skådespel som gör det möjligt för deltagarna att förvandlas och bearbeta sina livsfrågor. Men hur blir det om deltagarna inte kan läsa manus?– De känner sig uteslutna. 24.5.2013 kl. 09:33

Åbo Akademi omorganiseras i fyra fakulteter. Teologin ska lyda under filosofiska fakulteten.– Det innebär risker och möjligheter, säger professor Tage Kurtén. 23.5.2013 kl. 14:02

Just nu är behovet av präster mättat i Borgå stift. En handfull teologer står på kö för att bli prästvigda. Det är en ny situation för stiftet - och vad gör man om man studerat klart och inte får bli prästvigd? 23.5.2013 kl. 09:35