Pappret och pennan gjorde mörkret mindre mörkt

Kultur. Affirmationer är medvetet valda, positiva instruktioner till dig själv. Minna Aaltos illustrerade affirmationer påminner henne om att optimismen är hennes ledstjärna. 8.3.2011 kl. 00:00

Christa Mickelsson

Minna Aalto är aktuell med utställningen Exorsisters som visas i församlingscentret Aurelia i Åbo. Namnet på utställningen har hon lånat av sina egna seriefigurer.

Figurerna härstammar från en period i hennes liv då hon var modfälld och oinspirerad. Hon genomgick en depression och var tyngd av inre konflikter och hjärnspöken.

– Vid ett tillfälle skickade min syster ett textmeddelande åt mig och uppmanade mig att ”exercise some demons” – ge uttryck för de mörka känslorna inom mig – i stället för att stänga in dem.

Systerns ord stannade kvar hos Minna, och efter en stund tog hon fram papper och penna och iakttog med växande fascination den dialog som utspelade sig mellan de två karaktärer som dök upp där hennes penna mötte pappret.

– Seriefigurerna kunde vara mina systrar. De bryr sig om varandra och i dem känner jag igen både mig själv och mina medmänniskor.

Figurerna har hon haft med sig sedan de tillkom 2006.

– De är underhållande, påhittiga och äventyrliga. Inte att undra på att jag trivs suveränt bra i deras sällskap.

Läs mera i Kyrkpressen 10/2011.

Christa Mickelsson

I framtiden betalar kanske de som inte hör till kyrkan en begravningsavgift. 7.10.2013 kl. 12:50

Jakobstads svenska församling ordnar  ingen regnbågsmässa i samband med Pridefestivalen nästa sommar. Det beslöt församlingsrådet efter omröstning där rösterna föll 8 mot 4. 4.10.2013 kl. 14:58

Det finns alternativ till att vårda gamla människor på bäddavdelningar.  Marianne Frilund nämner ett ökat serviceboende och vårdteam som alternativ. 2.10.2013 kl. 11:07

Ett aktivt förenings- och församlingsliv och många intressen gör att Magnus Taxell inte försoffas trots flera års arbetslöshet. 1.10.2013 kl. 10:12

Biskopen i S:t Michel Seppo Häkkinen säger att den ständiga diskussionen om samkönade parförhållanden i medierna är helt oväsentlig för kyrkan. 1.10.2013 kl. 10:07