De avstår från biskopskandidatur

Kyrka. Direktor Bror Träskbacka och prosten Johan Candelin har nämnts som seriösa biskopskandidater – men de tackar nej. 2.4.2009 kl. 00:00

sxc-stock

Christa Mickelsson

Bror Träskbacka

Johan Candelin

Direktor, teologie licentiat Bror Träskbacka har bestämt sig. Han kandiderar inte i biskopsvalet.

– Jag känner att min plats är på Kyrkostyrelsen. Det var därför jag sökte tjänsten som chef för Kyrkans central för det svenska arbetet och under min korta tid här har min känsla bekräftats på positiva sätt, säger Träskbacka.

Han anser att han som direktor aktivt och på många sätt kan arbeta för Borgå stift, för stiftets kontakter med helhetskyrkan och för helhetskyrkan och delvis också för kyrkan i internationella sammanhang.

– Jag tror kort sagt att det är här Gud vill ha mig och att det är här jag bäst kan tjäna vår kyrka och vårt stift, sammanfattar Träskbacka.

En annan som nu hoppat av biskopståget är prosten Johan Candelin. Han har speciellt på konservativt håll setts som ett beaktansvärt alternativ.

– Det gläder mig naturligtvis att såväl kvinnliga som manliga präster bett mig kandidera, säger Candelin.

Han har dock inte känt någon inre kallelse och har i sammanhanget fått nya kallelser att arbeta för konfliktlösningar i södra Sudan, Sahara och Pakistan.

– Personligen är jag djupt oroad om en mycket liberal kandidat nu väljs till biskop. Det kan innebära att ”Plan B” snart är verklighet.

– Det innebär att många präster och lekmän väljer en egen andlig ledare och börjar uppfatta biskopen i Borgå endast som en tjänsteman. Min personliga bön är att vi skulle få en biskop som hör vad Gud säger och som handlar därefter.

– Det är källan till den väckelse vi alla behöver.

Stig Kankkonen

Lutheraner som tänker gammaldags har hamnat i onåd hos biskoparna. Nu ska deras gudstjänstgemenskaper betraktas som främmande samfund. Många av dem firar mässan i Adventskyrkans lokaler som står tomma på söndagarna. 2.5.2013 kl. 13:56

När det koptiska begravningsföljet kom ut ur S:t Markuskatedralen i Kairo överfölls de av ligister som kastade stenar och molotovcocktails. Den koptiska ledningen har till skillnad från tidigare nu börjat öppet kritisera regeringen. 27.4.2013 kl. 15:00

Han var en briljant klassisk gitarrist redan när han var femton. Sedan sprack allt när familjen splittrades. 27.4.2013 kl. 09:00

Susan Haraldson kom till Finland i slutet av 1980-talet då hon var med i en kringresande teatergrupp. Här träffade hon sin man och gifte sig. Men livet skulle snart föra med sig en verklig tragedi och Haraldson fick ge sitt allt för att inte duka under. 26.4.2013 kl. 14:14

Finns det klasskillnader i kyrkan och finns det rum för alla? Frågan ställde vi till en arbetare i Jakobstad. 26.4.2013 kl. 10:59