De avstår från biskopskandidatur

Kyrka. Direktor Bror Träskbacka och prosten Johan Candelin har nämnts som seriösa biskopskandidater – men de tackar nej. 2.4.2009 kl. 00:00

sxc-stock

Christa Mickelsson

Bror Träskbacka

Johan Candelin

Direktor, teologie licentiat Bror Träskbacka har bestämt sig. Han kandiderar inte i biskopsvalet.

– Jag känner att min plats är på Kyrkostyrelsen. Det var därför jag sökte tjänsten som chef för Kyrkans central för det svenska arbetet och under min korta tid här har min känsla bekräftats på positiva sätt, säger Träskbacka.

Han anser att han som direktor aktivt och på många sätt kan arbeta för Borgå stift, för stiftets kontakter med helhetskyrkan och för helhetskyrkan och delvis också för kyrkan i internationella sammanhang.

– Jag tror kort sagt att det är här Gud vill ha mig och att det är här jag bäst kan tjäna vår kyrka och vårt stift, sammanfattar Träskbacka.

En annan som nu hoppat av biskopståget är prosten Johan Candelin. Han har speciellt på konservativt håll setts som ett beaktansvärt alternativ.

– Det gläder mig naturligtvis att såväl kvinnliga som manliga präster bett mig kandidera, säger Candelin.

Han har dock inte känt någon inre kallelse och har i sammanhanget fått nya kallelser att arbeta för konfliktlösningar i södra Sudan, Sahara och Pakistan.

– Personligen är jag djupt oroad om en mycket liberal kandidat nu väljs till biskop. Det kan innebära att ”Plan B” snart är verklighet.

– Det innebär att många präster och lekmän väljer en egen andlig ledare och börjar uppfatta biskopen i Borgå endast som en tjänsteman. Min personliga bön är att vi skulle få en biskop som hör vad Gud säger och som handlar därefter.

– Det är källan till den väckelse vi alla behöver.

Stig Kankkonen

Mera kunskap i andra religioner krävs för att bli präst i framtiden, medan antalet klassiska språk kan minskas från tre till två. 11.9.2013 kl. 14:54

Esbobiskopen Tapio Luoma reflekterade över relationen mellan demokrati och öde i biskopsmötets öppningstal i Hyvinge  i dag. Han var bekymrad över den humanitära katastrofen i Syrien och Egyptens tudelning. 10.9.2013 kl. 14:46

Det som kyrkorna redan kommit överens ska först bli verklighet i församlingarna. 9.9.2013 kl. 16:01

Då Kristi himmelsfärd och trettondagen flyttades till lördagar på 70-talet var det under arbetsmarknadsorganisationernas hot om massutträdelse ur kyrkan. Att kyrkomötet i dag skulle gå med på att flytta dagarna är mycket osannolikt, säger Gustav Björkstrand. 5.9.2013 kl. 14:52

Martina-Harms Aalto gillar att återkomma till kära bibelställen men också plocka upp nya helt på måfå. 25.8.2013 kl. 12:00