Ärkebiskopsval på Facebook

Människa. Stödgrupp på Facebook vill engagera uppställningen av kandidater i ärkebiskopsvalet. 16.11.2009 kl. 00:00

www.facebook.com

I februari går präster och lektorer till ärkebiskopsval men i nuläget är endast två kandidater uppställda. De är biskopen i Åbo ärkestift Kari Mäkinen och direktören för Finska Missionssällskapet Seppo Rissanen.

På det sociala webbnätverket Facebook försöker nu bland andra författaren, pastor Jaakko Heinimäki och filmregissören Timo Korhonen skapa intresse för en valmansförening som skulle ställa upp Vanda-pastorn Juha Luodeslampi i valet, rapporterar Helsingin Sanomat.

Juha Luodeslampi har bland annat arbetat vid kyrkans utbildningscentral. Han är också bildkonstnär. 

För att ställa upp en kandidat behövs det tio personer som är röstberättigade i valet. Kandidater kan ställas upp till den 14 december. Ärkebiskop Jukka Paarma går i pension i juni.

Webred

Människa. Den finlandssvenska kulturen är viktig, och ekumeniken. Viktigast är gudskontakten. 4.11.2010 kl. 00:00

Kyrka. Förhandsröstningen är fortsättningsvis mycket livlig. Till exempel i Borgå svenska domkyrkoförsamling hade under de två första röstningsdagarna avgetts långt flera förhandsröster än det totala antalet förhandsröster för fyra år sedan. 4.11.2010 kl. 00:00

Kyrka. Över 200 000 personer har redan använt sig av kandidattestet som hjälper en att hitta en lämplig kandidat att rösta på i församlingsvalet. Över 2 miljoner sidladdningar har registrerats sedan testet togs i bruk den 25 oktober. 4.11.2010 kl. 00:00

Kultur. Församlingsvalets projektsekreterare Kari Kanala lever i spännande tider – på många sätt. 4.11.2010 kl. 00:00

Nina Österholm. Nu när vi firat Kyrkpressens 40-årsfest i två omgångar, både i Vasa och Helsingfors, så är det väl dags att börja invänta krisen. 40-årskris, läser jag på nätet, är en av många etiketter på grubblerier man kan hamna i när man ser över sitt liv, vad man gjort och inte gjort, vad man hade velat göra och inte minst vad man ska göra under den tid man har kvar här på jorden. 4.11.2010 kl. 00:00