Frälsningsarmén öppnar nytt museum

Kultur. Se bilder!
8.4.2009 kl. 00:00

Ida Sundberg

Ida Sundberg

De nya muséet ligger på Mikaelsgatan.

Ida Sundberg

Frälsningsarméns vapen uppvisades första gången år 1878. Vapnet symboliserar kristna värden, Blod och eld (1. Joh.1:7).

Ida Sundberg

Barn i söndagskolan har tillverkat ett pappersornament.

Ida Sundberg

Soppskålen har matat många hungriga själar.

Ida Sundberg

Uniformens grundtanke var från början att göra alla likvärdiga.

Ida Sundberg

Huvudbonaden har ändrat utseende under årens lopp.

Ida Sundberg

Tidigare har trumpetorkestrar spelat en betydande roll i att fånga människors uppmärksamhet på gatan.

Ida Sundberg

Ida Sundberg

Nuförtiden är det vanligare att man hör sånggrupper och band uppträda i Frälsningsarméns avdelningar.

Ida Sundberg

Frälsningsarmén har litat på människors välvilja under dess långa historia.

Ida Sundberg

Guiden Sirkka Paukku presenterar muséet.

Ida Sundberg

Ida Sundberg

Uniformen signalerar ordlöst om vad dess bärare står för.

Ida Sundberg

Frivillig arbetskraft behövs. Marketta Grönman (vänster), Eira Henrikson (mitten) och Sinikka Leitsamo (höger) hjälper till med muséet.

Frälsningsarméns museum har öppnat i nya utrymmen på Mikaelsgatan. Museet, som tidigare låg på Nylandsgatan, skildrar olika skeden i organisationens snart 120-åriga historia i Finland.

Utställningen, som omfattar drygt tusen föremål, har ställts upp av frivilliga. Bland föremålen finns ett par glasögon, som William Booth, grundaren av Frälsningsarmén, glömde efter sig då han besökte Finland år 1909. Även en botbänk, soppgryta, samling av olika instrument, ett reseharmonium samt dokument och bilder av historiskt intresse finns att se.

Ett av organisationens motton, ”Hjärtat till Gud - räck handen till människan”, beskriver utställningen i stora drag: både den andliga och sociala dimensionen i Frälsningsarméns arbete kommer fram tydligt.

Förutom det historiska ger museet en inblick i Frälsningsarméns dagsläge: som guide fungerar en major och i lokalen finns ett kafferum där man kan prata med volontärer. Museet har öppet på tisdagar och lördagar. Guideturer för skol- och andra grupper ordnas även andra dagar.

Ida Jungner

Orgel Johannes församling eftis. – Alla kan kanske inte livnära sig som musiker men de allra flesta kan uppnå en sådan nivå att de själva njuter av den musik de gör. 25.5.2012 kl. 12:39

Ett alternativ till ett stort släktbröllop kan vara att gifta sig utomlands endast i kretsen av de närmaste eller på tu man hand. Bröllopsresan kommer på köpet. 25.5.2012 kl. 09:46

Det kristna förlagets styrelse leds av garvat tidningsproffs. 22.5.2012 kl. 14:23

Prinsessan Estelle döps på tisdag. Dopet direktsänds i svensk tv och på webben. Samtidigt lockar domkyrkoförsamlingen till att låta döpa sig eller sitt barn. 21.5.2012 kl. 15:57

Ortodoxa kyrkan har öppnat en Facebooksida om patriarken i Moskva. 20.5.2012 kl. 08:00