En missionär kvar i Pakistan

Världen.

Oroligheterna i Pakistan hotar stänga sjukhuset i Tank. Sjukhusets enda utländska personal är nu fysioterapeuten Jenni Haunia och kanadensaren Helen Khan.

17.11.2009 kl. 00:00

Pirre Saa

Jenni Haunia är i detta nu Finska Missionssällskapets enda missionär i Pakistan.

Marko Heusala

Det kristna sjukhuset är det enda stället där kvinnor och barn kan få vård i Tank. Barn- och mödrarådgivningen och fysioterapin fortsätter, fast de andra verksamhetsområdena krymper ihop.

Marko Heusala

Sjukhuset har mottagit patienter från gränsen mot Afghanistan, där oroligheterna har blossat upp. Nu hotar sjukhuset att stänga.

I Pakistans Nordvästra gränsprovins har det kristna sjukhuset i Tank råkat ut för stora problem. Den sista läkaren håller på att lämna sjukhuset och därför har patientavdelningarna stängts. Oroligheterna och sammandrabbningarna i Sydwaziristan har försvårat både ortsbefolkningens och sjukhuspersonalens liv.

Från början av november har sjukhuset drivits med sjukvårdarkraft. Sjukhusets tyska överläkare och administrator Ulla Schmitz, som arbetat i Tank i 20 år, dog helt oväntat i augusti. Den pakistanska manliga läkaren lämnade Tank endast efter ett par månaders arbete.

I denna situation ansåg sjukhusets sista läkare, amerikanen Becky Eiwen och hennes organisation Interserve att situationen var ohållbar. Doktor Eiwen återvänder till sitt hemland i november.

Sjukhusets enda utländska personal är nu fysioterapeuten Jenni Haunia från Finska Missionssällskapet och tf. administratören, kanadensaren Helen Khan, som är gift med en pakistanier som sköter sjukhusets fastigheter. Finska Missionssällskapet och den amerikanska missionsorganisationen World Mission Prayer League (WMPL) understöder sjukhuset.

Över 20 000 patienter får hjälp under året

Sjukhuset befinner sig på ett mycket fattigt och konservativt område vid gränsen mot Afghanistan och betjänar speciellt kvinnor och barn. Sjukhusets öppna hälsovård erbjuder barn- och moderskapsrådgivning, hälsofostran, familjeplanering, uppföljning av tuberkulospatienter samt  fysioterapeutisk rehabilitering. Den öppna hälsovården understöds med biståndsmedel från Finlands utrikesministerium.

Detta år, fram till september, har sjukhuset vårdat över 2 000 bäddpatienter och 17 000 poliklinikpatienter. Antalet operationer har uppgått till 750 och antalet förlossningar till 600. Sjukhuset har 77 bäddplatser.

Svårt att få läkare

Det är svårt att få skickliga inhemska och utländska läkare till det isolerade Tank på grund av oroligheterna. Tank ligger i närheten av Sydwaziristan där Pakistans armé gjorde en stor offensiv mot talebanerna i oktober. Tank hör inte till det egentliga krigsområdet, men arméns servicetransporter går igenom staden. Jenni Haunia berättar att man tidvis hör dånet av bombattackerna.

- Livet har försvårats på grund av utegångsförbud, mobilerna har inte fungerat på en månad, men tack och lov ännu trådtelefonerna. Många flyktingar har kommit till Tank från den kringliggande bergsbygden. De flesta bor hos släktingar, men utanför staden finns också två tältbyar.

- Tillsvidare har vi inte deltagit i flyktinghjälpen men några biståndsorganisationer har tagit kontakt och vill dela ut hjälp via sjukhuset, berättar Jenni Haunia. Då den sista läkaren har lämnat sjukhuset stänger vi bäddavdelningen och då är det också slut med operationerna.

Sjukhus på sparlåga

Sjukhuset har 140 anställda av vilka man nu måste säga upp 34. Man har lovat betala lön fram till början av nästa år, eftersom många har svårt att få arbete på annat håll.

- Med den vårdpersonal vi har kvar fortsätter vi med barn- och mödrarådgivningen, vaccinationerna, fysioterapin och uppföljningen av tuberkulospatienter. Sjukhusets apotek delar ut mediciner och laboratoriet gör enkla tester. Vi sköter också förlossningar, men problemfallen skickas till staden Dera Ismail Khan, som ligger 70 km från Tank.

Sjukhuset driver en treårig sjukvårdarskola, där en liten grupp fortsätter under Jenni Haunias ledning.

”Vem sköter oss”

- Den lokala befolkningen i Tank är verkligen orolig då det gäller sjukhusets framtid. För tillfället finns det inget sjukhus i staden där man kan göra kejsarsnitt eller få läkarhjälp på natten. Vårt sjukhus har också skött fattiga patienter, som inte har råd att betala, säger Jenni Haunia.

Ingen vet när sjukhuset kan återgå till det normala. Det kan ta flera år innan man får utländska läkare till sjukhuset. Det gäller att få visum och lära sig språket. Sjukhuset kan inte fungera om det bara finns en eller två läkare. Det behövs separata läkare för män och kvinnor på detta konservativa område.

