De avstår från biskopskandidatur

Kyrka. Direktor Bror Träskbacka och prosten Johan Candelin har nämnts som seriösa biskopskandidater – men de tackar nej. 2.4.2009 kl. 00:00

sxc-stock

Christa Mickelsson

Bror Träskbacka

Johan Candelin

Direktor, teologie licentiat Bror Träskbacka har bestämt sig. Han kandiderar inte i biskopsvalet.

– Jag känner att min plats är på Kyrkostyrelsen. Det var därför jag sökte tjänsten som chef för Kyrkans central för det svenska arbetet och under min korta tid här har min känsla bekräftats på positiva sätt, säger Träskbacka.

Han anser att han som direktor aktivt och på många sätt kan arbeta för Borgå stift, för stiftets kontakter med helhetskyrkan och för helhetskyrkan och delvis också för kyrkan i internationella sammanhang.

– Jag tror kort sagt att det är här Gud vill ha mig och att det är här jag bäst kan tjäna vår kyrka och vårt stift, sammanfattar Träskbacka.

En annan som nu hoppat av biskopståget är prosten Johan Candelin. Han har speciellt på konservativt håll setts som ett beaktansvärt alternativ.

– Det gläder mig naturligtvis att såväl kvinnliga som manliga präster bett mig kandidera, säger Candelin.

Han har dock inte känt någon inre kallelse och har i sammanhanget fått nya kallelser att arbeta för konfliktlösningar i södra Sudan, Sahara och Pakistan.

– Personligen är jag djupt oroad om en mycket liberal kandidat nu väljs till biskop. Det kan innebära att ”Plan B” snart är verklighet.

– Det innebär att många präster och lekmän väljer en egen andlig ledare och börjar uppfatta biskopen i Borgå endast som en tjänsteman. Min personliga bön är att vi skulle få en biskop som hör vad Gud säger och som handlar därefter.

– Det är källan till den väckelse vi alla behöver.

Stig Kankkonen

Han var en troende som blev ett världens barn men hittade tillbaka till Gud via självkännedom och psykologi. Livsresan och insikterna har blivit många böcker och ett företag som utbildar mentorer och arrangerar retreater för den som vill bli vän med sin själ. 26.9.2012 kl. 12:41

Borgåbiskopen bäst i klassen på sociala medier. 25.9.2012 kl. 11:07

Kraven som vårt land ställer på flyktingfamiljer som vill återförenas är oskäliga. Det säger ärkebiskop Kari Mäkinen efter sitt Afrikabesök. 24.9.2012 kl. 10:50

Ska Kaskö församling slå ihop sig med Närpes? Kanske. För att undvika en inflammerad debatt ska medlemmarna få säga sitt först. 24.9.2012 kl. 10:49

Professor Karen King vid Harvards universitet i USA har publicerat en upptäckt ett papyrysfragment som låter förstå att Jesus kan ha varit gift. Fragmentets ålder har ännu inte kunnat fastställas på ett tillförlitligt sätt. 21.9.2012 kl. 14:02