Väktare på diakonimottagningar i Vasa

Kyrka.

Diakoniarbetarna i Vasa svenska församling vill vara tillgängliga också utanför centrum. Under två månader har de stöd av en väktare, men hur säkerheten på mottagningarna garanteras efter det är ännu öppet.

19.1.2011 kl. 00:00

Hanna Sandberg

Lena Streng räds inte jobbet som diakonissa, men är förberedd på att hotfulla incidenter kan inträffa utan förvarning.

Under 2000-talet har drogmissbruket i Vasa ökat, och det finns fler oberäkneliga klienter på diakonimottagningarna än tidigare.

Lena Streng, ledande diakonitjänsteinnehavare i Vasa svenska, är ändå inte rädd för att gå på jobb.

Streng upplever väktarensom en trygghet, men känner sig ändå inte lite obekvämmed hans närvaro i väntrummet eftersom det signalerar en viss hårdhet.

– Jag skulle hellre ha en extra diakoniarbetare som kunde ägna sig åt själavård på mottagningarna, säger Streng.

 Läs mera i Kyrkpressen 3/2010.

Marina Wiik

Kyrkovalen i Sverige mobiliserade både Sverigedemokrater och deras motståndare. 16.9.2013 kl. 09:16

Mera kunskap i andra religioner krävs för att bli präst i framtiden, medan antalet klassiska språk kan minskas från tre till två. 11.9.2013 kl. 14:54

Esbobiskopen Tapio Luoma reflekterade över relationen mellan demokrati och öde i biskopsmötets öppningstal i Hyvinge  i dag. Han var bekymrad över den humanitära katastrofen i Syrien och Egyptens tudelning. 10.9.2013 kl. 14:46

Det som kyrkorna redan kommit överens ska först bli verklighet i församlingarna. 9.9.2013 kl. 16:01

Då Kristi himmelsfärd och trettondagen flyttades till lördagar på 70-talet var det under arbetsmarknadsorganisationernas hot om massutträdelse ur kyrkan. Att kyrkomötet i dag skulle gå med på att flytta dagarna är mycket osannolikt, säger Gustav Björkstrand. 5.9.2013 kl. 14:52