906 förtroendevalda i stiftet

Kyrka. Ett livligt valdeltagande gjorde att stämningen var på topp i församlingarnas vallokaler på söndag. 16.11.2010 kl. 00:00

Sofia Torvalds

Glada valfunktionärer i Esbo: Pehr-Johan Björkstén, Stefan Ekholm, Harriet Wahlsberg-Tiderman och Hannele Nygård

Nina Österholm

Frida Esselström tycker att valet fått mycket synlighet.

Stämpeln smackar och valsedlarna prasslar på söndagens kyrkkaffe i Petrus församling.

– Ingen valreklam får förekomma i vallokalen, påpekar Stig-Olof Fernström och startar upp valruljansen medan församlingsborna klirrar med kaffekopparna.

Valurnan kontrolleras och låses, de orange och vita valsedlarna ligger redan i prydliga högar redo att forma församlingens framtid.

– Det måste vara någon som vågar säga sin åsikt också när det stormar, säger Marianne Ly som tycker att det finns många bra kandidater.

Nu förväntar hon sig ett rakryggat råd som inte smyger med tron.

– Det är inga lätta saker som diskuteras just nu, det är inte enkelt att fatta beslut. Men vi har ett så viktigt budskap, vi kan inte ”hymla” med tron.

Också Frida Esselström förväntar sig ett engagerat församlingsråd.

– Rådet ska arbeta för alla medlemmar. Samtidigt måste dess medlemmar också kunna prioritera och se det väsentliga i sammanhanget, säger Esselström.

Hon känner många av de uppställda kandidaterna och vet vad de står för.

– Kristna värderingar är viktiga för mig, min kandidat ska ha en personlig tro.

Kp/KT

Han växte upp i två kulturer: den ena var livet på storgodset Tervik och den andra var livet utanför trädgården, där allmogen huserade. Av sin mor fick han i arv en kristen övertygelse som han hållit fast vid hela sitt liv. En kvinnlig teolog kom med de förlösande orden som avslutade en mångårig troskris. 11.7.2013 kl. 13:05

Kampen om de populära vigselkyrkorna är hård och bokningarna sker ofta ett år i förväg. Men ryktet om att finlandssvenska par får gå före i kön är överdrivet. 11.7.2013 kl. 10:21

– Flickorna skriker helt hysteriskt när de blir bitna av en broms, utbrister konfirmanden Kristofer Söderström. Under en intensiv lägervecka är insekterna det största problemet. Allt annat går som en dans i sommarhettan. 7.7.2013 kl. 07:00

Kyrkoherden i Saltvik bor i en stor, herrgårdsliknande prästgård. Men hur mycket hyra ska han betala? Tvisten ska upp i domstol. 5.7.2013 kl. 09:45

Europeiska kyrkokonferensen ska godkänna en ny grundstadga den här veckan. 3.7.2013 kl. 09:19