- Under de gångna veckorna har många frågat mig om också jag tänker fara bort. Visst har jag tänkt på det, men  just nu är nog Tank det ställe där jag skall vara, säger Jenni Haunia.

Finska Missionssällskapet har verkat i Pakistans Nordvästra gränsprovins i femtio år. Samarbetspartnerna är numera Pakistans kyrka, som grundades 1970. Kyrkans Peshawar stift och World Mission Prayer League driver tillsammans med Finska Missionssällskapet sjukhusets verksamhet.

Kirsi Elo/Ann-Christine Marttinen/KP



Kyrkomötet. Rolf Steffansson gör Bo-Göran Åstrand sällskap prästombud i kyrkomötet. Det sittande ombudet Max-Olav Lassila faller ur. 9.2.2016 kl. 10:34

val2016. De åländska rösterna gör att resultatet i kyrkomötesvalet för Borgå stifts del väntas bli klart först i kväll, onsdag. 9.2.2016 kl. 10:18

bröllop. Hur gifter man sig på enklast möjliga sätt? Läs Kyrkpressens Bröllopsbilaga så får du svar! 9.2.2016 kl. 10:51

ekofasta. I dag på askonsdagen startar kampanjen Ekofasta som pågår fram till påsken. Kampanjen uppmuntrar oss att se över våra levnadsvanor och bli mera miljövänliga i den kristna fastetraditionens anda. 9.2.2016 kl. 00:00

film. Lite feministiskt, ganska roligt, fullkomligt bisarrt. I Jaco van Dormaels film Det helt nya testamentet möter satir surrealism. 8.2.2016 kl. 16:23

Fader vår. Biskop Björn Vikström föreslår att församlingarna går in för den nya versionen av bönen Fader vår, för att fira att det gått 500 år sedan Martin Luther spikade upp sina 95 teser. 9.2.2016 kl. 00:00

scouterna. I söndags gick startskottet för evangelisk-lutherska kyrkans insamling Gemensamt Ansvar. I år är scouterna det inhemska insamlingsmålet. Syftet är att med hjälp av scouting förebygga utslagning av ungdomar. 8.2.2016 kl. 13:37

åbo svenska församling. Åbo svenska församling föreslås fortsätta som en av tre församlingar i Åbo efter en stor sammanslagning. För tillfället finns det sju församlingar i Åbo och St Karins samfällighet. 8.2.2016 kl. 10:36

tomas lundqvist. I Finland finns en stor grupp människor som inte har rätt till någon hälsovård. Läkaren Tomas Lundqvist erbjuder på sin fritid papperslösa vård vid kliniken Global Clinic i Helsingfors. 4.2.2016 kl. 00:00

john vikström. I år har det gått 50 år sedan ärkebiskop emeritus John Vikström doktorerade vid Åbo Akademi. 3.2.2016 kl. 13:06

Då man riktar sig till unga vuxna människor skapar man ringar på vattnet. Då når man också målgruppens föräldrar och barn. 3.2.2016 kl. 09:05

Rich och Louise Grant tror att en god gemenskap skapar växande kyrkor. 2.2.2016 kl. 13:07

våga fråga. Kyrkpressens expert: Säg "ledsaga", i stället för "överlämna". 2.2.2016 kl. 11:37

wasa teater. Vad är godhet? Frågan gnager i mitt huvud då jag ser pjäsen Acts of goodness på Wasa teater. Det är, som publiken märker, inte någon lätt fråga att besvara. 2.2.2016 kl. 11:25

stiftsfullmäktige. Vilket är uppdraget och vad vill du jobba för? Kandidaterna i valet till stiftsfullmäktige berättar om sina visioner för stiftet. 2.2.2016 kl. 09:59

FÖRSAMLINGSVALET. – Det är dags att se över kyrkans oändligt krångliga valsystem, anser Siv Sandberg som är en av Svenskfinland ledande sakkunninga på demokratifrågor. 11.10.2022 kl. 15:59

Helsingfors. Den vacklande ekonomin i Matteus församling i Helsingfors blir inte bättre av att svenska församlingar i huvudstaden fusioneras. Driv på att höja skatte­öret i stället, föreslås i en rapport till domkapitlet. 6.10.2022 kl. 15:04

FÖRLOSSNING. Redan som sjuåring visste Johanna Holmäng att hon ville bli barnmorska. Hennes jobb är hennes kall. Varje dag möter hon stor förväntan, men vissa gånger också bottenlös förtvivlan. – Ibland måste jag gå från sorgens rum in i glädjens, då är det inte lätt att hålla masken, säger hon. 28.9.2022 kl. 13:31

PREPPERPRÄST. När Sverige inte hade ett enda stridsflygplan att sända upp då Ryssland övade kärnvapenanfall gick det upp för prepperprästen Jonas Ahlforn i Örebro att det inte räcker att bunkra upp toalettpapper som förberedelse för en samhällskris. 29.9.2022 kl. 11:00

BORGÅ STIFT. Efter pandemin har det varit svårare att få till dop. Begravningar och minnesstunder har förändrats. Vid prästernas synodalmöte i Åbo sade biskop Bo-Göran Åstrand att kyrkan inte blir som förut – också dess särställning som folkkyrka ifrågasätts nu i riksdagen. 29.9.2022 kl. 00:00