De avstår från biskopskandidatur

Kyrka. Direktor Bror Träskbacka och prosten Johan Candelin har nämnts som seriösa biskopskandidater – men de tackar nej. 2.4.2009 kl. 00:00

sxc-stock

Christa Mickelsson

Bror Träskbacka

Johan Candelin

Direktor, teologie licentiat Bror Träskbacka har bestämt sig. Han kandiderar inte i biskopsvalet.

– Jag känner att min plats är på Kyrkostyrelsen. Det var därför jag sökte tjänsten som chef för Kyrkans central för det svenska arbetet och under min korta tid här har min känsla bekräftats på positiva sätt, säger Träskbacka.

Han anser att han som direktor aktivt och på många sätt kan arbeta för Borgå stift, för stiftets kontakter med helhetskyrkan och för helhetskyrkan och delvis också för kyrkan i internationella sammanhang.

– Jag tror kort sagt att det är här Gud vill ha mig och att det är här jag bäst kan tjäna vår kyrka och vårt stift, sammanfattar Träskbacka.

En annan som nu hoppat av biskopståget är prosten Johan Candelin. Han har speciellt på konservativt håll setts som ett beaktansvärt alternativ.

– Det gläder mig naturligtvis att såväl kvinnliga som manliga präster bett mig kandidera, säger Candelin.

Han har dock inte känt någon inre kallelse och har i sammanhanget fått nya kallelser att arbeta för konfliktlösningar i södra Sudan, Sahara och Pakistan.

– Personligen är jag djupt oroad om en mycket liberal kandidat nu väljs till biskop. Det kan innebära att ”Plan B” snart är verklighet.

– Det innebär att många präster och lekmän väljer en egen andlig ledare och börjar uppfatta biskopen i Borgå endast som en tjänsteman. Min personliga bön är att vi skulle få en biskop som hör vad Gud säger och som handlar därefter.

– Det är källan till den väckelse vi alla behöver.

Stig Kankkonen

Nådegåvor och den heliga Anden får inte så mycket utrymme i kyrkan. Med rätt grund och med ett bra ledarskap kunde den dimensionen få växa fram. 19.5.2013 kl. 09:00

Fyllda med intryck och kanske också lite förändrade har nu eleverna på Kredus första volontärslinje återvänt från Nicaragua. 17.5.2013 kl. 09:00

Både biskop Seppo Häkkinen och ärkebiskop Kari Mäkinen säger att Missionsstiftets präster inte kan höra till evangelisk-lutherska kyrkan. 16.5.2013 kl. 09:00

Trettioårskris, att bli pensionär, förlora sin man är livskriser på samma sätt som arbetsplatsmobbning, ofrivillig barnlöshet eller ofrivilligt singelskap. Alla är livskriser men det betyder inte att man är sjuk.– Men de kan vara fruktansvärt jobbiga, säger Sjöberg. 12.5.2013 kl. 12:00

Strax före gryningen den 2 maj var det tänkt att polisen skulle hämta en rwandisk mor och hennes tioåriga dotter på flyktingförläggningen i Åbo. Det behövde de inte göra. 11.5.2013 kl. 12:00